Kvalita pohonných hmot u Tank ONO s.r.o.

Které palivo je výhodnější?

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod MELLO 6. 6. 2023 09:25

Ma3n píše:Záleží od benzínu a podielu bioetanolu.. V benzínoch E10 je cca 7%, zvyšné 3% musí podľa zákona tvoriť tzv. ETBE tj chemicky vyrábanú zložku (vyrába sa z ethylalkoholu) a tá do seba (na rozdiel od bioetanolu) neviaže vodu a nespôsobuje nežiadúce účinky. Je to výborná antidetonačná prísada, v prémiových vysokooktánových palivách sa namiesto bioetanolu používa výlučne ETBE (z legislatívneho hľadiska je tiež považovaná za povinnú biozložku). Výsledkom je, že prémiové palivá do seba neviažu vodu a nevytvárajú nežiadúce kaly. Napr Slovnaft Evo Plus 100, OMV MaxxMotion 100 a pod. ETEB je výrobne drahé, preto je výrobná a predajná cena prémiových palív vyššia. Pri nepremiových palivách je dobré čo tri mesiace aspoň dotankovať.

Dík.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ma3n 6. 6. 2023 09:33

benzíny E10 sú pre vyšší podiel biozložky náchylnejšie na oxidáciu. Pohlcujú kyslík z atmosféry a to generuje tvorbu kalov, kt vytvárajú povlaky, decimujú palivové trysky a po čase sťažujú štartovanie motora. Dokážu pohlcovať vzdušnú vlhkosť, podiel takejto vody sa dokáže usadiť dno nádrže, kde ale až po dlhom čase koroduje nádrž. Za normálnych okolností však k tomuto dôjde až po veľmi dlhom čase, aalebo pri natankovaní nekvalitného benzínu, ktorý nachytal vlhkosť napr. vo veľkých nadzemných tankoch s menšou obrátkovosťou predaja). Javy sa týkajú najmä benzínov E10, Preto sme tam je dobre dať aj premiove palivo do nadrže
Ma3n
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Goesson 6. 6. 2023 09:42

No jeste ze ses tu registroval... takovy zaval objevu tu roky nebyl
Goesson
Inventář

Odeslat příspěvekod MELLO 6. 6. 2023 10:03

Já sem tomu rád.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Goesson 6. 6. 2023 10:05

no prave ja taky...
Goesson
Inventář

Odeslat příspěvekod m_tsch 6. 6. 2023 10:10

Mně nepřijde, že bys byl rád.
m_tsch
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 6. 6. 2023 10:14

Mně ne.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Goesson 6. 6. 2023 10:23

ironicky ano
Goesson
Inventář

Odeslat příspěvekod Hustoles 6. 6. 2023 10:58

Osvěty není nikdy dost. Zvláště té zahraniční.
Hustoles
Chameleon Garáže
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m_tsch 6. 6. 2023 10:59

Osvěta že světa.
m_tsch
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jhamil 6. 6. 2023 11:50

V CZ je natural 95 zatím E5, na SK jsem viděl vždy E10. Nejsmutnějším na tom všem je to, že od loňského léta byla povinnost přimíchávat biosložku v CZ zrušena. Tak proč ji tam pořád dávají?? Nebo se pletu?
jhamil
Nováček

Odeslat příspěvekod evlo 6. 6. 2023 11:51

E10 ale není 10%
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Goesson 6. 6. 2023 11:54

jhamil píše:V CZ je natural 95 zatím E5, na SK jsem viděl vždy E10. Nejsmutnějším na tom všem je to, že od loňského léta byla povinnost přimíchávat biosložku v CZ zrušena. Tak proč ji tam pořád dávají?? Nebo se pletu?


dostuduj co to vsechno znamena...
Goesson
Inventář

Odeslat příspěvekod Lu_TSI 6. 6. 2023 11:55

jhamil píše:V CZ je natural 95 zatím E5, na SK jsem viděl vždy E10. Nejsmutnějším na tom všem je to, že od loňského léta byla povinnost přimíchávat biosložku v CZ zrušena. Tak proč ji tam pořád dávají?? Nebo se pletu?

Distributoři paliv musí dodržovat evropská pravidla na snížení emisí a zatím nemají moc jiných možností než biosložky stále přimíchávat.

Byl to čistě a pouze jenom populismus.
Lu_TSI
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 6. 6. 2023 12:00

Ale jeden z těch "prémiových" 100 benzínů má tuším taky označení E10, ale nevím, který to je.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků