Úhrada škody chodcem

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod LastHunter 2. 9. 2011 10:05

Vloni v srpnu jsem byl jako chodec účastníkem dopravního incidentu - vkročil jsem do vozovky v klidné jednosměrce, vylekal jsem okolo jedoucího motorkáře, který spadl ze svého skútru. Vzal si ode mě mé osobní údaje. Ještě to dopoledne se mi ozvala policie a o dva dny později jsem byl u výslechu. Tam jsem popsal situaci a policie dokumentaci k případu odeslala na magistrát.

O 4 měsíce později mi přišlo předvolání k vysvětlení na magistrát. S úřednicí jsme oba uznali, jaká to je prkotina a dostal jsem 300 Kč pokutu. Z mého pohledu je stále diskutabilní, zdali jsem za nehodu mohl, protože podle mě se mi motorkář nevyhýbal, pouze se zalekl, že bych pokračoval ve své chůzi a strhl řízení. Ale dobře, myslel jsem, že pokuta celý případ uzavře a nechal jsem to být. Na papíře, který jsem podepisoval, také stálo, že motorkář písemně dostal šanci žádat úhradu škody, kterou nevyužil.

Letos na začátku srpna mi přišel dopis z jeho zdravotní pojišťovny s žádostí o úhradu výloh jeho léčení, cca 3 000 Kč s výhružkou, že pokud to neuhradím, čeká mě soud. Pro jistotu jsem to zaplatil s tím, že už opravdu budu mít klid.

Před pár dny (po roce od nehody!) mi motorkář volal, že si chce opravit motorku a že mu v servisu řekli, že díly vyjdou na 30 000 Kč. (Měl na ni pár škrábanců, byla bez problémů pojízdná.) Dopis z magistrátu o možnosti žádání úhrady škod mu prý nepřišel.

Zajímá mě, zdali na to má právo, jestli neplatí nějaká promlčecí lhůta a jak to mám řešit.

Je to pro mě opravdu velice nepříjemné, zvlášť když jde o takovou prkotinu.
LastHunter
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JardaB 2. 9. 2011 10:10

Zasadni chyba byla priznat vinu!!! Ted uz to bude asi problem... Toho parchanta si mel umlatit na miste mopedem a byl by klid.
Opel Mokka 1.7 CDTI, firemni pracant
Renault Megane Cabrio 2.0 IDE, mazlik
Twingo II, 43 kW
Fikus MKII 1.6 TDCI 66 kW
[Fikus 1.6Ti RIP]
JardaB
Guru

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 2. 9. 2011 10:25

Problém byl v defenzivním přístupu a prvotním přiznání viny. Teď to bude chtít advokáta a posudky, posudky, posudky. Aby za chvíli nepřišel s tím, že má trvalé následky. >:-(
FIAT Barchetta 1,8
Zdeněk Málek
Inventář

Odeslat příspěvekod aikoN 2. 9. 2011 10:30

Pokud jsi uznal svou vinu, asi s tím moc dělat nepůjde. Maximálně zkusit projít rozhodnutí, zda tam něco nenajdeš v nesouladu se zákonem - na tom by se možná dalo něco postavit. Každopádně to bude jebačka, pokud se chceš vyhnout placení.

Příště opravdu vinu neuznávat, přístup "tak já to teda zaplatím, ať už je pokoj" je jeden z nejhorších - dáš najevo svou slabost a s největší pravděpodobností dáš protistraně (lidem, které vůbec neznáš a nevíš, co mají za lubem) do ruky další páky, jak z tebe vyrazit ještě více peněz, což se ostatně v tomto případě stalo. Podáš prst a sežerou ti celou ruku :-(
Naposledy upravil aikoN dne 2. 9. 2011 10:32, celkově upraveno 1
aikoN
Veterán

Odeslat příspěvekod 4x110mm 2. 9. 2011 10:31

Tak toto je dobré *****í a sám bych absolutně netušil co s tím :\
Jsem ortodoxní, uvědomělý, osvícený a bravurní cyklista a za to byste mi měli tleskat O:-)
4x110mm
Inventář

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 2. 9. 2011 10:35

A proč by neměl přiznat vinu? Vždyť je to i v přestupkovém řízení polehčující okolnost, tu nehodu navíc opravdu zavinil, vstoupil přece do vozovky před projíždějící vozidlo. Mohli to dokázat i jinak, např. svědky nebo kamerovým záznamem. :hm

Po roce asi bude motorkář těžko u soudu dokazovat, že to a to konkrétní poškození vzniklo právě při té a té dopravní nehodě někdy před rokem a že od té doby na motorce nejezdil. A u soudu má žalobce povinnost dokazovat, nikoliv žalovaný. :mrgreen:
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod aikoN 2. 9. 2011 10:40

To je samozřejmě na konkrétní situaci, zrovna svědci ani kamerový systém tam být nemusel a pak to máš tvrzení proti tvrzení.

Pokud motorkář nemůže dokázat, že poškození vzniklo při této nehodě, tak samozřejmě má smolík, ale předpokládám, že pokud se ozval, má v ruce něco, čím to prokázat může. Ale dobře žes to připomenul - je možné, že se teď někdy zas vymlel a jenom to zkouší, zda nějaké prachy vypadnou.
aikoN
Veterán

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 2. 9. 2011 10:52

aikoN píše:To je samozřejmě na konkrétní situaci, zrovna svědci ani kamerový systém tam být nemusel a pak to máš tvrzení proti tvrzení.

Každý není takový *****, aby se nepřiznal a tvrdil poškozenému do očí lež, většina lidí je normálních a mají svědomí. Já jsem také v minulosti způsobil dopravní nehodu a přiznal jsem se, vzal jsem to vše na sebe i když bych mohl tvrdit, že to bylo jinak. Připadal bych si pak ale sám před sebou jako největší hajzl, mám totiž svědomí.
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod Čendoslav 2. 9. 2011 10:52

Já si tedy myslím, že čičmunda motorku rozbil nebo se mu pokazila a teď zkouší esi by náhodou něco nekáplo...bych se na něho vyflákl a ať si dokazuje, že současné poškození je důsledkem loňské nehody...
You do that...and forget the money...
- Alan Watts

'06 Chevrolet Lacetti SW 1.6
Čendoslav
Inventář

Odeslat příspěvekod LastHunter 2. 9. 2011 10:58

Policie má motorku vyfotografovanou, takže by do toho asi nešel, pokud by to poškození neodpovídalo. Ale možné je vše.
LastHunter
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 2. 9. 2011 11:07

1. Soudní poplatky platí žalobce, pokud tedy žalobce žalobu vyhraje, tak je platí nakonec žalovaný, pokud žalobu vyhraje jen zčásti (např. soudí se o 30 000 Kč, ale soud mu uzná nárok jen na 3 000 Kč), tak zaplatěj soudní náklady poměrným způsobem.
2. Důkazní břemeno je jen a pouze na žalobci, on musí soudu svůj nárok prokázat.
3. Správní orgán měl k dispozici při rozhodování o přestupku určitě i fotografie poškozeného vozidla od policie, měl bys kontaktovat správní orgán a zajistit si ty fotky jako kopii spisového materiálu, abys mohl případně argumentovat, jaké poškození na motorce bylo a jaké ne, jaký byl stav tachometru, ....
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod aikoN 2. 9. 2011 11:08

ultima__ratio píše:
aikoN píše:To je samozřejmě na konkrétní situaci, zrovna svědci ani kamerový systém tam být nemusel a pak to máš tvrzení proti tvrzení.

Každý není takový *****, aby se nepřiznal a tvrdil poškozenému do očí lež, většina lidí je normálních a mají svědomí. Já jsem také v minulosti způsobil dopravní nehodu a přiznal jsem se, vzal jsem to vše na sebe i když bych mohl tvrdit, že to bylo jinak. Připadal bych si pak ale sám před sebou jako největší hajzl, mám totiž svědomí.

V dnešním světě platí za dobrotu na žebrotu. A každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. Pokud by byla společnost tak idylická, že přiznám vinu a nikdo se mě pak nebude snažit ojebat a vyrazit ze mě, co se dá, nemám s tím problém. Realita je bohužel jiná.
aikoN
Veterán

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 2. 9. 2011 11:14

Já přiznal vinu a také mě nikdo neojebal. Nesmíš kolem sebe vidět jen nepřátele. :-)
ultima__ratio
Inventář

Odeslat příspěvekod m4lcolm 2. 9. 2011 11:15

LastHunter: nemáš pojištění domácnosti? Obvykle je jeho součástí pojištění odpovědnosti za škodu, z toho by se to mohlo zamáznout.
m4lcolm
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 2. 9. 2011 11:22

Nevím, jak bys chtěl přes pojišťovnu po roce zamazávat škodu 30 000 Kč na pojízdném a pouze odřeném skůtru, to pojišťovna ihned oznámí policii jako pojistný podvod a hádej kdo bude podezřelý? :-)
ultima__ratio
Inventář

Další stránka