Hon na pumpičkáře, konečně

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod runner42 17. 8. 2013 12:30

Marek Lutonský píše:Runner42: Takže když před křižovatkou stojí kolona aut, cyklista podle vašeho výkladu musí zůstat stát za tím, které bliká, byť by před ním bylo deset dalších, které pojedou rovně? Protože by nedokázal zareagovat na změnu situace? Hm...

Podle toho, co jsem psal výše, jede v tomto případě cyklista stejným směrem jako vozidlo. To, že vozidlo za dvacet metrů začne odbočovat, v tomto případě není podle mého názoru třeba řešit. Posuzuje se aktuální situace: vozidlo jeden rovně, cyklista jede rovně, může tedy dle §57 využít možnosti s opatrností vozidlo předjet po pravé straně.

Jako upřímně řečeno, z vaší logiky a "chytračení" mě už zůstává rozum stát. Skoro začínám mít dojem, že auto neřídíte a jezdíte jen na kole, protože podobné zkoušení kam až můžu při porušování zákona zajít je pro cyklisty typické.
Řidič nedává blinkr kvůli sobě, ale signalizuje ostatním účastníkům, že hodlá na té straně něco dělat. Předjíždět, odbočovat, zastavovat, sjíždět mimo komunikaci atd atd. Jen s odpuštěním blbeček, kterého ještě nepotkala smůla a je tudíž přesvědčený o vlastní neomilnosti, se mu tam začne cpát.
Přeji vám hodně štěstí při porušování zákona, když je pro vás blinkr nedostatečným varováním. Upřímně jsem přesvědčen, že zákonitě jednou potkáte desáte vozidlo v koloně, ze kterého vám někdo při předjíždění vpravo náhle otevře dveře, protože sice stojí s blinkrem, ale ne kvůli odbočování. Přeji vám, ať to pak stihnete...
runner42
Nováček

Odeslat příspěvekod Honza42 17. 8. 2013 12:46

Už jen z důvodu možného otevření dveří spolujezdce je předjíždění vpravo rychlostí větší než skoro nula o život. Navíc asi není zákonem zakázáno otevřít pravé dveře, když auto stojí v koloně u chodníku. A dveře navíc otevírá spolujezdec, který často řidičák ani nemá, do zrcátka nevidí a ani ho to nezajímá.
Honza42
Inventář

Odeslat příspěvekod Mikey89 17. 8. 2013 13:20

Chtělo by to nebrat zákony tak doslova a uvažovat selským rozumem, když v koloně aut jedoucích rovně je pátý co má puštěnej blinkr, nemá žádnej smysl aby za ním stáli všichni cyklisti, protože než se dostane ke křižovatce, je cyklista dávno v háji. Navíc když stojí, tak je riziko odbočení někam jinam takřka nulové.

Nebo by cyklista mohl zaklepat na okýnko a požádat řidiče aby ten blinkr na 2 sekundy vypnul :D
'01 BMW E39 530i. . . . . . 170kW @ 5900 rpm
'07 Ford Focus CC 1.6 . . . 74kW @ 6000 rpm
Mikey89
Insomniak roku 2010

Odeslat příspěvekod Kibitz 17. 8. 2013 14:03

Honza42 píše:Už jen z důvodu možného otevření dveří spolujezdce je předjíždění vpravo rychlostí větší než skoro nula o život. Navíc asi není zákonem zakázáno otevřít pravé dveře, když auto stojí v koloně u chodníku. A dveře navíc otevírá spolujezdec, který často řidičák ani nemá, do zrcátka nevidí a ani ho to nezajímá.

To by ho ovšem zajímat mělo a tím spíš řidiče. Otevírat dveře je dovoleno jen tehdy, není li tím ohrožen jiný účastník provozu.
Kibitz
Zlatý avatar roku 2010

Odeslat příspěvekod MELLO 17. 8. 2013 14:21

Na ***** sere pes
MELLO
MELLO

Odeslat příspěvekod runner42 17. 8. 2013 15:41

Kibitz píše:
Honza42 píše:Už jen z důvodu možného otevření dveří spolujezdce je předjíždění vpravo rychlostí větší než skoro nula o život. Navíc asi není zákonem zakázáno otevřít pravé dveře, když auto stojí v koloně u chodníku. A dveře navíc otevírá spolujezdec, který často řidičák ani nemá, do zrcátka nevidí a ani ho to nezajímá.

To by ho ovšem zajímat mělo a tím spíš řidiče. Otevírat dveře je dovoleno jen tehdy, není li tím ohrožen jiný účastník provozu.

To máte pravdu. Vina by byla půl na půl. Na tomto případě pouze demonstruji, že důvodů proč vpravo stojící vozidlo má zapnutý blinkr může být celá řada a není zrovna chytré se tam cpát s přesvědčením, že přece vím, co chce udělat a nebudu čekat.
runner42
Nováček

Odeslat příspěvekod tomx76 17. 8. 2013 19:17

Bože.... to je opravdu velice casty pripad ze auto stoji v kolone pred semaforem a blika pravym blinkrem, protoze chce spolujezdec vystoupit.
tomx76
Nováček

Odeslat příspěvekod Kibitz 17. 8. 2013 19:23

Mně se to stalo.
Kibitz
Zlatý avatar roku 2010

Odeslat příspěvekod tomx76 17. 8. 2013 20:06

Tak jasne, stat se muze cikoliv kdykoliv, ja take jel podel zaparkovanych aut a ridic mi otevrel dvere pred nosem... Takze je jedno jestli zleva nebo zprava.
Proste nechapu pric se nesmirite s tim, ze cyklista proste muze predjet stojici nebo pomalu jedouci kolonu pred krizovatkou z prava. Pokud samozrejme nejde pouze o odbocovaci pruh a cyklista nejede rovne. Proste to chce zdravi rozum a nebyt sebevrah.
tomx76
Nováček

Odeslat příspěvekod jandaxx 17. 8. 2013 20:31

runner42 píše:Nejsem si jistý, že si rozumíme. On přiznal, že ho viděl na té vedlejší. Nikoliv, že mu tam vjel. Co přesně děláte vy, když valíte po státovce 100 tacho a vidíte, že se ke křižovatce s vedlejší něco blíží. Brzdíte? Hahaha.

Dám nohu z plynu a čekám nejhorší. Zrovna tento týden jsem tímto způsobem zabránil zcela jisté dopravní nehodě s velmi ošklivými následky (i pro mojí osobu). Jedu si takhle do práce. Odbočuji na Černý Most k Ikee. Zhruba v polovině odbočovacího pruhu je nájezd. Jsou tam dvě stopky jako prase. Protože to tam znám, tak vím, že tam každou chvilku někdo nezastaví. Vždy kontroluji pravý pruh (tedy po mé levé ruce), jestli je tam volno a mohu vybočit. Vždy hodím pohledem na pravou stranu, jestli tam někdo nejede. Vidím auto, které přijíždí tak osmdesátkou. Evidentně nebrzdí. Sundávám nohu z plynu a dost prudce brzdím. 5 metrů přede mnou mi v osmdesátce vjede do cesty. Kdybych nebrzdil, je ve mně a já jsem na sračky. Takže ano, pokud je někdo na vedlejší, sundávám nohu z plynu a čekám, že mě chce zabít. Pokud je Ti to divné, jsi nezkušený řidič, který na toho svého vraha nebo oběť čeká.

Co se týče polemiky k případu s cyklistou, tak obecně jsem toho názoru, že účastníka provozu nelze za jeho chybu trestat smrtí. Pkud se tomu dá vyhrout, dá se reagovat. Na druhou stranu kvůli nikomu, kdo udělá chybu, nebudu riskovat svoje zdraví a život už vůbec ne.

Lze udělat manévr, kdy zachráním dotyčného a neohrozím sebe? Udělám ho. Pokud by to ale mělo hrozit mojí likvidací, klidně ho pošlu na smrt. Můj život a život mých blízkých je mi milejší, než život cizího člověka, který si za chybu může sám. Na druhou stranu - a byla tady o tom ostrá diskuze, neulehčuji život hajzlům, kteří se chovají arogantně třeba při předjíždění. Mohu udělat bez vlastního ohrožení místo? Udělám ho. Hrozila by mi doparvní nehoda, zranění? Máš smůlu.
Naposledy upravil jandaxx dne 17. 8. 2013 20:34, celkově upraveno 1
jandaxx
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod MELLO 17. 8. 2013 20:34

jandaxx píše: Takže ano, pokud je někdo na vedlejší, sundávám nohu z plynu a čekám, že mě chce zabít.

Delam to taky tak
MELLO
MELLO

Odeslat příspěvekod Honza42 17. 8. 2013 20:46

Tak nějak Vám nevěřím. Že řidiče na vedlejší sledujete, zda zastavuje a chystá se dát přednost, to ano. Tomu věřím a taky to dělám. Ale nevěřím, že jedete tak pomalu, abyste byli schopni zastavit nebo se vyhnout, kdyby Vám to v osudový okamžik šoupnul před čumák.
Honza42
Inventář

Odeslat příspěvekod tomx76 17. 8. 2013 20:51

Tak ja to chapu jako, ze sleduje co se kolem deje a caka to horsi, aby mel vice casu na pripadnou reakci. Jasny ze vsemu se zabranit neda, ale v krizovce je potom dobry kazdy metr navic.
Tohle praktikuju treba i na lyzich a v dnesnich rychlostech se to na svahu obcas hodi, kdyz nejaky vetsinou neprilis zdatny lyzar udela neco nestandardniho.
tomx76
Nováček

Odeslat příspěvekod jandaxx 17. 8. 2013 20:58

Honza42 píše:Tak nějak Vám nevěřím. Že řidiče na vedlejší sledujete, zda zastavuje a chystá se dát přednost, to ano. Tomu věřím a taky to dělám. Ale nevěřím, že jedete tak pomalu, abyste byli schopni zastavit nebo se vyhnout, kdyby Vám to v osudový okamžik šoupnul před čumák.

To první ano, druhé samozřejmě ne.
jandaxx
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod Kibitz 17. 8. 2013 21:00

Jistě je tam bod zlomu (t), kdy už bychom zastavit nezvládli, ale pořád bysme nouzově brzdili z nižších rychlostí než ti, kdo nepřizpůsobují rychlost situaci vůbec. A že jich je drtivá většina. Navíc onen zlom se tak nějak protíná s jistotou, že dotyčný reaguje a reaguje správně, v ten moment následuje buď nouzový brždění nebo pokračování v jízdě. Pokud mi to v čase t+2 pošle z nějakýho důvodu před čumák, tak samozřejmě s tím už nic moc nenadělám, ale pokusím se aspoň ubrzdit co půjde nebo uhnout.
Kibitz
Zlatý avatar roku 2010

Předchozí stránkaDalší stránka