Benzínové kombi na velmi krátké vzdálenosti a nízký nájezd

Poraďte jaké auto koupit!

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod tomakony 23. 3. 2019 13:56

Dobrý den,
hledám náhradu za už dosluhující benzínový VW Bora 1.6 SR 74kW (100k) r.v. 1999. Roční nájezd mám pouze 8-10tis. km na velmi krátké vzdálenosti se studeným motorem, který tak trpí. Do práce jezdím 7km mimo město po okresce, potom nákupy a návštěvy 5-10km, jinak klasika nějaká dovolená u nás nebo k moři. Bydlíme na malém městě, takže dálniční provoz a čekání s popojížděním v kolonách v podstatě neexistuje.

Podle nájezdu a charakteru většiny jízd (když pominu jízdní kolo) by potřebám vrchovatě vyhovovala nějaká 1.2. Řízení mám ale rád a za volantem si to užívám. I když Bora 1.6 v atmosféře určitě nepředstavovala nějaký zážitek v tom pravém smyslu slova. Prostě nechci žádnou atmosférickou 1.2 nebo 1.4, kdy se odezva na sešlápnutí plynu prostě nekoná. Stejně tak vzhledem k výše uvedenému odpadá jakákoliv úvaha nad dieslem.

Aktuálně jsme 3-členná rodina s 5-letým dítětem a druhé (a zároveň poslední) je na cestě. Proto preferuji verzi kombi, příp. liftback. Sedan máme nyní a i když je kufr poměrně objemný, otvor je svými rozměry limitující. MPV nepotřebuji a SUV (i když je asi v dnešní době atraktivní) nepovažuji úplně za praktické např. z důvodu spotřeby u benzínového motoru. Přesto tuto variantu úplně nezavrhuji. Při mém ročním nájezdu nějaký ten litr/100 asi není potřeba až tak řešit.

Bora nám až dosud sloužila spolehlivě 10 let. Prý se jedná na dnešní dobu o ještě poctivý a spolehlivý motor. V tomto ohledu jsem laik a nemohu věc posoudit. Nástupce by nám měl sloužit opět aspoň 10 let, což bude tou dobou zřejmě představovat nájezd cca do 100tis. km. Mám obavy ze starší a levnější ojetiny, kde by mohla číhat zase nějaká finanční past. Zároveň je pro mě asi nezajímavé úplně nové auto, když by víc stálo, než bylo v pohybu.

Hledám něco kolem r.v. 2014. Cenovky se pohybují kolem 300-350tis.
Celkem mě zaujala honda civic. Tady nevím, jestli by stačil HB nebo raději tourer. Každopádně bych preferoval benzínový 1.8 VTEC (i-VTEC). Četl jsem nějaké recenze o vyšším posezu z důvodu nádrže pod předními sedadly a o celkové výšce vozu. Měřím 185cm a řídit budu výhradně já, manželka je drobné postavy (místo spolujezdce, příp. vzadu) a zadní sedadla budou okupovat naše (malé) děti. Snad bysme se vlezli a prostor by nám vyhovoval. Hlavně se jedná o atmosférický motor, který se sice musí vytáčet, ale měl by být asi konstrukčně jednodušší než přeplňovaný turbomotor.
Další variantou je ford focus kombi cca stejného stáří. Motor 1.6 TI-VTC nebo pak oturbený 1.0 ecoboost. Prý jsou ale známé problémy se zakarbonováním motoru.
Taky mě po shlédnutí nějakých recenzí a testů zaujal seat leon ST. Motorizace spíš 1.4 TSI než 1.2 TSI. Je to koncernová obdoba octávky, ale na rozdíl od ní či golfu jsou zejména v interiéru znát jisté designové emoce, které se mi líbí. Octávku jsem z výběru rovnou vyloučil hlavně pro riziko krádeže. V mém okolí se jich za posledních 10 let ztratilo hodně. Slovensko je za rohem a cesta na východ "otevřená"...
I když nemám osobní zkušenost, moc mě nelákají nějaká francouzská, korejská, italská a obdobná auta - ve vší úctě k nim.

Prosil bych nějaké názory, zda pro výše popsaný provoz jednoznačně atmosféru nebo by bylo řešením i TSI, ecoboost, či jiný benzínový turbomotor...

Od japonských aut mě někteří mechanici zrazují z důvodu velkého rizika koroze. Proto jsem taky vyřadil z výběru mazdy, které mě jinak motorově/ podvozkově výrazně oslovili. Auto ale bude před domem a u mazdy je obecně riziko koroze hodně diskutované téma. Nevím, jestli i pro civic je koroze taková hrozba.

Samozřejmě vím, že je potřeba si do auta sednout, projet se a udělat si názor. Pokud mi ale aspoň v rovině teorie pomůžete najít směr, budu rád. Koupi vozu bych pak preferoval někde u autorizovaných prodejců, než u "nejoblíbenějších a největších" bazaristů
tomakony
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MELLO 23. 3. 2019 13:57

OIII 1.4TSi
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T.E.CH 23. 3. 2019 14:49

Tady je jeden Civic na prodej, tak mu napiš SZ.

viewtopic.php?f=805&t=1147682&st=0&sk=t&sd=a&start=14385

-- 23. 3. 2019 15:03 --

A pak ti dopručím I30, má to 5 let záruku, takže vyřešeno a za rozumný prachy.

https://www.sauto.cz/osobni/hledani#!ca ... model=1376


Jinak dal jsem tam jen 1,4 T. Třeba budeš chtít ušetřit a vezmeš atmosféru 1,6 GDI minulé genrace. Těch tam taky pár je a jsiu v záruce. ( Hyundai má 5 let a km nejsou omezené)

https://www.sauto.cz/osobni/detail/hyun ... oFrom=list

Samozřejmě je si potřeba pohlídat a chtít písemně, že je auto v záruce.( myslím od Hyundai, ne od kupce) Pokud se někdo vykašlal na servis, bó to stálo v bazaru, tak záruka nemusí platit.
T.E.CH
Veterán

Odeslat příspěvekod K86 23. 3. 2019 15:44

Motorove to je dneska asi jedno, jen menit olej casto
GVII kombi 1.6 TDI 85kw
S-Max 2.0TDCI 120kw
911 997.1 C 239kw

Používejte pravý jízdní pruh, idioti!!!
K86
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal220 23. 3. 2019 15:44

Tomakony je docela generál(řídí výhradně on). Nenabízejte mu motory s přímým vstřikováním když jezdí tak krátký trasy.Aby se pak nedivil až bude mít v oleji benzín.
Michal220
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod MELLO 23. 3. 2019 15:53

Aspoň nebude muset nikdy dolejvat olej. :D
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal220 23. 3. 2019 16:08

To je zase plus.Ten vtec 1.8 by snad šel a víc poníků=víc zábavy.
Michal220
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod metyn 23. 3. 2019 16:10

Nedělá si z nás švihák lázeňský *****? Takové romány nepíše kdekdo? Meta

-- 23. 3. 2019 16:19 --

jak píše tech, vzal bych minulů generaci ale ne přímovstřik 99 kw ale obyč atmošku 88 kw, stači, jede a nežere, Meta
metyn
Veterán

Odeslat příspěvekod MELLO 23. 3. 2019 16:22

Hlavně, jak může vědět, že to další, druhé dítě, je finální?
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal220 23. 3. 2019 16:25

Svihák je jak můj brácha který je generál,puntičkář,kutil Tim a vše má perfektně dopředu promyšlený včetně auta.
Michal220
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod anonymni 23. 3. 2019 17:05

Co kupit civica 1,8 po wolfovi?
anonymni

Odeslat příspěvekod MELLO 23. 3. 2019 17:08

Ten ho ještě má?
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 23. 3. 2019 17:23

Jen nema kombi
anonymni

Odeslat příspěvekod yndezit 23. 3. 2019 17:46

No a co jeden konkrétní kus FF II combi 2.0? Na krátkých nájezdech vyšší spotřeba oleje nevadí, stejně by měnil po roce, takhle ho bude měnit průběžně.
yndezit
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MV_cz 23. 3. 2019 17:47

Tipo s t-jetem https://m.sauto.cz/detail?sort=1&c=1&st ... e=2&man=22
Vím, že nechtěl itala, ale tohle je ještě nepřimovstřikový, ač turbo
MV_cz
Guru
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků