Neosvětlený chodec? Kácet nebo nekácet

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod tomlaurin 15. 11. 2010 08:18

V neděli ráno u nás cestou z diskotéky srazili holku, která poté na místě zemřela... Srazil jí řidič co jel do práce, střízlivej a není to zrovna závodník, bylo to za zatáčkou, brzdná dráha nulová, prostě jí rovnou ve tmě smetl.... Holka nepatří k těm co se ožerou do němoty, a nemůžou ani chodit...
Několikrát se mě povedlo podobné individium trefit také a vždy je to spíše o náhodě něž o tom, že bych ho viděl 100m do předu...
Je v nějaké zemi schváleno něco, jako že chodec musí na pozemní komunikaci mát reflexní vestu, nebo nějaký svítící prvek? Příjde mě to jako naprosto logický, ale zřejmě se to zda jen mě, protože jsem o tom nidky neslyšel, žě by to někde bylo..
Nechápu, že auto musí mít min. 6 žárovek, motorka min. 3 žárovky... kolo dvě a chodec ani jednu.
Docela paradoxní je že přítelkyně dostala ve čvrtek pokutu 500,- za nesvítící jedno brzdové světlo. Škoda že to naprosto nikoho neohrožovalo...
Volvo V70 je nejporuchovější auto na světě. Ani 15let starý fiat se mu nedokázal vyrovnat.
tomlaurin
Štamgast

Odeslat příspěvekod Dobrý duch 15. 11. 2010 08:20

jo, jsou staty, kde musi mit decka reflexni prvky, u nas by to neproslo, protoze by se argtumentovalo, ze stara babka jdouci do kostela nebude mit reflexni westu
Dobrý duch
Inventář

Odeslat příspěvekod BigDude 15. 11. 2010 08:22

ja myslim, ze je to v zakonech zdraveho rozumu
BigDude
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dobrý duch 15. 11. 2010 08:26

+1 treba moje dite po setmeni bez vesty nesmi ven. neni to vsespasne, ale lepsi jak nic.
Dobrý duch
Inventář

Odeslat příspěvekod speleo 15. 11. 2010 08:29

Tak hlavně řidiči motorových vozidel by si měli uvědomit, že silnice zdaleka nepatří jen jim a že si holt musej v méně přehledných okamžicích dávat sakra bacha. Po usednutí do auta jsou jednou nohou v kriminále a druhou v hrobě.
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod Clayton 15. 11. 2010 08:33

No, já nevím. Ve tmě počítám s tím, že na silnici můžu kdekoliv potkat chodce (zvlášť v neděli ráno), dokonce může ležet i totálně namol opilý na silnici. Prostě podle toho jedu a dávám si hodně velký pozor. Samozřejmě, stát se může cokoliv, ale tahle opatrnost mě už hodněkrát zachránila od průšvihu.
Clayton
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod JiVi 15. 11. 2010 08:46

speleo píše:Tak hlavně řidiči motorových vozidel by si měli uvědomit, že silnice zdaleka nepatří jen jim a že si holt musej v méně přehledných okamžicích dávat sakra bacha. Po usednutí do auta jsou jednou nohou v kriminále a druhou v hrobě.

tak hlavne chodci by si meli uvedomit, ze jsou nejzranitelnejsi soucast silnice a meli by se podle toho taky chovat.
JiVi
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod BigDude 15. 11. 2010 08:46

tak proc nakonec premiova auta maji vsechny ty IR kamery... za chvili to bude standardni soucast auta, ja si priplatil..
BigDude
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomlaurin 15. 11. 2010 08:47

Tak to by nemuseli mít světla ani auta, stačí abysme všichni dávali pozor apředpokládali, to je prostě holej nemysl... jet s tim, že kdekoliv může kdykoliv ze tmy vyskočit na silnici něco neviditelného, tak bych nikam nedojel, protože bych jel pořád 30...
Jak se projevuje méně přehledný okamžík? To je třeba když se setmí? :-D

-- 15. 11. 2010 08:48 --

BigDude píše:tak proc nakonec premiova auta maji vsechny ty IR kamery... za chvili to bude standardni soucast auta, ja si priplatil..

A kolik těch aut jezdí po naších silnicích? Než tohle bude ve fabii, tak už tu nebude ani škoda ani VW...
Volvo V70 je nejporuchovější auto na světě. Ani 15let starý fiat se mu nedokázal vyrovnat.
tomlaurin
Štamgast

Odeslat příspěvekod BigDude 15. 11. 2010 08:55

tomlaurin píše:
BigDude píše:tak proc nakonec premiova auta maji vsechny ty IR kamery... za chvili to bude standardni soucast auta, ja si priplatil..

A kolik těch aut jezdí po naších silnicích? Než tohle bude ve fabii, tak už tu nebude ani škoda ani VW...

to co napise zrejme neni ani kvalifikovany odhad, ale nemyslim, ze to bude trvat dyl nez 10-15 let
BigDude
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod speleo 15. 11. 2010 09:03

JiVi píše:tak hlavne chodci by si meli uvedomit, ze jsou nejzranitelnejsi soucast silnice a meli by se podle toho taky chovat.

Tak tak :-]

tomlaurin píše:Tak to by nemuseli mít světla ani auta, stačí abysme všichni dávali pozor apředpokládali, to je prostě holej nemysl... jet s tim, že kdekoliv může kdykoliv ze tmy vyskočit na silnici něco neviditelného, tak bych nikam nedojel, protože bych jel pořád 30...
Jak se projevuje méně přehledný okamžík? To je třeba když se setmí? :-D

Musíš předpokládat, že ti ze tmy kdykoliv a kdekoliv něco nebo někdo vyskočí do cesty. Proto je v pravidlech ta kouzelná formulka "přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky". V lese to může být zvěř, v obci ožrala.

Méně přehledný okamžik je, když tě třeba protijedoucí vozidlo oslní zhoupnutím na nerovnosti (nebo blbě seštělovanýma světlama) a pár okamžiků nevidíš.

Já sám bych byl rád, kdyby třeba chodci/jezdci na zvířatech mimo obec na silnicích prvních a druhých tříd museli být reflexně oblečeni, ale vím že je to naprosto nereálné zavést, stejně budou ožralové chodit neosvětlení, protože to takto funguje od Rakouska-Uherska. 8-S
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod Jeffe 15. 11. 2010 09:04

tomlaurin píše:Je v nějaké zemi schváleno něco, jako že chodec musí na pozemní komunikaci mát reflexní vestu, nebo nějaký svítící prvek?

Treba na Slovensku je to povinnost pro chodce mimo obce. Policie tam rozdava reflexni pasky nejen na skolach, ale treba i vecer pred kostelem "stealth babickam" v cernem. :)
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
Inventář

Odeslat příspěvekod jericho26 15. 11. 2010 09:05

Jo jo chodci jsou občas pěkně šáhli na palici. Jít ve tmě v tmavém oblečení a ještě v podstatě po špatném kraji silnice to je super. Osobně neprosazuju vestu, ale zdravý rozum stačí si vzít i něco světlejšího když už nic.
Pravda moje děcko by taky bez vesty nesmělo.

A jak se tu píše jet tak, že kdekoliv kdokoliv může být? Blbina. Samozřejmě trochu musím předvídat, ale všechno neuhlídám a nemůžu předpokládat. Příklad Brno. Včera na docela rušném tahu v zástavbě srazilo auto srnku (pod Husovickým tunelem) a nebo to co bylo včera ve zprávách o letadle co přistálo? Podle toho co jsem četl tak hlavní štěstí bylo že prý tam jel řidič-pilot viděl co se děje a co se dít bude a zablokoval cestu. Kolik jiných lidí by asi předpokládalo, že pilot je idiot a přistane na rušné cestě. Já teda asi ne
jericho26
Nováček

Odeslat příspěvekod Jintaj 15. 11. 2010 09:10

V novele silničního zákona už bude povinnost pro chodce nosit za snížené viditelnosti mimo obec reflex. vestu.
Jintaj
Fanatik roku 2008

Odeslat příspěvekod m_tsch 15. 11. 2010 09:11

Jsem včera potak v noci na silnici za obcí starou bábu s čoklem. Silnice je to dost frekventovaná. Bába celá v černym, nebezpečí si asi uvědomovala a tak tělem chránila psa a sama byla metr v silnici. Když uslyšela klakson, tak se zběsile klidila do příkopu. Ještě teď mám vztek, když si na ní vzpomenu. Kdybych jí v těch 65km co jsem jel trefil, tak jsem pirát a vrah. Nejhorší je, že souběžně se silnicí vede krásná stezka pro pěší.
Kdo chce Mellem bít, slováka si vždycky najde.
m_tsch
Veterán

Další stránka