Osoba blizka skonci - jak je to z pravniho pohledu...

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Radek Ondrášík 2. 11. 2007 17:57

Nyni je v parlamentu novela silnicniho zakona, ktera pocita s tim, ze v pripade zjisteni prestupku, pokud nenahlasite konkretniho vinika, tak pokutu zaplati majitel/provozovatel vozu. Ok, dobra, osoba blizka zmizi, ale jde mi o to, jak je to z pohledu prava.

U novely se pocita s tim, ze takto budou trestany jenom prestupky zjisteny "elektronicky" tedy napr. mereni radarem.

Lze nekomu ulozit pokutu, tedy trest, aniz se mu prokaze vina, jen proto, ze je vlastnikem/provozovatelem daneho predmentu, tedy v tomto pripade auta?

Vubec si ten stav neumim predstavit, protoze kdyz pujcim rodium auto na vylet a oba maji ridicak, nemuzu vedet, kdo spachal prestupek. Navic kdyz je nahlasim a oni reknou, ze to neni pravda, tak to odnesu opet ja.

Je vubec z pohledu ceskeho prava mozne trestat nekoho bez prokazani viny timto zpusobem?
Radek Ondrášík
Veterán

Odeslat příspěvekod matuS 2. 11. 2007 18:10

na jednej strane mas pravdu, na druhej strane vsak ale stoji, ze s vlastnictvom auta ide aj zodpovednost.
Ved uz za komousa bolo v zakone, ze tvojou povinnostou je zabezpecit vozidlo tak, aby s nim nemohol nikto bez prekonania prekazky (zamku) manipulovat.

Cize - bud musis vediet, kto s tym autom jazdi (si majitel, davas mu kluce) alebo je auto pouzivane bez tvojho vedomia - a to je trestny cin (bud kradez alebo nedovolene uzivanie veci)

Je mi jasne, ze zrusenie tohoto ustanovenia zakona bude pre niektorych ludi problem, ale myslim, ze pre kazdeho bezneho vodica je zrusenie tohoto ustanovenia pozitivom. Nikto hadam nechceme, aby sa nadalej ludia utekajuci aj od vaznych nehod potom tymto branili.
--
matuS

http://www.remy.sk
matuS
Štamgast

Odeslat příspěvekod JardaB 2. 11. 2007 18:18

Kdyz nekoho naprasis (...prasknul jsem fotra, prasknu i tebe..." ;-) ) tak jses IMHO v pohode, je uz na ouradech, aby to dokazali nebo vyvratili, ne? Pripadne co ten dotycny s tim delal. Ten muze naprasit nekoho jineho - tady me napada zajimavy problem uzavreneho kruhu :mrgreen:
Opel Mokka 1.7 CDTI, firemni pracant
Renault Megane Cabrio 2.0 IDE, mazlik
Twingo II, 43 kW
Fikus MKII 1.6 TDCI 66 kW
[Fikus 1.6Ti RIP]
JardaB
Guru

Odeslat příspěvekod Jeffe 2. 11. 2007 18:19

matus: u zavaznych nehod nepujde o prestupek ale o trestny cin a tam se pokud vim nic nezmeni.
Jeffe
Inventář

Odeslat příspěvekod Předseda 2. 11. 2007 18:23

BTW - ted mě napadlo - matka řekne: "Pujčíla jsem to synovi." A syn řekne: "Matka kecá. :mrgreen: " To zas budou cajti v loji, né? :D
I shock the angel in you...
Is that what devils do?

I need to know now - can you love me again?
Předseda
Veterán

Odeslat příspěvekod Jouda.II 2. 11. 2007 18:25

Jsem zvědavej, jak to chtěj napasovat na právnický osoby.
Ford Focus 1.8 TDCi
Jouda.II
Inventář

Odeslat příspěvekod Posraldescu 2. 11. 2007 18:26

Jouda.II píše:Jsem zvědavej, jak to chtěj napasovat na právnický osoby.o/quote]

Právnická osoba zaplatí flastr a jede se dál bez bodů ;)

Každopádně je dobře, že se s tím něco dělá.
Každej nemůže bejt chytrej, ti hloupí musejí dělat výjimku, poněvadž kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej (Švejk)
Posraldescu

Odeslat příspěvekod Dr. 120L 2. 11. 2007 18:36

R.O.: buď nahlásíš na policii odcizení vozidla nebo podáš na oba rodiče trestní oznámení a budeš požadovat náhradu škody (pokud ti vzali klíče bez tvého svolení) jinak se snima domluvíš sám kdo a jak ti škodu zaplatí, protože si klíče jim dal dobrovolně.

u právnickejch to je stejné, zacvaká to firma která bude škodu vymáhat na zaměstnanci a její boj jestli to vymůže nebo ne ...Máme tu soudy atd ...

Jsem rád za tuhle změnu, protože to je další nesmysl v českejch zákonech ... je kšoda že to zákonodárcům trvá tak dlouho ... zavedl bych praxi zabavování vozidel okamžitě po přestupku (to ovšem při předpokladu že si holt pudou policajti stoupnout ven a měřit) pokud dotyčný nechce zaplatit pokutu ...
Dr. 120L
Inventář

Odeslat příspěvekod Jouda.II 2. 11. 2007 18:41

Dr. 120L píše:u právnickejch to je stejné, zacvaká to firma která bude škodu vymáhat na zaměstnanci a její boj jestli to vymůže nebo ne ...Máme tu soudy atd ...u/quote]

Já si to tak taky představuju, jsem jedinej společník ve firmě, na který je auto registrovaný. Peníze nejsou všechno a body jsou doma. Každej živnostník si za 2 kila založí společnost a zákon se zase bude muset měnit.
Ford Focus 1.8 TDCi
Jouda.II
Inventář

Odeslat příspěvekod CEO 2. 11. 2007 18:43

Brod je ještě daleko...

Když to dají do zákona, tak to tak prostě bude. tedy on to někdo dřív nebo později dostane k Ústavnímu soudu a pak to už v zákoně možná zase nebude. A i kdyby to tam zůstalo, tak klídek. V zásobě jsou další finty jak dostát zákonnému požadavku, ale odejít bez pokuty. Bude to trošku drsnější, ale půjde to.8)

Jinak se samozřejmě jedná o bouři ve sklenici vody. nevidím důvod proč toto logické a smysluplné ustanovení rušit.
CEO

Odeslat příspěvekod CyberVic 2. 11. 2007 19:36

CEO píše:Jinak se samozřejmě jedná o bouři ve sklenici vody. nevidím důvod proč toto logické a smysluplné ustanovení rušit.n/quote]

...ja nevidm zadny duvod , proc toto nelogicke a nesmyslne ustanoveni nezrusit...
VW Sharan Highline 2.0TDI 125kW DSG
VW Tiguan 4M Sport&Style 2.0TDI 103kW DSG
CyberVic
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod petrumr 2. 11. 2007 19:52

nic se neruší,někdo udělá přestupek,majitel zacvaká a už je na nim jestli zabije osobu blízkou,když je osoba blízká tak ji nechá,když není půjde sedět ona,pravda vyjde na povrch bez nějakých obcházek.Auto se nepůjčuje pozor2
škoda fabia HTP combi edice 08 elegance
petrumr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Jouda.II 2. 11. 2007 20:05

Podle tohoto vzoru by stejně vycházelo, kačky vezmi čert a body zůstávaj. To se socanům moc líbit nebude.
Ford Focus 1.8 TDCi
Jouda.II
Inventář

Odeslat příspěvekod pepek 2. 11. 2007 21:01

to Ceo: Moje slova. Stejně tak to vidím i já. To jen někteří d.e.m.n.t.í.c.i budou bojovat a dělat ze sebe ty pravé ochránce práva.
pepek
Poslední varování

Odeslat příspěvekod mlaskac 2. 11. 2007 21:35

matuS píše:na jednej strane mas pravdu, na druhej strane vsak ale stoji, ze s vlastnictvom auta ide aj zodpovednost.
Ved uz za komousa bolo v zakone, ze tvojou povinnostou je zabezpecit vozidlo tak, aby s nim nemohol nikto bez prekonania prekazky (zamku) manipulovat.
...branili.

Zbozny laicky prani. Dva chlapi vrazdili => nepodarili se prokazat kdo jsou venku OBA. A to neni funny-story/hoax nekde z usa to je realita CR.

Takze jestli to chapu ja, tak kdyz nesdelis kdo ridil automaticky obvini tebe a musis se pak regulerne branit (odvolani, odpor). Urcite to nebude tak, ze dostanes pokutu ani nebudes vedet jak.
mlaskac
Inventář

Další stránka