Přednost na parkingu u hypermarketu

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Snail 29. 8. 2007 23:04

Přeneseno z "máte někdy chuť" do samostatného téma

http://garaz.autorevue.cz/viewtopic.php?p=863210#863210

2 verze (od stejného právníka...), zda na parkungu hypermarketu platí přednost zprava. Důvod, proč jsem o tom začala pochybovat je, že některé silnice a příslušenství silnic nejsou pozemní komunikací a tudíž zde naplatí pravidla, ale ani sankce dané zákonem o provozu na pozemních komunikacích.
Důležité to není jen kvůli přednosti (většina z nás ji automaticky dává zprava), ale třeba určení viníka a náhrada škody při nehodě, nebo např. pokuta od MP v areálu nemocnice za špatné parkování. Na 100% je napsané v zákoně, že benzinová pumpa není pozemní komunikací (a nikdo to asi neví) a tudíž zde neplatí pravidla (třeba nemůžete dostat pokutu za ignorování zákazu vjezdu, odbočení na benzínce!!!)

Zákon upravující tuto problematiku je 13/1997 Sb (http://www.mvcr.cz/sbirka/1997/sb003-97.pdf)

1. verze:
http://www.autoweb.cz:

Dotaz vznesl:
Jan Barfus, 14. červen 2006

Dobrý den,

platí přednost zprava na parkovištích např. u hypermarketů a považuje se toto křížení komunikací za křižovatku? Jsou tato velká parkoviště místní obslužnou komunikací nebo účelovou komunikací?
Odpověděl:
JUDr. Tomáš Beran, 18. červen 2006
Na parkovištích určitě ano, neboť se jedná o pozemní komunikace stejného řádu. Křižovatkou však není vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci. Pokud by tedy uvedené pozemní komunikace byly účelovými komunikacemi (tuto informaci sdělí silniční správní úřad) a vyúsťovaly by na jinou pozemní komunikaci, pak o křižovatku nejde. /quote]

2. verze na cílený dotaz:

http://www.autoweb.cz/pravni-poradna/qu ... uestions=2

quote]Dobrý den pane dokktore.

1. Ve svých předchozích odpovědích jste jednou uvedl (jestli se nepletu), že parkoviště hypermarketu není podobně jako čerpací stanice součástí pozemní komunikace a tudíž zde naplatí pravidla o provozu na pozemních komunikacích.

Snažila jsem se tento fakt najít přímo v zákoně a v zákoně 13/1997 Sb (http://www.mvcr.cz/sbirka/1997/sb003-97.pdf) jsem toto nenašla. Prosím, je to skutečně pravda a kde je toto vymezení napsáno?

2. Je areál nemocnice (např. FN Motol, VFN) součástí pozemní komuinikace a platí zde pravidla o provozu ...., event. dle kterého předpisu? Dle výše uvedeného zákona jsem pochopila, že jsou součástí pozemní komunikace, ale nejsem si jistá.

Děkuji za odpovědi

Odpověděl:
, dnes, 21:13
1) Ano, je to tak. Nelze vyloučit, že by i parkoviště bylo místem ležícím mimo pozemní komunikaci a tudíž místem, kde nelze aplikovat zákon o provozu na pozemních komunikacích.

2) Nelze vyloučit, že by některé části vnitřního areálu byly účelovými pozemními komunikacemi a tudíž by tam pravidla platila. To by ale chtělo zná více informací.

m/quote]

Takže se to dá vykládat různě a rozhodující není ani tak stanovisko policie, ale informace od silničního správního úřadu,který by řekl, zda je komunikace dle jeho rozhodnutí účelovou komunikací či nikoli. :razz:

http://www.mvcr.cz/sbirka/1997/sb003-97.pdf
Kalousek: "Jsem ochoten připustit v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy (Rath) se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat"
Snail
Inventář

Odeslat příspěvekod Yorkin 30. 8. 2007 12:11

Tak, tak. Empiricky ověřeno: policie si v případě potřeby požádá vysílačkou o ověření, zda konkrétní místo je či není pozemní komunikací. Takže se může snadno stát (třeba mně :-(), že půlka parkoviště je, půlka není a na jejich spojnici tedy není přednost zprava, ale absolutní přednost pro šťastlivce co jede na "správné" půlce parkoviště.
Volvo XC70 2.5T + Volvo V70 2.5TDi + Saab 99 GL + Simca 1301
Yorkin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick2 30. 8. 2007 12:23

Snail píše:Takže se to dá vykládat různě a rozhodující není ani tak stanovisko policie, ale informace od silničního správního úřadu,který by řekl, zda je komunikace dle jeho rozhodnutí účelovou komunikací či nikoli. n/quote]

k nahlédnutí na netu to asi nebude, co?
Nick2
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Lukino 30. 8. 2007 12:31

Treba na Zlicine na parkovisti Metropole maji cedulky kde primo upozornuji, ze plati prednost zprava.
Lukino
Inventář

Odeslat příspěvekod Snail 30. 8. 2007 13:39

Nick2 píše:k nahlédnutí na netu to asi nebude, co?o/quote]

Možná někde, protože funkci silničního správního úřadu vykonávají různé instituce - nejčastěji obecní či městský úřad a ŘSD

http://cs.wikipedia.org/wiki/Silni%C4%8 ... BA%C5%99ad
Kalousek: "Jsem ochoten připustit v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy (Rath) se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat"
Snail
Inventář

Odeslat příspěvekod mvb 30. 8. 2007 14:37

pokud by se zachovala cena kratkodobych, tak at klidne stoji rocni 2000,-... akorat si vic lidi bude kupovat kratkodobou... a pro ty co jezdi pravidelne to bude stale vyhodne...

P.S. znicena dalnice je furt lepsi nez zadna dalnice... :)
mvb
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Dusan 30. 8. 2007 15:48

mvb píše:pokud by se zachovala cena kratkodobych, tak at klidne stoji rocni 2000,-... akorat si vic lidi bude kupovat kratkodobou... a pro ty co jezdi pravidelne to bude stale vyhodne...

Coz byla opravdu zasadni pripominka k tematu prednosti na parkovistich u hypermarketu. Mr. Green
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Inventář

Odeslat příspěvekod mvb 30. 8. 2007 16:22

Dusan píše:
mvb píše:pokud by se zachovala cena kratkodobych, tak at klidne stoji rocni 2000,-... akorat si vic lidi bude kupovat kratkodobou... a pro ty co jezdi pravidelne to bude stale vyhodne...

Coz byla opravdu zasadni pripominka k tematu prednosti na parkovistich u hypermarketu. Mr. Green

jejda :) fakt by me zajimalo jestli za to muzu ja, nebo ten stupidni stroj prede mnou :shock:
mvb
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Bond007 30. 8. 2007 16:26

mvb píše:
Dusan píše:

jejda :) fakt by me zajimalo jestli za to muzu ja, nebo ten stupidni stroj prede mnou :shock:
chces slyset pravdu? :D
Bond007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mvb 30. 8. 2007 16:27

Bond007 píše:
mvb píše:
Dusan píše:

chces slyset pravdu? :D

radeji ne :oops:
mvb
Pozorovatel