Totalní škoda - snížení pojistného plňení

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod ulda07 2. 9. 2011 21:44

Zdravím, můj problém se týká pojištovny. Měl jsem s autem bouračku, auto bylo havarijně pojištěné. K nehodě jsem policii nevolal, jen zajistil odtah a otec zavolal na pojištovnu. Vyklubala se z toho totálka. Dnes nám přišlo vyúčtování a bylo nám odečteno 40% z pojistného plňení z důvodu nepřivolání policie (škoda přesáhla 100 000). Mají na tohlé vůbec právo? Můžu já, jako laik vůbec odhadnout škodu? Byla to dvojková octávka s pomačkanými plechy, né nějaké ferrari. Prosím pomozte jak se bránit.

Ještě dodám, že to je pojištovna Generali.
ulda07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nikdo 2. 9. 2011 22:01

Podívej se do smlouvy, pokud jsi jim to podepsal pak to právo mají.
nikdo
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Duri13 2. 9. 2011 22:18

Tak mne to pride normalne. Mozno si ich nevolal, lebo si bol ozraty. A v takom pripade by ti plnenie znizili.
Duri13
Inventář

Odeslat příspěvekod Jean ViC 2. 9. 2011 22:51

jestli to bylo opravdu, a oni tohle udelali, tak ksem rad ze u generali uz nejsem pojistenej. jestli to byla nejaka nehoda se svedkama, tak se divim .
Jean ViC
Pan Sklenička

Odeslat příspěvekod m4lcolm 2. 9. 2011 22:57

A poučení do budoucna - vždy volat policii, nenechat se zblbnout kecama politiků, jak je to super, že se volat nemusí.
m4lcolm
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 3. 9. 2011 05:59

No já zas nevím, co se ti na tom nelíbí. Máš O2 s pomačkanými plechy a k tomu 100 000 Kč za totální škodu, která asi není zas až tak totální, když tam jsou jen pomačkané plechy. :hm

Volat policii je imho zbytečnost, akorát bys dostal navíc nějakou pokutu. Když chce pojišťovna snížit vyplacenou škodu, tak si vždycky něco najde, třeba amortizaci. 8-)
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod vilik 3. 9. 2011 06:11

Policajty volat. Za prvé nejsem technik, abych dokázal objektivně odhadnout rozsah škody, obzvláště když jsem v šoku, za druhé i bouchnutí do kolena, které začne bolet až druhý den se může změnit na docela slušnou zdravotní komplikaci. Nehledě k tomu, že mě určitě bolí hlava, což nedokáží vyloučit ani nejmodernější lékařské metody. 8-)
vilik
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 3. 9. 2011 06:18

Na laický odhad škody nepotřebuješ technika, policajti by akorát přijeli, dali mu pokutu a odjeli, pokud nedokáže odhadnout škodu řidič, tak si ji policie odhadne sama z toho co vidí jako poškozené a bude to stejně pod 100 000 Kč. Takové věci ani nefotěj, daj pokutu a odjedou.
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod tsunami 3. 9. 2011 06:21

To na mne zkusila ČP asi měsíc po tom co začal platit zákon umožňující nevolání PČR. Měl jsem havárku a opřel jsem auto o strom. Motor běžel, auto bylo pojízdné, "jen" mělo promáčklý bok. Po odtahu do servisu a prohlídce pojišťovákem přišla informace, že škoda je "totálka". Nejdřív zaplatili cca 60% z toho na co jsem měl nárok, jenže jsem se nedal a trval na doplacení zbytku. Po dost drsném "vyjednávání" jsem z nich vytloukl všechny prachy. Pojišťovák mne zkusil obvinit, že jsem pil, že musím přece vědět jak velká škoda je způsobena a pod. Nechtěl se setkat abysme to projednali, nechtěl mi brát telefony, nechtěl zaplatit... Když jsme si něco dohodli, tak se na mě *****... Začal jsem tedy vše diktovat do "karty" zákazníka - cokoliv jsme si s pojišťovákem po telefonu dohodli jsem okamžitě nechal zapsat do své karty - zavolal jsem zpátky na ČP, operátorce jsem nadiktoval co jsme si dohodli a všechny termíny a pojišťovák se začal najednou smekat... Když jsem to pak vyprávěl jeho šéfovi, tak by ho prý za to jednání rovnou vyrazil. Měl jsem to prý hnát hned k nadřízenému aby se to tak netáhlo.
tsunami
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 3. 9. 2011 06:25

Pojišťovna se cuká vždycky, jakmile má něco platit, to je jasné. Ale ten tvůj šéf z pojišťovny ti také pěkně lhal, aby tě uklidnil, likvidátor pojišťovny dělal jen to, co mu sama pojišťovna nařídila.
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod tsunami 3. 9. 2011 06:26

No ten šéf pár lidí vyrazil a nakonec byl vykopnut sám... :-)
tsunami
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 3. 9. 2011 06:43

ultima__ratio píše:Na laický odhad škody nepotřebuješ technika, policajti by akorát přijeli, dali mu pokutu a odjeli, pokud nedokáže odhadnout škodu řidič, tak si ji policie odhadne sama z toho co vidí jako poškozené a bude to stejně pod 100 000 Kč. Takové věci ani nefotěj, daj pokutu a odjedou.

Co to je za termín laický odhad. Já neznám cenu dílů, oprav, nemám představu kolik stojí odtah a mám si stanovit výši škody? Nespadl jsi z višně na znak, nebo spíš na hlavu? :shock:
vilik
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 3. 9. 2011 06:47

Zákon nevyžaduje žádné odborné stanovení škody, stačí laický odhad. Řidič snad ví alespoň to, kolik to auto stálo a jak je staré a z toho dokáže škodu na poškozených dílech laicky odhadnout.

http://www.cpp.cz/pro-vas~otazky-a-odpovedi~dopravni-nehody/
Co když odhadnu špatně škodu, která bude víc než 100 000 Kč a nezavolám Policii, bude pojišťovna plnit bez omezení?
Odhad škody se týká tzv. „zjevné škody“ a je pochopitelně laickým odhadem a jako takový nemůže být spojován s nějakým omezením pojistného plnění.
Pokud by došlo k omezení pojistného plnění, pak z nějakého důvodu, pro který musí být v pojistných podmínkách resp. v zákonu č.168/1999 Sb. opora, tedy např. z důvodů porušení některého z ustanovení pojistných podmínek resp. zákona. Záleží vždy na konkrétním případu.
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod ulda07 3. 9. 2011 07:19

Díky

-- 3. 9. 2011 08:20 --

Jak se tedy zachovat, ve smlouvě je přibližně tohle:

http://www.google.cz...wKwSD1GQ&cad=rja

Z mého pohledu nejdůležitější je tento bod:
Pojistitel je oprávněn snížit pojistné plnění,
pokud pojistník, pojištěný nebo oprávněná
osoba poruší povinnosti uvedené v zákoně
a v ostatních právních předpisech nebo
povinnosti uložené pojistnou smlouvou a takové
porušení
mělo podstatný vliv na vznik pojistné události
nebo na její průběh nebo na zvětšení rozsahu
jejích následků nebo na zjištění nebo určení
výše pojistného plnění nebo na ztížení nebo
znemožnění provést vlastní šetření pojistitele ke
zjištění oprávněnosti nároku na pojistné plnění
nebo rozsahu škody.

Jinak volat policajty v té chvíli nemělo smysl, majetek třetí osoby poškozen nebyl, navíc začínalo pršet, stejně by nic nevyřešili.

Jak se tedy zachovat? Má cenu si brát právníka nebo to zatím zkusit sám, poraďte jak na ně. Svědky mám 2 (všetně čísla)
díky moc.
Kdyby šlo o pár tisíc, tak to nechám plavat, ale tady jde o 70 litrů.
ulda07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 3. 9. 2011 07:32

ultima__ratio píše:Zákon nevyžaduje žádné odborné stanovení škody, stačí laický odhad. Řidič snad ví alespoň to, kolik to auto stálo a jak je staré a z toho dokáže škodu na poškozených dílech laicky odhadnout.

http://www.cpp.cz/pro-vas~otazky-a-odpovedi~dopravni-nehody/
Co když odhadnu špatně škodu, která bude víc než 100 000 Kč a nezavolám Policii, bude pojišťovna plnit bez omezení?
Odhad škody se týká tzv. „zjevné škody“ a je pochopitelně laickým odhadem a jako takový nemůže být spojován s nějakým omezením pojistného plnění.
Pokud by došlo k omezení pojistného plnění, pak z nějakého důvodu, pro který musí být v pojistných podmínkách resp. v zákonu č.168/1999 Sb. opora, tedy např. z důvodů porušení některého z ustanovení pojistných podmínek resp. zákona. Záleží vždy na konkrétním případu.

Takže ještě jednou pro uniformu. Nedokážu odhadnout cenu, protože neznám kolik co stojí. Neznám ani momentální cenu auta, protože nemám potřebu ji nosit v hlavě. Proto si zavolám policajty, kteří mají praxi, zkušenost a odhad. Potažmo už jenom proto, že je platím já ze svých daní a oni jsou tu od toho. Pochopil?
vilik
Pozorovatel

Další stránka