Dítě na předním sedadle - co říkají předpisy?

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Eva_M 7. 10. 2005 18:05

Může sedět na předním sedadle vedle řidiče 9-letý kluk? Výška cca 145 cm, samozřejmě na kvalitní autosedačce (podsedáku), takže pás mu nejde přes krk. Mám pocit, že na běžných silnicích může, ale na dálnici a silnici pro motorová vozidla ne. Víte někdo, jak je to přesně řešeno v našich předpisech? Mám pocit, že se to před několika lety měnilo, ale teď to nemůžu nikde najít :hm Děkuju :-)
Pravidlo č.1: Netrapte se kvůli maličkostem !
Pravidlo č.2: Všechno jsou maličkosti !
(R.Eliot, kardiolog)
Eva_M
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod germi123 7. 10. 2005 18:46

Ahoj zde máš odkaz kde vše najdeš http://www.obecnipolicie-polis.cz/mater ... akon01.htm paragraf 6

BTW o rozdílu přepravě dětí na běžné silnici a dálnici nic nevim
(myslim teda :D )
germi123
Servismen

Odeslat příspěvekod Eva_M 7. 10. 2005 19:02

germi123 píše:Ahoj zde máš odkaz kde vše najdeš http://www.obecnipolicie-polis.cz/mater ... akon01.htm paragraf 6a/quote]

Díky, to je ten nově schválený zákon, že? Ale ten ještě neplatí, ne? Já bych potřebovala vědět, jak to platí teď, třeba zítra, za týden...

rquote="germi123"] o rozdílu přepravě dětí na běžné silnici a dálnici nic nevim i/quote]

Já jsem mezitím našla zákon 361/2000 (ve znění 229/2005) a v §6 odst.1 píšou - kopíruju:

b) přepravovat osobu mladší 12 let nebo osobu mladší 18 let a menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče pouze za použití zádržného systému; 2) za sedadlo vedle řidiče se nepovažuje místo v postranním vozíku motocyklu,

c) přepravovat při jízdě po dálnici nebo po silnici pro motorová vozidla osoby mladší 18 let a menší než 150 cm na sedadle jiném než uvedeném v písmenu b), které je vybaveno bezpečnostním pásem, pouze za použití zádržného systému; toto neplatí pro osoby, u kterých jejich zdravotní stav nebo tělesná dispozice použití zádržného systému neumožňuje,


Rozumím tomu dobře, že teď to platí tak, že na předním sedadle můžu kluka vézt v autosedačce, připoutaného, a deaktivovaný airbag? Ale jen mimo dálnice a silnice pro motorová vozidla...? Omlouvám se za nechápavost, mně se ty paragrafy čtou špatně. Asi bych potřebovala, aby mi to někdo převyprávěl nějak "lidsky" a normální řečí :hm Díky za ochotu! :wink:
Pravidlo č.1: Netrapte se kvůli maličkostem !
Pravidlo č.2: Všechno jsou maličkosti !
(R.Eliot, kardiolog)
Eva_M
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod germi123 7. 10. 2005 19:18

Eva: Jestli teda rozumím dobře paragrafům.Tak souhlasím s tím co píšeš (na předním sedadle můžeš kluka vézt v autosedačce, připoutaného, a deaktivovat airbag. Ale jen na běžných silnicích. Na dálnici a silnice pro motorová vozidla by měl sedět jen vzadu v sedačce.
Naposledy upravil germi123 dne 7. 10. 2005 19:21, celkově upraveno 1
germi123
Servismen

Odeslat příspěvekod germi123 7. 10. 2005 19:19

Nový zákon by měl přijít tuším v platnost v květnu 2006.
germi123
Servismen

Odeslat příspěvekod p0etrik 7. 10. 2005 19:23

Myslim ze to vykladate spatne. Podle mne to je tak, ze na normalni silnici muzes mit decko jenom tak vzadu nebo vedle sebe v sedacce, kdezto na dalnici musi byt v sedacce, at uz je kdekoliv.

edit: jenom sloh.
Naposledy upravil p0etrik dne 7. 10. 2005 22:00, celkově upraveno 1
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod dushanski 7. 10. 2005 21:57

nicméně ať už říká zákon co chce, já bych dítě vpředu nevozil...
nekřič hop, ať ti nepřeskočí...
dushanski
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Eva_M 8. 10. 2005 07:20

dushanski píše:nicméně ať už říká zákon co chce, já bych dítě vpředu nevozil...u/quote]
Nojo, to máš sice pravdu, ale když vozím tři děti, tak řeším, jestli se budou všichni tři mačkat (a případně dohadovat) na zadním sedadle, nebo jestli si jedno vezmu dopředu vedle sebe - a v autě bude klid a všichni budou sedět pohodlně. Proto to potřebuju vědět, co je správně.
Pravidlo č.1: Netrapte se kvůli maličkostem !
Pravidlo č.2: Všechno jsou maličkosti !
(R.Eliot, kardiolog)
Eva_M
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 8. 10. 2005 08:10

Nedá se říct,že by dítě na předním sedadle bylo více ohroženo.Rozhodně lépe vpředu v sedačce ,než vzadu bez sedačky.Záleží hodně na tom o jaké auto se jedná.Pokud je to mikrovůz tak raději vzadu.Otravné dítě vzadu je smrtelná kombinace.
Petr.kkk
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Pajda 8. 10. 2005 08:59

Dítě může jet v autosedačce vepředu vždy za podmínky použití sedačky v souladu s návodem. V praxi tedy nesmí jet dítě tam, kde je funkční čelní airbag. Boční nevadí.
Jestli je to ve městě nebo na dálnici není podstatné. Sedák (tzv. podsedák) je dětská autosedačka.
Podle dnes platných zákonů se za dětský zádržný systém bere i dvoubodový pás. Je to šílenost, ale je to tak.
Pokud se vám doma válí stará nepotřebná SPZ, tak bych pro ní měl místo ve své sbírce.
Pajda
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 8. 10. 2005 09:20

Než dvoubodový pás,tak raději ať si letí :D Dítě sice zůstane sedět,ale ve větší rychlosti bude mrtvé.Podle nového zákona,když se vzadu nevlezou 3 sedačky ,může se použít dvoubodový pás.Co naše cigánské rodiny?10 lidí v autě,ako sa tam vmestí,to je diskriminácia Mr. Green
Petr.kkk
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod dushanski 8. 10. 2005 10:25

Petr.kkk píše:Než dvoubodový pás,tak raději ať si letí :D Dítě sice zůstane sedět,ale ve větší rychlosti bude mrtvé.Podle nového zákona,když se vzadu nevlezou 3 sedačky ,může se použít dvoubodový pás.Co naše cigánské rodiny?10 lidí v autě,ako sa tam vmestí,to je diskriminácia Mr. Green,/quote]


je potřeba si uvědomit, že tříboďák uprostřed mají většinou jen nejnovější auta, pokud nepočítám vozy vyšší střední třídy; cigáni ve většině případů nepoužívají pásy žádné, takže se o žádné diskriminaci ani nedozví.. :D
nekřič hop, ať ti nepřeskočí...
dushanski
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dushanski 8. 10. 2005 10:27

Eva_M píše:
dushanski píše:nicméně ať už říká zákon co chce, já bych dítě vpředu nevozil...u/quote] Nojo, to máš sice pravdu, ale když vozím tři děti, tak řeším, jestli se budou všichni tři mačkat (a případně dohadovat) na zadním sedadle, nebo jestli si jedno vezmu dopředu vedle sebe - a v autě bude klid a všichni budou sedět pohodlně. Proto to potřebuju vědět, co je správně. /quote]


tři děti vzadu se dají přehlušit rádiem, prudící dítě vepředu je horor; moc dobře ti rozumím, neb vozím taky 3 děti.. :D :D
nekřič hop, ať ti nepřeskočí...
dushanski
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pajda 8. 10. 2005 10:38

Dítě v MPV ve třetí řadě je nejlepší - není vepředu moc slyšet. Je přehlušeno těmi z druhé řady.
Pokud se vám doma válí stará nepotřebná SPZ, tak bych pro ní měl místo ve své sbírce.
Pajda
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 8. 10. 2005 11:17

Eva_M: a nebudou se pak hadat, kdo bude sedet vepredu? U nas kvuli tomu byly krvelacne boje i ve vyssim veku (kdy uz jsme mohli sedet vepredu normalne lagalne) :-D
Caddy
Amík roku 2006
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků