Oprava prořízlých pneu

Jaké pneumatiky a kola na auto?

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod eLzyx 28. 10. 2012 17:48

JardaB píše:Tohle nejde opravit, asi nekoho serete...

nejsem si jist tím povoleným rozměrem pro opravu, ale proražené bočnice pneu (třeba po špatném najetí na obrubník) se běžně opravují.
Imho 1-1,5cm by mělo jít opravit. Ale ne každý pneuservis to umí, resp. má na to vybavení. V Praze vím, že to umí pneumracek.cz U těch jsem si nechával podobné poškození opravovat, včetně rovnání disku. Potřeboval jsem dojet domů, kde jsem měl připravenou další sadu gum a nechtělo se mi jet po dálnici s galuskou.
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pajjoun 28. 10. 2012 18:36

Dík. :-)
TS
Pajjoun
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tommino 28. 10. 2012 19:03

Jde to opravit úplně normálně a bez problémů. Pokud neneí proříznutí velmi blízko patky pneumatiky. Napiš mi odkud jsi a napíšu ti pneuservis, kde to dělají ve tvém okolí.
Tommino
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pajjoun 28. 10. 2012 19:10

Kladno.
TS
Pajjoun
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tommino 28. 10. 2012 19:24

Ok, jak budu zítra v kanclu, mrknu na naše zákazníky, ale už teď vím, že jsou tam min. 2 pneuservisy, kteří berou matroš na tuto opravu a dělají vulkanizaci termopresem. Zítra to sem pošlu, snad nezapomenu :)
Tommino
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 28. 10. 2012 19:28

Tommino - netušíš jestli se dá opravit vyštípnutá patka? Gumu jsem už vyhodil, ale celkem by mne to zajímalo.
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tommino 28. 10. 2012 20:24

Jako fyzicky by to možné bylo, ale ne funkčně. Všeobecně co se opravy pneumatik týče - radiálními záplatami a následná vulkanizace v termopresu. Jako neopravitelná oblast se uvádí cca 1,5-2 cm od konce patky - tzn. bod, kde končí patka pneumatiky (která není normálně vidět a je zaskočená v ráfku) a začíná bočnice pneumatiky. Všechno taky záleží na tom, jak je průraz velký a jaká se podle tabulek dá záplata, protože ta se musí aplikovat pouze ve směru vláken v pneumatice, aby nahradila původní vlákna v pevnosti a vždy střed záplaty na střed opravovaného místa a právě v těchto místech se často stává, že prostě záplata, pokud by byla na správném místě, je příliš velká a jeden okraj už by přesahoval patku pneumatiky a byl by vlastně ve vzduchu a nebyl by na co přilepit. Pokud myslíš jenom vyštípnutý např. kousek běhounu, tak to není problém nahradit, prootže tímto není pevnost pneumatiky narušena a když to řeknu hodně zjednodušeně, jedná se pouze o estetickou vadu a následnou úpravu. Běžně se dělají takové opravy, že např. u zemědělské nebo nákladní pneu, kdy je defekt v běhounu třeba nějakou skobou...vyndá se předmět, následná díra se brousí tak dlouho, že třeba vybrousíš na běhounu obdélník 15x10 cm. Potom se zevnitř pneu podlepí odpovídající záplatou - což zajistí pevnost a funkci pneu. Seshora - tam kde byl dřív běhoun je tedy díra 15x10 a hluboká třeba 2cm u zemědělské pneu klidně 15cm - pokud bylo v místě kde je vzorek, tato se potom vyplní cementem a vulkanizační gumou a dá na několik hodin vařit do termopresu. Po vyndání se zarovná vzduchovou frézou a odpodívajícími brusnými kotouči a jako finále se do nové gumy vyřeže chybějící dezén pneumatiky, kterej naváže na původní dezén. Snad je to trochu pochopitelný :)
Tommino
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 28. 10. 2012 20:35

jj, já si to myslel. Byl tam jen kousek vyštípnuté gumy na patce, ale díky ní by pneu netěsnila. Ten drát s opletem nebyl vůbec poškozený, takže nějaké pevnostní riziko tam nehrozilo.
Tak jsem si říkal, že nemůže být problém s navulkanizováním nové s následným vybroušením. Všichni mě s tím poslali do *****. A to šlo o zánovní gumu s najetými 2000km, bohužel reklamace u toho "pneuodborníka", co to zkurvil nebyla možná - nikdo si toho nevšiml. Až v další sezoně ...
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tommino 28. 10. 2012 20:39

Jasný no. Ono fakt záleží hodně na tom, jak to vypadalo a taky na tom, co to bylo za pneuservis a kdo v něm dělal... Jinak, kdyby byl někdy problém s pneu - byla potřeba oprava atd., tak se kdokoliv ozvěte a doporučím místo ve vaší blízkosti, kde vím, že to dělají a jsou ochotni a dopředu jim tam zavolám, že přijdete. Dodávám totiž po celé ČR stroje a veškerý materiál do pneuservisů prostřednictvním obchodních zástupců a ti se se svými zákazníky dobře znají, takže hned zjistím kdo a kde je, kdo je dobrej, co dělá atd.
Tommino
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pajjoun 28. 10. 2012 23:39

Tommino píše:Ok, jak budu zítra v kanclu, mrknu na naše zákazníky, ale už teď vím, že jsou tam min. 2 pneuservisy, kteří berou matroš na tuto opravu a dělají vulkanizaci termopresem. Zítra to sem pošlu, snad nezapomenu :)

Díky moc. :-)

A nemáš tušení na kolik takováhle oprava přibližně vyjde? Aby to nestálo skoro stejně jako nová guma. :-D
TS
Pajjoun
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joe King 29. 10. 2012 08:33

Nevite nekdo o nekom, kdo umi na vychod od Prahy (idealne Ricany) udelat geometrii a neni pneuservis (at ma ted trochu volno - prezuto uz mam)?
Joe King
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod biker610i 18. 11. 2022 18:52

nazdar dostal som defekt a je prepichnuta bocnica pneumatiky a v pneuservise mi to nechceli opravit aj ked je to mala dierka ani nie 1cm , ze bocnice pneu sa neopravuju. Myslite ze mam skusit iny pneuservis ?
Mazda 323F BJ
Fiat Uno logo 2x
Scania 450R
biker610i
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arnie J 18. 11. 2022 19:38

já se obávám, že to ti řeknou všude
SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kurtoid 18. 11. 2022 19:42

Bocnice jde opravit, ale osobne bych na tom uz jezdil max kolem kravina do 50 km/h. Kdysi jsem takovou pneu vozil jako rezervu v pracovnim aute, s kterym se litalo do 20km od baraku. Je pravda, ze asi 5 let uchazela uplne stejne jako normal nelepena pneu.
kurtoid
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Lukas063 18. 11. 2022 20:12

ani se nedivím, že do toho nikdo nechce jít...
Lukas063
Guru
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků