HID xenony

Vše o doplňcích na auto, chiptuning.

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 14. 1. 2010 16:25

pepino34 píše:Vana666: třeba oslňuju, ale když jsem jel v jiném autě a moje auto jelo za mnou, nijak to nevadilo, jízdu proti jsem ještě nezkoušel...

TOBĚ to nevadilo. Mně by to vadilo :grr: :grr: :grr:
anonymni

Odeslat příspěvekod anonymni 14. 1. 2010 16:28

goes píše:muze mi nekdo vysvetlit ty HID? to jsou jako vybojky misto treba moji halogenky H7 tam dam nejakou xenonku? jakto, ze to pak sviti jinam, nez tam kam halogenka, kdyz mi zustane stejna cocka i parabola?

v halogence září vlákno, jehož velikost a poloha je daná normou.
U HIDu září celá baňka, naplněná plynem, takže zdroj záření není v ohnisku paraboly/čočky, nýbrž i ve velkém prostoru v okolí ohniska.
Vznikají pak parazitní paprsky, které oslňují.

Stačí takto? 8-)
anonymni

Odeslat příspěvekod Vana666 14. 1. 2010 16:32

ajf: já si rozsvícenou výbojku zblízka neprohlížel, ale teoreticky by celá baňka zářit neměla. Jen výboj mezi elektrodami.
Ovšem i ten se asi od tvaru vlákna trochu liší
Vana666
Servismen

Odeslat příspěvekod m.a.x.i.m.u.s 14. 1. 2010 16:36

A já do teď žil v domění, že se rozsvítí jen ta kulička, ale asi nejsem odborník přes xenony jako jiní :hm
Obrázek
Obrázek

Možná stejně jako vlákno v klasické žárovce, nebo aspoň by to mělo být stejné u HID sad :hm

H1 HID x H1
ObrázekObrázek
Naposledy upravil m.a.x.i.m.u.s dne 14. 1. 2010 16:41, celkově upraveno 1
m.a.x.i.m.u.s
Potížista

Odeslat příspěvekod anonymni 14. 1. 2010 16:39

ta baňka je podle tebe co, to černý? :oboze
Světlo jde z toho PLYNU, ne z něčeho, co žhne. Srovnej rozměr vlákna u H7 a tuhle baňku a zjistíš, že je ta baňka zhruba 10x větší :oboze
anonymni

Odeslat příspěvekod m.a.x.i.m.u.s 14. 1. 2010 16:42

ajif píše:ta baňka je podle tebe co, to černý? :oboze
Světlo jde z toho PLYNU, ne z něčeho, co žhne. Srovnej rozměr vlákna u H7 a tuhle baňku a zjistíš, že je ta baňka zhruba 10x větší :oboze

Nechápu :hm
m.a.x.i.m.u.s
Potížista

Odeslat příspěvekod m.a.x.i.m.u.s 14. 1. 2010 16:44

MOžná když se podíváš na obrázek oc jsme tam vložil tak zjistíš, že BURNER je hořák a pouze odtud vychází zdroj světla, ale jak říkám- asi tomu nerozumím :mrgreen:
m.a.x.i.m.u.s
Potížista

Odeslat příspěvekod anonymni 14. 1. 2010 16:46

tak ještě jednou - xenonová výbojka potřebuje dvě elektrody a plyn mezi nimi - ten plyn pak, jsou-li elektrody pod napětím, generuje světlo. Ale je to z celého prostoru, naplněného plynem - zatímco u žárovky (i halogenové) je světlo generováno rozžhaveným drátkem, když to řeknu jednoduše. Ten drátek má kratší délku a podstatně menší průměr, než baňka s plynem u HIDu.

Ještě něco nepochopitelného? :hm
anonymni

Odeslat příspěvekod m.a.x.i.m.u.s 14. 1. 2010 16:47

Jj, proč mám u staré výbojky viditelně změněnou barvu skla nějakým povlakem POUZE v té baňce a v jiných prostorách je krásně čiré sklo :hm
m.a.x.i.m.u.s
Potížista

Odeslat příspěvekod anonymni 14. 1. 2010 16:47

m.a.x.i.m.u.s píše:MOžná když se podíváš na obrázek oc jsme tam vložil tak zjistíš, že BURNER je hořák a pouze odtud vychází zdroj světla, ale jak říkám- asi tomu nerozumím :mrgreen:

objem burneru je cca 10x větší než objem spirály v halogenu. Toť vše. Nehledej v tom žádné hluboké tajemství, o nic víc (ale bohužel ani míň) nejde
anonymni

Odeslat příspěvekod anonymni 14. 1. 2010 16:52

Mimochodem, to, cos sem dal, je H1, ne H7 ;)
anonymni

Odeslat příspěvekod m.a.x.i.m.u.s 14. 1. 2010 16:57

ajif píše:
m.a.x.i.m.u.s píše:MOžná když se podíváš na obrázek oc jsme tam vložil tak zjistíš, že BURNER je hořák a pouze odtud vychází zdroj světla, ale jak říkám- asi tomu nerozumím :mrgreen:

objem burneru je cca 10x větší než objem spirály v halogenu. Toť vše. Nehledej v tom žádné hluboké tajemství, o nic víc (ale bohužel ani míň) nejde

Nechápu, teď jde světlo už jen z burneru, ale tam ti zase něco nesedí? :hm

ajif píše:Mimochodem, to, cos sem dal, je H1, ne H7 ;)

Tvrdil jsem někde, nebo někdy opak? :hm
m.a.x.i.m.u.s
Potížista

Odeslat příspěvekod mmellounek 14. 1. 2010 17:54

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Koukám, že je to tu samý ODBORNÍK na světelnou techniku. :oboze
MELLO píše:Vždyť já psal že nejsem odborník a že je to jenom moje domněnka..

MELLO píše:Jenže to HIDařské piče nevysvětlíš.....

ajif píše:ta baňka je podle tebe co, to černý? :oboze

ajif píše:objem burneru je cca 10x větší než objem spirály v halogenu. Toť vše. Nehledej v tom žádné hluboké tajemství, o nic víc (ale bohužel ani míň) nejde

Vana666 píše:taky nevím přesně jak to je
v každém případě je světelný tok xenonu výrazně vyšší, takže ve stejném poměru musí být vyšší i intenzita parazitních paprsků. U halogenů většinou neoslňují (s výjimkou fabie apod.) ale u HID xenonů to zjevně přesahuje únosnou míru všeobecně

nevím nakolik se liší tvar vlákna halogenky a oblouku výboje v xenonu, ale i tady asi budou určité rozdíly, které můžou oslnění způsobit (např. se změní ostrost rozhraní světla a stínu apod..)

jestli to říkám blbě klidně mě opravte

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
mmellounek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ron.jeremy 14. 1. 2010 18:02

m.a.x.i.m.u.s píše:Nechápu, teď jde světlo už jen z burneru, ale tam ti zase něco nesedí? :hm

I baňka burneru je výrazně větší (± koule průměr ~7mm), než vlákno, které je dlouhé ~4mm a silné ~1mm. Protože burner září celý, odráží parabola světlo z krajů burneru i jinam, než by odrážela ze světla vlákna, pro jehož velikost je při konstrukci spočítána. Proto běžné paraboly s výbojkou svítí i tam, kam nemají, oslňují a nasírají tak zodpovědnější a inteligentnější řidiče.
Nyní AKCE! Ke každému dieselovému motoru rakovina pro vaše děti zdarma!
ron.jeremy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m.a.x.i.m.u.s 14. 1. 2010 20:51

ron.jeremy: Díky za vysvětlení. To mi přijde opravdu jako pravdivé, oproti jiným...
m.a.x.i.m.u.s
Potížista

Předchozí stránkaDalší stránka