Nabíjčka z Lídlu - Ultimate Speed ULG 3.8 A1

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Vana666 16. 10. 2013 07:35

icotech852: Snížení napětí a omezení proudu..., jedno bez druhého přece ani nejde.
Tvůj omezovač proudu sníží napětí úplně stejně jako moje žárovka, a teprve snížením napětí se i omezí proud.

Nebo si snad myslíš že ten omezovač proudu udělá něco jiného ???
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 16. 10. 2013 07:45

obmedzovac prudu neznizuje napatie,ale znizuje pretekajuci prud.Co to znamena - ze napr.zapojis bateriu a nabijaci prud ti vyskoci na 8A a ty si ho potenciometrom znizis napr. na 1A.Nebudes teda nabijat 12V 8A,ale 12V 1A (samozrejme sa ti predlzi nabijaci cas)

ano ziarovka sa javi ako najlacnejsi efektivny sposob,ale je to spotrebic zapojeny do serie - nameraj si napatie na baterii,pokial mas zapojenu ziarovku v serii a napis ake si mal napatie na baterii

-- 16. 10. 2013 09:01 --

ja by som si s takymi vecami ale hlavu nerobil,mam podobnu nabijacku tejto
Obrázek

pripojim nabijacku - prud ukazuje 8A napr.
po 10hodinach prud padne na minimalnu hodnotu (0,5A - 1A)
baterka je nabita - easy :idea:

no a nabijam len cez zimu :
-ked viem ze auto startuje na hrane
-stoji dlho bez startovania
-robim kratke trasy a bateria sa nestaci dobit na full

zatial som ju na novej baterii este nepouzil (asi 2roky)

-- 16. 10. 2013 09:05 --

Ultimate Speed ULG 3.8 - je v podstate nabijacka s impulznym zdrojom (galvanicky neoddelena s malymi rozmermi) ale v pohode

Obrázek
forsaken...
icotech852
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 16. 10. 2013 08:12

icotech852 píše:obmedzovac prudu neznizuje napatie,ale znizuje pretekajuci prud.Co to znamena - ze napr.zapojis bateriu a nabijaci prud ti vyskoci na 8A a ty si ho potenciometrom znizis napr. na 1A.Nebudes teda nabijat 12V 8A,ale 12V 1A (samozrejme sa ti predlzi nabijaci cas)]

Dokázal bys tedy popsat na jakém principu tohle funguje a hlavně proč v takovém případě neplatí ohmův zákon ??? :hm
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 16. 10. 2013 08:19

Obrázek
vygoogli si obmedzovac prudu,alebo current limiter
forsaken...
icotech852
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 16. 10. 2013 08:38

Je takový problém odpovědět na mou otázku ? Zkus svými slovy, stručně a jasně - proč podle tebe omezovač proudu (bez ohledu na svou konstrukci ) ruší platnost ohmova zákona ?

Mimochodem tipni si jakou funkci má tranzistor Q1 v tom schématu
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 16. 10. 2013 08:56

Vana666: sice jsi vymyslel něco, ale bohužel se pouze domníváš, že to funguje...
Napětí se na spotřebičích v serii dělí tak, že spotřebič s vyšším odporem (21W žárovka = 6,86ohm vs. akumulátor cca. 0,001ohm) si násobkem rozdílu poměrů odporů usurpuje toto napětí a tudíž do akumulátoru ve tvém případě nejde nic. Takto bys ho nenabil ani za 100 let.
Jinak příznaky nabitého aku:
- mohutné plynování všech článků
- napětí každého článku 2,7V nebo nižší (opotřebený aku) a dále se už nezvyšuje

Edit: tak jsem se sekl. Ten proud do žárovky teče i přes aku, takže to musí fungovat. sry.
rousini
Nováček

Odeslat příspěvekod Vana666 16. 10. 2013 09:06

rousini: musím tě vyvést z omylu, takto zapojenou nabíječko běžně akumulátory nabíjím a vše funguje, proud začíná kolem 2 A. Tvůj hluboký omyl vychází jednak z přesvědčení, že žárovka má konstatní odpor, což není samozřejmě pravda. V podžhaveném stavu má žárovka až 10x nižší odpor než při plném výkonu, takže přes ni proud vesele teče. Kromě toho by dle tvé dedukce na základě poměru odporů bylo na akumulátoru téměř nulové napětí, což je taky nesmysl. Žárovka funguje jen jako omezovací odpor a je na ní jen rozdíl napětí mezi nabíječkou a akumulátorem.
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 16. 10. 2013 09:15

Takhle, 12V na nabíječce se při vybitém aku taky neudrží a bez omezení nabíjecího proudu by padalo k nule protože aku je svým vnitřním odporem v podstatě zkrat.
Jak jsem psal, sekl jsem se, ale uvědomil jsem si to...
rousini
Nováček

Odeslat příspěvekod Kibitz 16. 10. 2013 10:00

Vana666 píše:Minulý týden jsem nabíjel lídlem baterku v motorce co půl roku stála. Baterka před nabíjením sotva protočila motor. Nabíječka už po cca 10 minutách hlásila nabito, leč baterka motorem stejně neprotočila. Takže jsem nabíječku odpojil a znova připojil a pokračovala dál v nabíjení, aby opět po několika minutách hlásila nabito. Akorát že to zas ještě nestartovalo, byť se trochu zlepšovalo. Musel jsem postup s odpojením a připojením zopakovat ještě nejmíň pětkrát než jsem motorku konečně oživil.

Takže myslím že buď se déle nepoužívaný akumulátor projevoval trochu nestandartně, anebo má nabíječka problém s rozpoznáním nabitého stavu.


Měl jsem s ní problém jako přes kopírák. Jen jsem zvolil jiný postup. Baterku jsem jště víc vybil, až k 9,5V, abych nabíječku donutil nabíjet pulzně. Takto nabíjela několik hodin, pak přešla na klasický režim a nabila do plna jak to jen umí. Pak jsem to celé ještě jednou zopakoval a baterka v motorce slouží dál.
Kibitz
Zlatý avatar roku 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 16. 10. 2013 12:48

Vana666 píše:Je takový problém odpovědět na mou otázku ? Zkus svými slovy, stručně a jasně - proč podle tebe omezovač proudu (bez ohledu na svou konstrukci ) ruší platnost ohmova zákona ?

Mimochodem tipni si jakou funkci má tranzistor Q1 v tom schématu

mozes studovat
http://en.wikipedia.org/wiki/Current_limiting

-- 16. 10. 2013 14:08 --

takze nasiel som ti to : inak ako som ti povedal,davat ziarovku do serie je kktina i ked sa to zda z prvu ako dobry napad.

Nie je to idealne nabijanie, ale baterku to hned neznici.

Idealne (odporucane) nabijanie je 14,7V na baterku a obmedzeniu prudu. t.j. do baterky sa tlaci konstatny prud a napatie pomaly rastie az na 14,7V, ked dosiahne tuto hodnotu, tak sa uz nabija tymto konstantnym napatim az sa prud priblizi k 0A.

So ziarovkou to napatia bude narastat postupne. Az ked prud klesne na 0A, tak sa na baterku dostane 14,7V...


to znamena,ze ked ziarovkou preteka prud,klesa na baterke aj napatie (lebo napatie sa deli medzi ziarovkou a bateriou) co sa pri obmedzovaci prudu nedeje - preto obmedzovac prudu 8-)
Naposledy upravil icotech852 dne 16. 10. 2013 13:24, celkově upraveno 1
forsaken...
icotech852
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kibitz 16. 10. 2013 13:21

To tahle nabíječka neumí. Nabíjí konstantním proudem ve třech stupních a po dosažení konečnýho napětí se přepne na udržovací. Co chtít za 500,-
Kibitz
Zlatý avatar roku 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 16. 10. 2013 13:22

dalsie vyhody obmedzovaca prudu by mali byt :
- prud je konstantny napriek zmenam napatia (co pri odpore nie je)
- tepelna strata je mensia na obmedzovaci prudu ako na odpore

ale pre istotu sa este radsej spytaj niekoho skusenejsieho ako napr.Ekkara lebo ma tu este sfukne 8-D :D
forsaken...
icotech852
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 16. 10. 2013 14:47

icotech852: Hele, těch bludů jsi tady napsal už dost, radši tě už zastavím ať furt nepleteš ostatní. Na moje zcela jednoduché otázky jsi nedokázal koudně odpovědět, z toho soudím že jsi v elektrotechnice úplný diletant. Takže to vezmeme popořádku

- lineární omezovač proudu je v podstatě proměnný řízený odpor. Jasně to je vidět i ve schématu co jsi tady dal. Tranzistor Q1 je hlavním výkonným prvkem v zapojení a slouží tedy jako proměnný řízený odpor. Ostatní tranzistory určují jeho pracovní bod. A protože na každém odporu vzniká průchodem proudu spád napětí dle ohmova zákona, tak je jasné že i tenhle proudový omezovač bude napětí snižovat také, úplně stejně jako moje žárovka. Týká se to i tepelné ztráty, ta bude na žárovce i omezovači také stejná.
Jediný rozdíl je v tom, že žárovka mění svůj odpor podle míry nažhavení vlákna tedy podle proudu, ale elektronický omezovač může mít i jiné charakteristiky dle potřeby.

- proud můžeš omezovat i pulsně šířkovou modulací, ale opět platí že efektivní hodnota proudu vyvolá odpovídající efektivní změnu napětí.

- tvoje "...Idealne (odporucane) nabijanie je 14,7V na baterku a obmedzeniu prudu. t.j. do baterky sa tlaci konstatny prud a napatie pomaly rastie az na 14,7V, ked dosiahne tuto hodnotu, tak sa uz nabija tymto konstantnym napatim az sa prud priblizi k 0A...". je pouze jedním z možných způsobů nabíjení .
Kdyby ses trochu vyznal v elektrice, hned bys zjistil, že žárovková metoda funguje velmi podobně. Žárovka svým proměnným odporem také zajistí téměř konstantní proud v počáteční fázi nabíjení, následovaný postupným snižováním proudu až do okamžiku kdy se vyrovná napětí naprázdno nabíječky a akumulátoru. Pokud je napětí naprázdno kolem 15V, teče pak do baterky taky už jen slabý udržovací proud. A baterce to nijak neškodí, naopak menší nabíjecí proudy působí proti sulfataci.
Vana666
Servismen
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod speleo 16. 10. 2013 15:04

Roztrhejte si diplomky z VŠ elektrotechniké fakulty :-)
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 16. 10. 2013 15:22

a keby si sa vyznal v elektronike ty,tak ziadnu ziarovku pred bateriu davat nemusis - pretoze kyselinovej baterii velke nabijacie prudy nevadia...a mozes ist do p....
nabijacie prudy je potrebne dodrzat pre NiMH,Lion a podobne baterie
forsaken...
icotech852
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků