od War 9. 7. 2008 07:30
Něco jsem k tomu vygoogloval:
Kamerové systémy
Před nainstalováním kamerového systému by měl zaměstnavatel stanovit, za jakým účelem bude kamerový systém instalován. Stanovenému účelu, který má být těmito opatřeními dosažen (např. ochrana majetku proti třetím osobám, kontrola plnění úkolů zaměstnanců), je nutno přizpůsobit technické parametry kamerového systému a používání tohoto systému. Prostředky by měly být přiměřené účelu, kterému slouží, a je-li to možné, měl by se zaměstnavatel vyvarovat zásahů do soukromí zaměstnanců.
Má-li například kamera sloužit ke sledování plnění pracovních úkolů zaměstnancem, pak je nutno vyjít z povahy těchto pracovních úkolů a jistě nelze připustit, aby kamerový systém sledoval zaměstnance i na místech, kde nevykonává práci (např. na záchodě, v šatně), nebo aby byl snímán i v době, kdy není povinen vykonávat práci (např. během přestávek v práci).
Prvním krokem před instalací kamer by mělo být vymezení zakázaného jednání ve vnitřním předpise, nejlépe pracovním řádu. Doporučuje se také vyvolat o této skutečnosti jednání se zástupci zaměstnanců, případně se zaměstnanci samotnými.
Monitorování jednání jednotlivce na veřejných místech (např. nákupní centra, parkoviště, policejní služebna) užitím fotografického zařízení, které nezaznamenává vizuální data, není jako takové zasahováním do soukromého života jednotlivce.5)
Instalace kamerového systému ve vnitřních společných prostorách objektu zaměstnavatele (např. schodiště, chodby) určeného k monitorování (tj. nikoliv permanentní a systematický záznam) je možná. K ochraně práv snímaných osob by mělo postačit rozmístění informativních cedulí. Nutno však vyloučit, aby v těchto prostorách, které jsou snímány, docházelo k projevům soukromé povahy (např. ke snímání odhalených částí těl zaměstnanců). Takové jednání, pokud k němu na těchto místech z jejich povahy může docházet (např. svlékání v šatně), by mělo být usměrněno do prostor, které pod dohledem kamerového systému nejsou. Zaměstnanci či jiné osoby by měli být tedy upozorněni, že pro úkony osobní povahy jsou vyhrazeny vymezené prostory, které nejsou monitorovány.
Závažné otázky týkající se soukromého života však vyvstávají, jestliže z takového materiálu, byť z veřejné sféry, vzniká jakýkoliv systematický nebo permanentní záznam, ať už se jedná o pracoviště zaměstnance nebo o společné šatny.
Z ustanovení § 11 občanského zákoníku, který je zřejmě nutno aplikovat, platí, že zavedení kamer na pracoviště jednotlivých zaměstnanců, kteří tak budou vystaveni permanentnímu monitorování, je možné jen se souhlasem zaměstnance. Pokud zaměstnanec souhlas nedá, nelze kamery instalovat. Dlužno dodat, že tento souhlas je kdykoliv odvolatelný, byť by se zaměstnanec možnosti pozdějšího odvolání svého souhlasu předem zřekl.
I v případě systematického a permanentního záznamu jiných prostor, kde dochází nebo by mohlo dojít k jednání osobní povahy, by měl zaměstnavatel získat souhlas, alespoň konkludentní, od osob, které do těchto prostor vstupují. Není-li to možné, pak musí postupovat nanejvýš obezřetně, zejména předejít možnosti nasnímání projevů soukromé povahy. Takovéto jednání by mělo být z těchto prostor vytěsněno. Nezbytná je podrobná úprava v pracovním řádu a dostatečné upozornění vstupujících osob.
V každém případě instalace kamerového systému by však zaměstnanci a případné třetí osoby, které se budou v objektu zaměstnavatele pohybovat, měli být upozorněni na instalaci kamerového systému. Zaměstnavatel by měl dále tyto osoby informovat o důvodu instalace kamerového systému, o skutečnosti, zda budou záznamy archivovány a na jakou dobu, kdo má k těmto záznamům přístup, za jakých podmínek mohou být obrazové (zvukové) záznamy znovu použity, jak jsou zabezpečeny záznamy před zneužitím, za jak dlouho budou skartovány apod.