Elektro koutek

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Jaký Taycan si má Koubes koupit?
Modré kupé bez elektrických a větraných sedaček: https://t.ly/UR5UU 8 %  32%  [ 8 ]
Vínové granturismo s výše uvedeným (cena +150k): https://t.ly/4Q9oN 17 %  68%  [ 17 ]
Celkem hlasů : 25

Odeslat příspěvekod Vana666 31. 1. 2023 22:25

evlo píše:máš teda dost ***** tepelnou pumpu jesli za ma i při těchto teplotách kolem 0 COP jen 2. To bude nějaký to super drahy za stovky tisíc, že?

Netuším kolik mám reálně COP, měl bys tip jak se dá změřit? Třeba je to výrazně víc ale já to nijak nepoznám.
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 31. 1. 2023 22:29

pro topení to "měřím" na kWh na objem koupelny kde mám přimotop vs kWh na objem místností vytápěných tepelnou pumpou

není to dokonalé měření, ale podle mě je to pro zjištění reálných hodnot zcela dostačující
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 31. 1. 2023 22:33

Ty dvě místnosti jsou navzájem izolované nebo je koupelna součástí baráku vytápěného TČ a jen navíc přitápěná tím přímotopem?
Máš na TČ samostatný elektroměr?
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 31. 1. 2023 22:37

ne zcela, ale koupelna má společné neizolované dveře s chodbou no, nemyslím si, že je to nějaký mega ovlivnění jedním nebo druhým směrem, pokud by hlavní tepelná pumpa pro dům ohřívala koupelnu, bylo by to super, ale to mám ověřeno, že se neděje, resp. nějak naprosto minimálně.

ano a "samozrějmě" i na topení v koupelně
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 31. 1. 2023 22:47

Já na TČ elektroměr nemám. Možná bych odběr nějak vypočítal ale pak bych zjistil že COP mám třeba 2,8 s tolerancí +/- 3
:-)
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 31. 1. 2023 23:39

5,8 bys v našich podmínkách musel mit s co2 teepelnou pumpou, což nevěřím, že máš
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nekenieh 1. 2. 2023 02:10

Tak je fakt, že 150kg dřeva za měsíc je prd. Na to mít FV je pro mne naprostý úlet. Prostě dělat z elektřiny zpátky teplo je hovadina. A složitý je to jako hasičskej žebřík. Nejdřív FV, pak všechny ty polovodičový hejblata k tomu, baterky, pak TČ a jeho příslušenství. Odpisy a opravy toho všeho...
FV by se mi líbila jen jako záloha sítě, případně výroba elektřiny, která bude spotřebována jako elektřina, rozuměj na ušlechtilé účely, ne na teplo.
Nekenieh
Štamgast

Odeslat příspěvekod evlo 1. 2. 2023 03:06

jeste bys mohl generovat elektrinu z dreva

odpisy?


Ono to fakt vychází 250kg dřeva na 1MWh tepla, což teda ale je tepla, takže když vemu tu efektivitu 4 tak je to tak tuna za měsíc, což jsou cca 2pmr (cca 2/3 - 1/2 ceny elektřiny). Ale mega ojeb s tím, jak to člověk musí přikládat, jako jo, pěkný krb, ale zdroj pro topení podle mě mega ojeb s tím, no. Když by byl samo přikladač, tak ok.

Tak ale dřevo na pohon tepelné pumpy blbě využiješ.

Za mě je největší problém FVE státní buzerace, chceš dotaci, musíš mít jejich ojebík, chceš tepelnou pumpu, i když bez dotace, nesmíš sám oficiálně ani nainstalovat, natož dotace nebo sazbu.
Dokonce asi ani nestačí ojebík na F plyny na to.

-- 1. 2. 2023 03:12 --

A není to nějaká teorie, jsem odeslal tu prejktovou dokumentaci a fotky a vše na NZÚ a týpek mě napsal, že dobrý, ale není tam kdo to dělal, tak jsem mu napsal, já jsem to dělal a to mě napsal, že nemám státní bullshit, tak nemůžu.

a ty ***** firmy co se tím živí, to nedaj, že si to budou v NZÚ řešit samy, což nemužou, vždy to řeší jako můj zástupce, takže fakt si musím udělat vole elektrikáře, fve montéra nebo co a na tepelný pumpy nějakýho pyčo instalatéra, což ani nejde, to bude horší než přihlásit deliku, no
no ty firmy teda chápu, když je poptávka taková, že si najdou někoho kdo to neřeší a je mu jedno jak mu co kam daj doma a že příjde o dotace za kombinaci opatření, tak asi ok

-- 1. 2. 2023 03:17 --

a taky jsem furt nepochopil, jaktože když si koupím věc co je tepelná pumpa tak to stojí 200 000, klimatizace jejíž coil hodím do vody a má stejný výkon stojí 20 000 (a má výšší efektivitu než to čemu říkají tepelné čerpadlo za 200 000) a nakonec je ještě teoretická možnost si koupit něco jako bojler s tepelným čerpadlem, to stojí kolem 60 000 a navíc je tam ten boiler.
Dokáže mě někdo vysvětlit proč ta první varianta je tak hyper drahá?

A už vůbec jsem nepochopil co furt experti píšou, že tepelné čerpodlo nemá ohřívat vodu na 60C, ale 40C, VÝCHOZÍ režim tepelné pumpy vzduch vzduch ma na cívce(? český nazev netuším) 60C a cílí na teplotu 60C, když je ve vodě, furt cílí na teplotu 60C, možná jak ty drahá tepelná čerpadla jsou často r410?

Obě ty otázky myslím naprosto vážně a zajímalo by mě jak to je.

-- 1. 2. 2023 03:35 --

Obrázek
Tohle je první co jsem našel, když jsem hledal nějakou firmu co není ***** a píše veřejně cenu. To je samo bez expertní instalace cena. Nevím co dělá ta vnitřní jednotka, protože 7kW výkon nestačí na průžný ohřev vody, takže k tomu stejně je potřeba nádrž.

Tohle byla nejlépe porovnatelná R32 varianta co jsem našel, vzduch-vzduch 7kW stojí 20 000 r32.
Proč je varianta "tepelné čerpadlo" 7x dražší?

Vzduch vzduch jde používat hozením jedné z cívek do vody pro ohřev vody a normálně to funguje. Prostě člověk veme dražice nádrž a tam místo toho jejich "výměníku", dá tu vnitřní cívku (+ je teda potřeba vyměnit tepelný senzor na NTC, ale fakt to stačí prostě připojit místo původního). Takže asi je ještě o krabici méně.

Nejvýkonější r32 LG tam maj 9kW za 150k, což je teda jen 5 nasobek 30000 co stojí 10kW vzduch vzduch.

Fakt by mě ten rozdíl zajímal, jinak teda na ohřev vody pro topení to bude chtít asi vyšší výkon než 10kW.

Dobrý taky jak ty firmy co ještě jedou r290 což je propan, co prostě sem tam vybuchne, tak valí jako propagandu, že je to bezpečnější, ale to už je jen takový bonus.
Snad mě tu někdo ten rozdíl dokáže vysvětlit.
Docela jsem překvapen, že r290 nebo r410a je vůbec legální prodávat, když u aut už r134a zakázali ... i když ona je většina otáze v té zkoušce na Fplyny o GWP, tak už to chápu.
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 1. 2. 2023 05:30

evlo píše:5,8 bys v našich podmínkách musel mit s co2 teepelnou pumpou, což nevěřím, že máš

Smajlíka jsem tam dal schválně aby tu mou nadsázku pochopil úplně každej. Prostě bez přesného měření ten COP zjistím dost těžko.
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MV_cz 1. 2. 2023 05:55

Jo švagr si dělal nějaký zkoušky aby byl ofiko montér solárů, už je má nainstalovaný tak snad pobere dotaci :)
Kua to abych ho dotáhnul, ať mi taky pár panelů na střechu dá, jen prostě na chalupě to asi bude trabl namontovat a nebudu moct prodávat přebytky a baterky za půl mega se mi úplně nevyplatí ani nevejdou :(
MV_cz
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 1. 2. 2023 06:56

dobry ***** ten cez, me smazali zaznam z 31.12. a protoze jsem si hral s moji cteckou elektromeru a rozbil to a daval pak novou, tak nemam ani historii spotreby u sebe, demence

-- 1. 2. 2023 07:02 --

Vana666 píše:
evlo píše:5,8 bys v našich podmínkách musel mit s co2 teepelnou pumpou, což nevěřím, že máš

Smajlíka jsem tam dal schválně aby tu mou nadsázku pochopil úplně každej. Prostě bez přesného měření ten COP zjistím dost těžko.
Já jsem to pochopil, to byl takový povzdech nad tím, že u nás reálně nejlepší r32, smutné
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mrazik 1. 2. 2023 09:54

MV_cz píše:Jo švagr si dělal nějaký zkoušky aby byl ofiko montér solárů, už je má nainstalovaný tak snad pobere dotaci :)
Kua to abych ho dotáhnul, ať mi taky pár panelů na střechu dá, jen prostě na chalupě to asi bude trabl namontovat a nebudu moct prodávat přebytky a baterky za půl mega se mi úplně nevyplatí ani nevejdou :(

Podminky dotace stoji za houby
mrazik
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nekenieh 1. 2. 2023 10:47

Odpisy? Evlo, to fakt píšeš s otazníkem?
Jestliže utratí někdo za FVE a TČ co já vím 0,5mega a vydrží to 20 let (věř že bez poruchy :D) , tak to máš 25.000 Kč ročně a cca 2.000 Kč měsíčně.
Nekenieh
Štamgast

Odeslat příspěvekod pozpatku_fijA 1. 2. 2023 11:09

dospěl jsem k názoru, že Nekenieh by si neměl pořizovat FV + TČ, měl by s tím jen mrzení kvůlivá neefektivitě a odpisům
Tento hon, který zde dělá Mello, agat a ajif, by měl být trestaný. začíná to pomalu hraničit se šikanou.
pozpatku_fijA
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 1. 2. 2023 13:01

Zas mít vystaráno s elektrikou i teplem na dvacet let za 2000 měsíčně není vůbec špatné
Reálně to bude asi trochu víc, ale i tak super
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků