Jaký zvolit motorový olej

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Lubro 9. 2. 2015 12:57

Chtěl bych se zeptat jaký mohu použít motorový olej do vozidla Fiat Bravo II 1,9 JTD. Sice vím, že v servisní knížce je doporučen olej Selenia 5W-40, ale snad by v tom neměl být až takový problém při dodržení jakékoliv syntetiky 5W-40...Bohužel ten Selenia WR Diesel 5W-40 patří kupodivu k těm dražším. A tento - Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 - se mi jeví snad jako dostačující náhrada a zároveň i levnější...Je tedy možné ho použít s doporučeným intervalem výměny 15.000 km nebo jeden rok?
http://maziva.heureka.cz/castrol-edge-t ... 5w-40_5-l/
Lubro
Nováček

Odeslat příspěvekod Filo0 9. 2. 2015 13:02

Pohladaj akú normu Fiat to ma spĺňať a kúp co ti bude vyhovovať.
╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
220 CDi, 170PS, 400Nm - W204 navždy bokom <3
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Filo0
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lukas063 9. 2. 2015 13:20

nechal bych selenii, protože Fiat... můžu se ti mrknout po cenovce..
Lukas063
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lubro 9. 2. 2015 13:52

U té Selenie mě právě hodně upozorňovali na možné padělky...
Lubro
Nováček

Odeslat příspěvekod MELLO 9. 2. 2015 13:54

Padelek ti dneska hrozi u cehokoliv
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jelass 9. 2. 2015 14:09

šetřit na oleji ve fiatu :roll: a chtít lejt castrol :oboze
Mondeo MK4 1.6eb, Mitsu Eclipse Cross 1.5T Mivec Intense
p:Mondeo MK3 fl 2.0i Viva, Kiwi 8G ufo 1.8 i-vtec Sport, GrandCaravan mkV 3.3i V6 SE, Corolla mkXI 1.4 vvti, Fabia mkI 1.4 mpi
"D1.8T: Koupil dvoulitr a jezdí s ním jako s dvoulitrem."
Jelass
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moucha 9. 2. 2015 14:13

já raději na másle
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lubro 9. 2. 2015 14:24

Jelass píše:šetřit na oleji ve fiatu :roll: a chtít lejt castrol :oboze


Tak zase jsem to nechtěl až tak dramatizovat...Když se podívám na lístek při výměně oleje, tak na něm v motorové části vidím údaj 5W-30 a v knížce v doporučených mazivech je napsáno 5W-40. A měnili mě to v servisu ( i když ne značkovém Fiat). A po 5-6 letech žádný problém nevznikl a motor olej vůbec nežere...Takže se osobně domnívám, že ten Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 by byl po té poslední výměně ještě docela hodně "fešácký"... :hm
Lubro
Nováček

Odeslat příspěvekod risomas 9. 2. 2015 14:30

5w30 /5w40 nie je doporucovana norma to je len viskozita pri roznych teplotach. Do roznych klimatickych podmienok su vhodne rozne vyskozity ale olej by mal vzdy splnovat normu vyrobcu napr Fiat 9.55535-G2
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hustoles 9. 2. 2015 14:35

Selenia je obecně drahota. Ale třeba do Alfy se nedoporučovalo obecně lít radši nic jiného.
Hustoles
Chameleon Garáže
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HrdinaJan 9. 2. 2015 14:37

Jestli ten Castrol splnuje potrebnou fiatackou normu tak neni problem.
HrdinaJan
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lubro 9. 2. 2015 14:41

Ten Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 vyhovuje pro Fiat 9.55535-S2...ale není to jak píše risomas - Fiat 9.55535-G2. Vidím rozdíl v koncovkách S2 a G2.
Jen mi je divné, že u Selenie se pro změnu uvádí - FIAT 9.55535-N2 (to už je třetí koncovka)
Tak která vlastně z těch 3 koncovek platí???

http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... l-5W-40-5l
http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... l-5W-40-5l
Lubro
Nováček

Odeslat příspěvekod MELLO 9. 2. 2015 15:19

Moucha píše:já raději na másle

Sádlo máslo
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neurotic 9. 2. 2015 15:53

:oboze nalij tam to co tam má být podle výrobce a jestli se ti to nelíbí tak zajdi do Tesca a kup slunečnicovej.
Neurotic
Štamgast

Odeslat příspěvekod Ol-da 9. 2. 2015 16:33

Dnešní oleje jsou si hodně podobné, ale nějaké rozdíly tam přece jen jsou. Každý olej je trochu jinak vyrobený a má jiný poměr jiných přísad, takže má i trochu jiné výsledné vlastnosti. Některý vydrží vyšší teplotu, jiný vyšší tlak na olejový film, další zase líp čistí a rozpouští v motoru úsady, nebo líp chrání proti otěru zastudena,... Co se hodí do jednoho motoru, nemusí se hodit do druhého (jiné materiály, tlaky, teploty, vůle, jiné spalování, otáčky,...)
Obecně aspoň není dobré oleje moc střídat, protože povrch součástek a usazeniny už jsou nějak zaběhlé a přechodem na jiný olej se to může narušit a tak dál. Ale co se v motoru konkrétně děje nezjistíš stejně nijak a projevit se to může zítra stejně jako nikdy.
Slýchám to často: Já to nechápu, vždyť do poslední chvíle to jezdilo perfektně :-)
Zvaž to sám a nalej si tam co chceš.
Ol-da

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků