úvaha - nic není lepší!

Které palivo je výhodnější?

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Co by jste při svém ježdění ocenili více?
Konec hlasování: 30. 11. 2006 10:56
Naftový motor 24 %  23%  [ 24 ]
Benzínový motor 52 %  50%  [ 52 ]
Úplně jinou alternativu (vodík, elektro, vzduch...) 27 %  26%  [ 27 ]
Celkem hlasů : 103

Odeslat příspěvekod El Carlos 1. 9. 2006 10:56

Za nějakou dobu, se pohybuju v garáži AR si nejde nevšimnout jasného rozporu mezi vyznavači dieslových a benzínových motorů. Sem tam se objeví topic "co je lepší?", což je akorát náběh na nekonečnou diskusi do omrzení obou stran.

V dnešní době, kdy už obě paliva patří do osobních aut a ani jedno nevybočuje z řady tím, že by bylo pouze pro nákladní vozy nebo raketoplány bych situaci benzín vs. diesel nazval tak, že jde o 2 odlišné typy pro různé majitele a pro různé použití.

Abych to trochu přiblížil: hádat se zda je lepší vznětový nebo zážehový motor mi přijde stejné, jako dohady zda je lepší notebook nebo stolní počítač s monitorem. Každé má své pro a proti a každé se hodí někomu a někomu vůbec.

Diskuse na zmíněné téma došly až tak daleko, že se objevují stále zajímavější argumenty pro jednu stranu. Dovolím si jich pár sem dát a zdůvodnit, proč jsou pro mě nepochopitelné

1. naftový motor je hlučný jako traktor (občas se objevil i termín nekulturní)
Nemohu říct, že by motory na naftu mohli být tišší nebo stejně hlučné jako ty na benzín. Ano jsou hlučnější, ale že tento argument použije člověk, který dále argumentuje tím, že u benzínu má rád zvuk motoru ve vysokých otáčkách, to nechápu.

2. benzínový motor má větší spotřebu
Těžko se přít, že to tak není v technickém průkazu, ale i zájemci o koupi TDi by před tím měli sednou s tužkou a papírem a spočítat si, kolik najezdí a (ruku na srdce) jak jezdí. I nafťák při špatném zacházení může vyjít sakra draho

3. naftový motor hrozně kouří a znečišťuje ovzduší
když se trochu přišlápne, tak saze lítají, nelze říci, že to tak není. Výrobci si to uvědomují a proto do aut cpou všeljaké filtry apod. Přeci jenom dle mého názoru je horší jet za starou 105L, MB nebo nedejbože moskvičem, či trabantem a ty na diesel určitě nejedou.

4. benzínový motor nemá takový tah a krouťák jako naftový
nemá, protože to není diesel :) Benzíňák svému majiteli však nabídne vyšší výkon než srovnatelný diesel a jiný způsob jizdy a o tom je právě tento topic

Nehádejme se co je lepší protože pro každého je lepší něco jiného. Je normální, že můj známý, kterému 61 let, jízdu autem moc nemusí a jeho jediná trasa je domov - práce a domov - chata (oboje samozřejmě obousměrně), si pořídil benzínové HTP, protože na 3000 km ročně se mu diesel nevyplatí. Na druhou stranu mince, můj kolega obchoďák dostane TDi, protože najel za 4 roky 190.000 km a vedení u něj má jistotu, že to není dobytek, co by motor prasil.

Na závěr snad jenom dodám, že anketní otázka není o tom co je lepší, ale o tom co by jste při svém ježdění ocenili VY

P.S: Díky za čtení tohoto dlohého, nudného článku :)
Superb 2.0 TDi 4x4 125 kW DSG
HTC Sensation
ASUS Eee Pad Transformer
El Carlos
Štamgast

Odeslat příspěvekod Goggy 1. 9. 2006 10:59

Najezdim 15 000km rocne. Penize usetreny na spotrebe se nevyrovnaj vyssimu vykonu, a to ze ho nemam v 2000ot me netrapi, protoze i v tech 2000 mi to jede kopec nekopec (nezrychluje, na to je saltpaka) navic pri predjizdeni, najezdech na dalnici atd tocim 6000, stejne jako bych u dieselu tocil 4000. Jeste k tomu mam ticho v kabine pri klidny jizde a "sportovnejsi" zvuk pri predjizdeni. Na pumpe si nemusim brat rukavice protoze benzin voni. jediny co mi nevyhovyuje je, ze to na dalnici toci 4000, ale to je spis psychologicka vec a chyba petistupnovy prevodovky. Howgh.
Naposledy upravil Goggy dne 1. 9. 2006 11:02, celkově upraveno 2
Neaktivní
Pro kontakt použijte ICQ.
Goggy
Inventář

Odeslat příspěvekod mikicz 1. 9. 2006 11:00

zatím benzín. nejezdím 100tkm ročně a benzín mi vyhovuje. Až budu dělat cesťáka, tak nový diesel.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod brasci 1. 9. 2006 11:02

pre mna benzin..
brasci
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mole 1. 9. 2006 11:05

najezdím 20tis/rok, mám deisel a jsem naprosto spokojený...
Opel Astra H Caravan 1.8 LPG
mole
Štamgast

Odeslat příspěvekod myndel 1. 9. 2006 11:09

Mým snem je vůz na E85 - tedy ethanol + benzín. Náklady srovnatelné s dieselem a projev je jako u benzíňáku. A navíc motor konstruovaný přímo pro E85 by mohl mít vyšší výkon, než u benzínu.

Toho se tu ale asi jen tak nedočkáme :-/
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Goggy 1. 9. 2006 11:10

Marek: jo, ale bacha na to... E85 stoji cca 75% benzinu, ale spotreba je o cca 3-4 litry vetsi.
Neaktivní
Pro kontakt použijte ICQ.
Goggy
Inventář

Odeslat příspěvekod zdenek 1. 9. 2006 11:10

benzin
zdenek
Štamgast

Odeslat příspěvekod Oops! 1. 9. 2006 11:13

Pivo
Oops!
Stříbrný avatar roku 2010

Odeslat příspěvekod myndel 1. 9. 2006 11:14

Goggy píše:Marek: jo, ale bacha na to... E85 stoji cca 75% benzinu, ale spotreba je o cca 3-4 litry vetsi.

Nechcu to tu zaplácávat OT, ale spotřeba je vyšší kvůli tomu, že takto se prodávají benzínové motory s menšími úpravami (především ECU a materiály, ethanol je totiž výrazně korozivnější), které nevyužíjí potenciál E85. Tím je především oktanové číslo mezi 110 a 115.
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Moose 1. 9. 2006 11:14

ropa, a pokud možno pořádnej kekelnej mazut :D
ne, vážně, s naftákama se mi jezdí líp...
a mrknete se na moje WWW ;)
Moose

Odeslat příspěvekod anonymni 1. 9. 2006 11:15

Marek_Litzman píše:Mým snem je vůz na E85 - tedy ethanol + benzín. Náklady srovnatelné s dieselem a projev je jako u benzíňáku. A navíc motor konstruovaný přímo pro E85 by mohl mít vyšší výkon, než u benzínu.

Toho se tu ale asi jen tak nedočkáme :-/o/quote]

měl jsem delší testovací jízdu s Focusem na E85, pokud ti jde o dojmy, muzu rict, ze zadne nejsou. Rozdil mezi jizdou benal focusem a E85 focusem je 0,00nic. Jedine co mne stvalo, ze kdyz jsem cichal do nadrze, nebyl citit alkohol.
anonymni

Odeslat příspěvekod ExFun 1. 9. 2006 11:18

mě je to jedno - přizpůsobím se jízdou každému autu a každému druhu pohonu
OOOO Audi TDI Power
VW Golf Power
Beyond Fun´s life .....
Use Your IQ....
IMHO
ExFun
Štamgast

Odeslat příspěvekod grekos 1. 9. 2006 11:18

ja najezdim 20 az 25t za rok a mam benzin.myslim ze pri tehle km se stale vyplati benzin nez diesel.mylim se nebo mam pravdu??
grekos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 1. 9. 2006 11:20

ja jezdim 70-120 tkm rocne a nemam zadne auto. Ale kdyz sem mel, vzdy slo o benal, nebo benal+LGP. Vyhody nafty mne zatim nepresvedcili, abych prehlizel nevyhody, ktere pro mne zatim vyrazne prevysuji.
anonymni

Další stránka