Jak napsat správný titulek

Přečtěte si užitečné tipy a pravidla pro použití nového fóra

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Petr B. 10. 4. 2005 19:08

U témat, která zakládáte v Garáži, velice záleží na titulku. Ten se totiž objeví v přehledu, chvíli zůstane i na titulní straně AutoRevue.cz a na jeho základě se ostatní čtenáři rozhodnou, jestli si váš příspěvek přečtou. Letmý pohled na názvy příspěvků prozrazuje, že si s vymýšlením názvů často nedáváte moc práci. Přitom nadpis tématu určuje, jak úspěšné téma bude.

Špatně a správně

Špatně: „Prosím poraďte“

Toto je typicky špatný titulek, je příliš obecný. V garáži se týdně objeví stovky nových témat a tisíce reakcí, které témata posouvají nahoru. Na nicneříkající titulky se nekliká, okamžitě odplují do historie. Hned do nadpisu byste měli stručně uvést, čeho se vaše téma týká.

Špatně: „Problém s Audi“

Ani tento titulek nelze pochválit. Modelů Audi je příliš, problémů, které mohou nastat, ještě víc. Proč raději rovnou nenapsat třeba „Audi A4: kde najdu řadicí páku?“. Věřte, že na takovou otázku získáte odpověď mnohem dřív než na obecný „Problém“.

Špatně: „Které si vybrat?“

Situace je stejná jako v předchozím případě. Nikdo nebude klikat na toto téma jen kvůli tomu, aby zjistil, mezi kterými auty vybíráte. Lepší varianta je „Které vybrat: Audi A4 nebo BMW 3?“. Ještě před tím si ale raději přečtěte desítky starších diskusí, které se podobnému porovnání věnují.

Špatně: „Ahoj, mám problém. Nevím, co dělat s audinou, která mi zůstala stát na okraji silnice. Díky všem za pomoc!“

I když je v tomto případě problém popsán naprosto přesně, nejedná se už o titulek. Přesný popis problému patří až do těla příspěvku, titulek musí být co možná nejstručnější a nejjasnější, v dlouhých textech se ostatní budou ztrácet.

Špatně: „Autorádio s MP3????????????????????????????“

Šetřete prosím s interpunkčními znaménky. Otazník nebo vykřičník v češtině stačí pouze jeden, tečky mohou být tři. Ještě horší je varianta typu „==!!!== Mám si koupit Audi A4 ??? ===!!!===“. Podobné snahy o zvýraznění příspěvku jsou kontraproduktivní a k přehlednosti fóra nepřispívají, proto budou při případném výskytu pozměněny.

Špatně: „STARTOVACÍ KABELY“

Psaní velkými písmeny se možná může zdát jako dobrý nápad – jsou větší a budou lépe vidět. Skutečnost je ale přesně opačná, text psaný verzálkami se čte mnohem hůře než malá písmena. Paradoxně je potom takový titulek méně nápadný, než kdybyste ho napsali minuskami.

Špatně: „PLZ,audy se pokazylo,pomoct!“

Takovým titulkem sami odrazujete část čtenářů. Jeho čtení bolí a vidina pokračování ve stejném stylu není vůbec lákavá.

Neberte to prosím jako nemístné poučování. Vhodným titulkem totiž můžete velmi zvýšit úspěšnost svého tématu. Odpověď dostanete dříve a čtenáři, kteří k němu mají co říct, diskusi nepřehlédnou.
Všechno hezké jednou končí...
Petr B.
Nováček
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků