Expedice Černobyl 2007

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Alexx 26. 7. 2007 18:14

Zatim bez obrazove dokumentace po deseti dnech v Bulharsku s dvojdenni prestavkou v Turecku.

Jeli jsme nocnim busem Burgas-Istanbul, v patek si prohlidli Istanbul a nocnim busem odjeli do Ankary, tu jsme prolitli za prakticky pet hodin (Atakule a Anitkabir) a odpoledne se presunuli zpet do Istanbulu abychom stihli bus 20:00 zpatky do Burgasu, v nedeli v pet rano jsme byli zpatky na ubytku u more.

Celkove na nas Istanbul i Ankara zapusobily strasne prijemnym dojmem, oproti rozestavenemu spinavemu a rozbitemu Bulharsku je to jako nebe a dudy, vubec se jim neni co divit ze se tlaci do EU kdyz to tam vypada lip nez tady (tj. tady v Bulharsku). Ovsem teda benzin at to pocitam jak chci tam vychazi na neuveritelnych 50 korun a vubec jidlo v supermarketu je taky silene drahe, nic pro typickeho ceskeho batuzkare tam snad nebylo - bagety, pastiky, tavene syry...

Vim ze zatim srovnavam asi trochu nesrovnatelne, zitra jedu do Sofie tak uvidim jak vypada hlavni mesto Bulharska a to uz srovnatelne bude.

Vcera jsme v pujcenem aute absolvovali trasu Pomorie-Varna-Zlate pisky a zpet, no a teda spojnice dvou primorskych metropoli, tj. Burgasu a Varny, je cesta tak nasi druhe tridy, v zadnem pripade nepripominajici pobrezni magistralu v Chorvatsku. Des a bes, zadne predjizdeci pruhy, same serpentiny, dediny, misty strasne malo benzinek, porad nejake "remonty", ale i ty "zremontovane" useky nevypadaly zrovna nic moc. Navic kultura jizdy mistnich ridicu kteri zapinaji svetla az se hodne seseri a blinkry nepouzivaji vetsinou vubec, je horsi nez turecky zvyk, tj. troubeni.

Toz tak zatim asi tolik, vic sem hodim az budu mit zas nekde vic casu a net k dispozici za par kopjejek.
Alexx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexx 1. 8. 2007 19:07

Tak jsem se konečně vrátil z balkánu, tak snad ještě napíšu poslední postřehy týkající se cestování, které mi utkvěly v hlavě:

Škodověnky jezdí všude kde jsem byl, tj. v Turecku, Bulharsku, Srbsku, Makedonii i Řecku. Jsou vedle Loganů jedny z nejpoužívanějších taxíků , v řecku dokonce i jako policejní auta.

Vlaková trasa (Lublaň)-Bělehrad-Niš-Skopje-Soluň stojí za starou belu když budu hodně slušný, jel jsem úsek Niš-Skopje, spoždění na startu necelé tři hodiny, do Skopje dojel asi šest hodin za jízdním řádem, tj. nabral na úseku blbých 237 km (necelých pět hodin podle jízdního řádu) další 3 hodiny. To všechno samozřejmě bez klimatizace ve skoro čtyřiceti stupních ve stínu. Papu.

Den předem jela po stejné trase, z Niše do Soluně, skupinka kanaďanů, a vrátili je makedonci zpátky do srbska (potřebovali víza) tak museli jet příštím vlakem zpátky (potkal jsem je hodně na**é v Niši), do Sofie a pak objet makedonii a jet do Soluně přímo. Den a půl ztráta času a peněz kvůli blbému byrokratickému omezení které nikomu nic nedá. No nakonec dojeli, viděl jsem je v Soluni.

Další úsek, Skopje-Soluň, měl vlak menší spoždění jenom na startu, měl vyjet 6:05 a odrazil se od nástupiště 9:14, ale cestou už žádné nenabíral a fičel si to dost svižně, takže kolem druhé jsme byli v soluni.

Ještě vsuvka na téma "Kulturní šok" - vrátil jsem se letadlem ze Sofie do Vídně a v ulicích města jsem si připadal jako doma, jenom jsem pořád nechápal co mi připadá divné na těch taxících. Pak mi to došlo - nebyly žluté. Na to jsem si strašně rychle zvykl, prostě taxík je žlutý jako je tráva zelená, nebe modré, pes žlutý. A najednou bílé, stříbrné, černé, ...
Alexx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod El Carlos 1. 8. 2007 21:38

Z A T R A C E N Ě ! ! ! :x :x :x

Celou dobu přemlouvám kámoše aby sme jeli do Černobylu a von nechce + pachtění okolo zařízení povolení apod. Navíc ani jeden neumíme rusky (ukrajinsky)

A JÁ DEBIL tady prošvihnu takovouhle příležitost :cry: :cry: :cry:
Superb 2.0 TDi 4x4 125 kW DSG
HTC Sensation
ASUS Eee Pad Transformer
El Carlos
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexx 3. 8. 2007 08:47

No už mi psal jeden co by chtěl jet, tak mi kdyžtak napiš soukroumou zprávu a já ti na něho pošlu kontakt (pokud to tedy nejsi ty :-)) (ale bude to chvíli trvat, teď tady dva týdny nebudu)

Pachtění okolo zařízení povolení právě žádné není, to je všechno zařízené, jenom je třeba poslat údaje/kopie pasu do kyjeva a on už to ten průvodce všechno zařídí. A pak zálohu.

Rusky a ukrajinsky jsme taky nikdo neuměli, stačí hoďku dvě sednout a trochu se naučit azbuku, je šuma fuk jestli je to rusky nebo ukrajinsky, stejně tam všichni rozumí všemu. Pár slov se naučíš, já jsem si po cestě vystačil s jednou větou: "Zdrávstvujtě, pažalsta kudá <insert city> ... spasiba".

Průvodce a soudružka v elektrárně mluví samozřejmě anglicky. Myslím že ani vlakem by to nebyl až takový porod, já bych na to šel slovy "Adin biljet za Kyjev".
Alexx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sairus 14. 8. 2007 11:37

Můj sen je to už taky dlouho a škoda že jsem tuhle akci propásl :(

CO takhle zrealizovat jeste jeden vylet letos?
CHtelo by to ale nekoho kdo s podobnym cestovanim na vlastni pest ma nejake zkusennosti.

PS:se mnou byc chtěla jet jeste pritelkyne, ale to neni jiste. Já osobně bych jel za každou cenu, viděl jsem o tom snad všechny dokumenty a články co kdy vznikly :)

kontakt na mě:
pozdenab zavináč gmail.com (každý den pročítám)

ICQ 252 871 964 (velice zřídka online)
sairus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod El Carlos 14. 8. 2007 14:04

No já bych do toho asi šel :)
Superb 2.0 TDi 4x4 125 kW DSG
HTC Sensation
ASUS Eee Pad Transformer
El Carlos
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sairus 14. 8. 2007 18:18

Napsal jsem ti soukromou zprávu tak doufám, že se nějak dohodnem.
:-)
sairus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alexx 19. 8. 2007 16:58

Čím vás bude víc, tím líp pro vás. Ideální je sehnat si auto, je to štreka dva dny tam a dva dny zpátky, den Černobyl, takže minimum 5 dní, vlakem počítám asi stejně. To si myslím nebude jednoduché sesynchronizovat :-), záleží co kdo děláte. Navíc na Ukrajině je kouzelně levný benzín, jsem prostě fanda aut na úkor vlaků :-)

Už jsem to psal i na pauze, že ideální termín vidím v zimě kdy není listí a takové horko (je to po zóně štreka cca 10-12 km pěšky v oblečení od zápěstí po kotníky), my jsme to absolvovali v nějakých 30-32 °C.
Alexx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Terminator3 19. 8. 2007 21:48

Alexx píše:Navíc na Ukrajině je kouzelně levný benzínn/quote]

Kolik po přepočtu?
Škoda Fabia II Combi 4x2 R3 12V
Terminator3
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexx 20. 8. 2007 06:28

Terminator3 píše:
Alexx píše:Navíc na Ukrajině je kouzelně levný benzínn/quote]
Kolik po přepočtu?u/quote]


Vyjde necelé čtyři hřivny, my jsme je počítali jako 4 Kč, jednou se nám povedlo vypočítat kurz 3,8 (měnili jsme za dolary). Takže každému pro efekt říkám 15 korun, možná 16.
Alexx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alexx 3. 9. 2007 04:47

Tak, konečně se mi podařilo dát dohromady takový malý deník té naší ukrajinské expedice. Kdo máte zájem si počíst, tak tady.
Alexx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wanrouter 16. 9. 2007 19:40

Takze oficialne sa zahlasujeme

sme traja btw (to som ja co som ti pisal SS)

Termin lubovolny, chceme ist svojim autom a mame dve miesta volne.

Chceme vidiet vsetko... je mozne sa dostat aj do arealu elektrarne? priplatime...
EPED
wanrouter
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 17. 9. 2007 00:16

Alexx píše:Příští rok je v plánu Severní Korea (just kidding).d/quote]


proč just kidding? To by mohla bejt dobrá štace :)
Agramon
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 17. 9. 2007 04:44

A mladou Korejku do postele :lol: Ale jenom prověřenou stranou.
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deli 17. 9. 2007 06:39

Kdo všechno z expedice ještě žije? :D Nebo už všichni pošli na následky ozáření? :D
- You’re disturbing my oboe practice.
- You don’t play the oboe.
- I could play the oboe.
8)
Deli
Bronzový avatar roku 2010
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků