Má řidič právo "vynutit" si zip na značce IP 18b když chybí

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod XB_1 30. 10. 2019 10:51

Pokud jako řidič jedete v levém pruhu a zpomalíte ještě před tím, než pozvolna přejde v odbočovací, nepočítejte se zipováním. V takové chvíli by se plynulost nedala zajistit neznalostí pohybu všech vozidel v odbočovacím pruhu. Část má v plánu skutečně odbočit a tím by se zipování zbytečně zkomplikovalo.

https://www.povinneruceni.biz/clanky/si ... edodrzuje/

Zakon bez vykladu nebyva jednoznacny. Schvalne tam zkuste nekoho natrit a schvalne, co uhrajete. Uhrajete kulovy
XB_1
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod aikoN 30. 10. 2019 11:10

Tohle je čistě záležitost sémantiky a z hlediska výkladu toho textu není žádný prostor pro diskuzi, protože je zcela jednoznačný. Prostě ZIP platí z pohledu změn v uspořádání pruhů vždy v situaci, kdy nějaký z pruhů přestává být průběžným, bez žádných dalších podmínek.

To samo o sobě nezajišťuje, že se toho takto chopí i rozhodčí orgán, nicméně objektivní výklad je jen jeden.
aikoN
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 30. 10. 2019 11:30

Však to pisu odzacatku a goes to nevyhovuje
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod puk123 30. 10. 2019 11:40

XB_1 píše:Pokud jako řidič jedete v levém pruhu a zpomalíte ještě před tím, než pozvolna přejde v odbočovací, nepočítejte se zipováním. V takové chvíli by se plynulost nedala zajistit neznalostí pohybu všech vozidel v odbočovacím pruhu. Část má v plánu skutečně odbočit a tím by se zipování zbytečně zkomplikovalo.
https://www.povinneruceni.biz/clanky/si ... edodrzuje/

To je podle mne jen další výklad nebo spíše názor, který nemá oporu v zákoně.
puk123
Veterán

Odeslat příspěvekod XB_1 30. 10. 2019 12:22

Pletes se. Vyklad je právě dulezity. Uz jen to, ze nekdo odbočuje a nekdo ne, tak se neda zip dost dobre aplikovat. Zcela jiste bys byl oznacen za vinika s tim zipem. Mne se tenhle styl taky nelibi a vim, co je v zakone.
XB_1
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod aikoN 30. 10. 2019 12:27

Tak, správně by se ti, co neodbočují, měli řadit u konce průběžného, kde se mění v odbočovací, což není jasné, kde přesně to nastává, alespoň z mého pohledu. Podle mě je v tomhle konkrétním případě nedostatečné dopravní značení.
aikoN
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod XB_1 30. 10. 2019 12:37

To neni nedostatecne dopravni znaceni. Nemusi totiž byt pritomno ani svisle znaceni. Na tuhle situaci to proste neni aplikovatelne. Zakon to popisuje dost nešťastne, to je fakt. Nicmene kdyz to rozebira právník, zkoumá, proc ten odstavec vznikl a co ma resit. A zip resi primarne vyuziti kapacity silnice. Je mnoho zakonu, kde neznaly pohori na tom, ze nezná prave vyklad.
XB_1
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod puk123 30. 10. 2019 13:01

Výklad, ale čí? Konečné slovo může mít jedině soud. Do té doby může být výkladů nepočítaně.

Pokud se bavíme o tom místě, odbočovák podle mě začíná přesně v místě značky s pruhama.
puk123
Veterán

Odeslat příspěvekod KarelHa 30. 10. 2019 13:09

Takže každý, co to místo projede dál v už odbočovacím pruhu (byť jen o metr), pak nemá nárok na ZIP a musí se řadit standardně - t.j. neomezit auta jedoucí v pruhu. Děkuji.
KarelHa
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod XB_1 30. 10. 2019 13:19

Uz jen chudak ten, kdo ma auto v zipu poustet. Pri zuzeni to vedi vsichni pomalu stovky metrů dooredu, ze bude zuzeni a uz treba takovych 50m pred zuzenim jedou auta cikcak. U odbocovaciho to je neaplikovatelné. Jednak by tam mela byt kolona a blikat doprava bude jeden z mnoha a jak teda ma probihat razeni pro zip? Je to jen prejizdeni do jineho pruhu.

-- 30. 10. 2019 14:36 --

Ale jinak musim dat za pravdu, ze kdo na tomhle miste neni schopen pustit v kolone auto, tak je hovado. Jina vec je, pokud je kolona v pravym a nekdo se cpe z prazdneho leveho. Ale muze to byt jen nekdo, kdo to tam nezna.
Docela zajimava situace je ted v Praze na Jizni spojce, kde ze tri pruhu je od jednoho mista pravy uzavren. Pul km stoji kolona v levym a prostrednim. Ja si to jedu pravym a na konci po pul km jsme tak 3 auta, co blikají v pravem do prostredniho. Taky zajimava situace.
XB_1
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod EL_XEL 30. 10. 2019 17:41

goes píše:ne i tam se pouzije ustanoveni par. 12 odstavec 5 dyt to maas jasne receno, ze pokud pruh prestava byt prubeznym, coz se tam stava, protoze z prubezneho je odbocovaci. Tudiz pokud je tam soubezna jizda, tak je tam ZIP...


Hele, já nevím. Ten pruh přestane být IMHO průběžný hned v okamžiku, kdy je tam značka o pruzích, což je hned za přechodem. Takže kdekoliv za tou značkou už se nejedná o ukončení průběžného pruhu a o žádném řazení nemůže být řeč. Leda by ses řadil ještě v křižovatce před přechodem. IMHO tam prostě zip v tom místě, kde si to někteří vynucují, není.
Duševně choré tučňák.
EL_XEL
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 30. 10. 2019 17:52

ja nevim kde si ho presne vynucuji, mozna uz od prechodu to je odbocovaci pak si ho maji vynucovat tam a tam proste ti v pravem musi umoznit stridave razeni. Samo u te krizovatky uz ne. Na druhou stranu i kdyz to vezmes levym rovne, tak se mi nestalo, abych se nezaradil...
anonymni

Odeslat příspěvekod XB_1 30. 10. 2019 18:41

A kde ma oporu v zakone jizda rovne v odbocovacim pruhu?
To zlehcuju, ja vim, ze lidi jezdej jak dementi a kdyz člověk zacne blikat,tak misto aby zvolnil a umoznil se zaradit, tak jeste prida.
No jsem zvedav, kdo hodi jeste nejakej nazor. Ja si to místo invektiv rad poslechnu, ale jsem naprosto presvedceny, ze tam zip nejde. A jestli tam jezdis sam a blikas, tak to na zip zapomen rovnou.
XB_1
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod anonymni 30. 10. 2019 18:46

nestavim se do role toho, kdo nikdy neporusuje predpisy. na rozdil od ostatnich to umim priznat. ale akceptuji, ze ostatni kolem mne jsou svati
anonymni

Odeslat příspěvekod XB_1 30. 10. 2019 18:53

...a oni nejsou... nesmis byt tak naivni.
XB_1
Pozorovatel

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků