Poměr výkon na tunu

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Tomeo 29. 11. 2012 01:30

Nazdar,

chci se zeptat, jak relevantní údaj udává poměr výkonu/hmotnosti? Chci říct, budu mít dvě auta, jedno lehké s nižším výkonem a druhé těžší s vyšším výkonem, které mají stejný poměr výkon/hmotnost, které z nich bude mít navrch? Dejme tomu v ruznych rychlosteh 0-60, 60-100 a 100-160.

Protože co se týče mé zkušenosti, tak zatím vždy vyhrává větší výkon u těžšího auta.
Pro příklad uvedu srovnání:

Vlastnil jsem Peugeot 205 1.9 GTI, 88 kW(120k), hmotnost 880 kg. Šílená raketa, neskutečně obratné a zábavné auto na okreskách, dle Clarksona ,,Fun-bleeding-tastic'', ikonikcý hothatch. 0-100 za 7,8 s, maximálka 205 km/h.
Poměr výkon na jednu tunu je 1000/880*120 = 136,36 koně na tunu.

Známý vlastní Ford Focus ST 1.gen. 127 kw (170k), hmotnost kolem 1300 kg. Výkon na jednu tunu 1000/1300*170 = 130k/t.

Papírově bych měl být rychlejší, ovšem realita byla jiná. Na pružné zrychlení mně docela ujížděl ( z cca 80km/h na 140 km/h). Já to točil k červenému a stejně jsem mu nestíhal...

Takže se ptám, jak to je s poměrem koně na tunu? :)
Tomeo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pajjoun 29. 11. 2012 01:33

Ve zrychlení v nižších rychlostech to bude podobný, ve vyšších rychlostech a maximálce bue mít navrch silnější. V chování na okresce a celkově obratnosti lehčí.
TS
Pajjoun
Veterán

Odeslat příspěvekod eLzyx 29. 11. 2012 01:45

Peugeot 306 GTI 170PS/1214kg = 140PS/t
Volvo S60 2.4T 200PS/1537kg = 130PS/t
v pružném zrychlení 50-180 vítězem o chlup Peugeot, pokračovat dál k 200km/h, tak ho dám.

Nicméně pro Peugeot hrálo více faktů - rozměry (S60 je jak autobus proti němu), 6q převodovka a u Volvo byla čerstvě resetnutá ŘJ, takže neměla ta správná adaptační data :mrgreen:
eLzyx
Veterán

Odeslat příspěvekod Lukyman 29. 11. 2012 02:55

V tomto ohledu je údaj výkon/hmotnost jen jedním z faktorů relevantních k určení věci co je rychlejší, pružnější apod.
Dalšími faktory jsou nebo mohou být : druh převodovky, počet rychlostí a jejich zpřevodování, koeficient odporu vzduchu x čelní plocha, trakce (pohon jedné či více náprav, pneumatiky ...), průběh výkonu a točivého momentu ...
Musí se na věc pohlížet komplexně a né se koukat pouze na jeden údaj.
Lukyman
Nováček

Odeslat příspěvekod risomas 29. 11. 2012 09:16

zhruba do 100kmh je odpor vduchu zanedbatelny. hlavnu rolu v zrychleni je vykon/tonu, druh pohonu, prevodovka, pneumatiky. Pri vyzsich rychlostiach prichadza do uvahy odpor vzduchu a tu uz ide viac o max vykon.
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Captain Slow 29. 11. 2012 09:47

Podle zkušeností bych řekl že poměr výkonu na tunu je asi nejlepší ukazatel reálné rychlosti auta do cca 160 kmh.

Potom už je to spíš o aerodynamice, čistém výkonu a už i dost hraje roli zpřevodování...
Captain Slow
VIP moderátor

Odeslat příspěvekod pota 29. 11. 2012 12:16

Ještě mne napadá, že na porovnání dvou stejně výkoných auta kw/t můžou mít vliv eco blbiny v motoru. Např. nový 2.0d-4d od Toyoty má sice o dva kw méně než předchozí, ale je přiškrcený různými šetřícími blbinami, takže jede výrazněji hůře, než je rozdíl 2kw.
pota
Štamgast

Odeslat příspěvekod Jean ViC 29. 11. 2012 12:27

Tomeo: zkusil bych zajet se znamym na stejnou motorovou brzdu a porovnat grafy co z toho vypadnou...
TDI DSG
Jean ViC
Pan Sklenička

Odeslat příspěvekod glider 29. 11. 2012 12:40

v meste je to videt pekne

male mestske auto dokaze vdaka nizkej hmotnosti vystrelit jedna radost z 0 na povedzme 50 ale potom uz to je nezaujimave a uz tomu chyba vykon

takze z 0 na 100 skor vykon/vaha a potom uz to chce hlavne vykon
.bad.decision.matters.

goes 24.5.2020 23:11
:D dnes jsi vitez

evlo 29.3.2021 13:26
Gliderovo doporučeni autowerks cajk
glider
Ja chcem Slovak

Odeslat příspěvekod burty s krenem 29. 11. 2012 12:44

taky zalezi na schopnosti prenest vykon na vozovku - gumy, efektivita diferencialu, ztraty,..
Ford S-max 2.2 TDCi 147kw
Ford Fiesta ST 1.5 EB 147kw
burty s krenem
Veterán

Odeslat příspěvekod Tomeo 29. 11. 2012 12:51

Jasan no, bohužel už toho pažouta nevlastním, abych porovnal grafy... Ale bylo to peklo :)
Tomeo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stormbringer 1. 12. 2012 10:53

Záleží hodně na zpřevodování, samotných charakteristikách řazení, na průběhu krouťáku, podvozku, rozložení hmotnosti a v neposlední řadě i na aerodynamice, i ta může nějaký rozdíl udělat už od 50 km/h a také může přidat nějaký přítlak na poháněnou nápravu. Například můj Saab má nějakých 170 koní na tunu a na rozjezd na 100 km/h potřebuju přeřadit jen jednou. Přesto mě menší a lehčí auto se slabším motorem na tu stovku docela dobře dá. Proč? Protože jedničkou můžu jen tak cuknout jinak spálím gumy, na dvojku řadím v nižších otáčkách, takže chvíli čekám na turbínu a převodovka je trochu těžkopádná (rozhodně přeřadí rychleji převodovka konstruovaná pro menší Mk než 400Nm). Na druhou stranu když už jsem v pohybu, můžu těžit z dobré trakce, plochého průběhu krouťáku daného turbem čehož dobře využívá dlouhé zpřevodování, značného přítlaku daného skloněnou haupnou a její velkou plochou. To je výhodné zejména při předjíždění, kdy mě opravdu příliš neznepokojuje myšlenka na to, že mi při tom začne nějakej vtipálek zrychlovat. Oni toho celkem brzo nechají a Porsche nebo Ferrari mi to ještě nikdy neprovedlo. Ovšem pokud se budu chtít projet nečím hbitým, případně zkusit slalom nebo okruh s hodně zatáčkami o malém poloměru, určitě si Saaba nevyberu.
Ericsson R320s
stormbringer
Štamgast

Odeslat příspěvekod Pajjoun 1. 12. 2012 11:01

Pořád si myslim, že při tom rozjezdu bude chyba v jistym mezikuse mezi volantem a sedačkou...
TS
Pajjoun
Veterán

Odeslat příspěvekod stormbringer 1. 12. 2012 11:12

Můj nejlepší čas na stovku je něco pod 5,5s, což některé hot hatche s podobným zatížením na tunu zkrátka dají. Když mě naučíš jak to dam dostat rychleji, budu ti ovšem vděčný 8-)
Naposledy upravil stormbringer dne 1. 12. 2012 11:14, celkově upraveno 1
Ericsson R320s
stormbringer
Štamgast

Odeslat příspěvekod MELLO 1. 12. 2012 11:13

5,5 už i já osobně považuju za velmi slušné
MELLO
MELLO

Další stránka