[Informatický kroužek]

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Lexx 15. 1. 2021 09:50

MV_cz píše:Ale lepší samozřejmě 2x 2TB v RAIDu1 a občas odlít zálohu na exterák

Takhle nějak to mám v úmyslu.

Mám aktuálně 2 externí disky vyhrazené na zálohy (v podstatě jenom fotek), ale samozřejmě jako každý líný uživatel mám problém s manuální zálohou - už ani nevím, kdy naposledy jsem zálohoval. Prostě chci nějaké větší a relativně bezpečné (zrcadlení) úložiště, do kterého bude jednoduchý přístup (to je ten cloud / NAS).

U toho Synology vůbec nevím, jaký by to mělo další přínos, protože když vezmu třeba Synology DS220j a k tomu 2 WD disky 2 TB, tak to vychází mnohem dráž než ten WD.
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Inventář

Odeslat příspěvekod MV_cz 15. 1. 2021 10:13

no je tam víc aplikací a vůbec, taky jsem měl kdysi dlinkovej NAS a prostě podpora nic extra. Co je u známých synology/qnap tak asi srovnatelné, je to jednoduché a klikací, aplikace na všechno, co si usmyslíš, kdybys ten NAS chtel využít ještě i jinak. Já jsem pak přešel na linuxovej stroj takže pro mě je qnam/synology nastejno (a spíš mě ta hotová řešení srala, že jsem nevěděl co tam přesně a proč systém nastavil), ale zálohy fungují dobře. Prostě si zvolíš co máš zálohovat a jak připojíš exterák, tak ono si to udělá backup samo, easy.
+ navíc další výhoda, že ta data máš na nějakym disku, kterej můžeš vzít s sebou nebo připojit do kompu jednoduše tehdy, když chceš něco rychle přetáhnout (protože přes USB3 to bude rychlejší než po ethernetu)
renaultí 1.8 M5P EDC
fiatí 1.4 350A1000 dualogic
MV_cz
Veterán

Odeslat příspěvekod Mizi 15. 1. 2021 10:50

Lexx píše:CLOUD / NAS

Rozhodl jsem se, že pořídím domácí cloud / NAS. Primární účel: záloha veškerých homemade fotek a videí (podmínka - RAID 1). Když už, tak ať to sekundárně poslouží k přehrávání multimediálního obsahu (filmečky) po síti (DLNA?).

Western Digital My Cloud Home Duo 4TB
Nějaký důvod proč nevzít tento kousek? Prý je tam nějaký ***** s DLNA, ale články jsou staršího data.

Pokud chceš kupovat NAS tak jedině Synology anebo Qnap, ostatní jsou mdrky.
Mizi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lu.kas 15. 1. 2021 11:21

MV_cz píše:
lu.kas píše:Tak vyčištění a přepastování NB (Dell 5471) hotovo, šlo to až překvapivě snadno. Ale jsem překvapený, že tam nikde po 3 letech provozu nebylo moc bordelu.

tak to asi nebylo potřeba :D pasta už ztvrdla nebo proč to?

Nebyla úplně tvrdá, ale to člověk neví dokud chladič nesundá, že jo :D
Subjektivně byl NB prostě hlučnější častějš než dřív. A myslím, že to zabralo, už se opět ozývá jenom při větší zátěži.
Podpis -> klik na 'www'
lu.kas
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod MV_cz 15. 1. 2021 11:49

jj opravoval jsem teď jednoho aušuse, co běžel od 2012 (podle logu), asus vymyslel skvěle debilní napájecí konektor, který praská v pinu do PCB. Aspoň Asus servis notebooku zjednodušil tak, že rozebrat a vyndat celou desku je otázka deseti minut, asi to tušili :D
Noťas jsem rozebral a koukal jsem, že někdo už to "opravoval", prdnul na prasklinu pořádnej bobek pájky, což samozřejmě nevydrželo, ale neobtěžoval se nějak vyndat chladič (byla na šroubku varranty polepka) takže plast chladiče vedle konektoru byl nahřátím trochu zdeformovaný :)
No chladič jsem sundal a pasta docela měkká, to mě překvapilo a to je tam na jedné heatpipe jak CPU tak nějaká nvidia grafika. Ale samozřejmě žebrování chladiče a větrák byl spojený jen nějakou páskou na jedno použití. Uvnitř ale nebyla taková ta klasická vrstvička z prachu, jen na kraji žebroví, kam větrák nedofoukne.
Tak jsem odpájel napájecí konektor, napájel nový, nová pasta pod chladič, vyměnil hdd za ssd, namazal panty displeje, přidal nějaký zbytek RAM, co jsem vyhrabal a valí líp jak za mlada.
Ale tohle je zrovna noťas, kdy (krom tragického zpracování uvnitř) se docela vyplatí upgrade - RAM jsou v socketu a 16GB by to ještě vzalo, procesor taky v patici, takže místo nějakého pentia co tam je, by šlo klidně i5 a možná i7 kdyby byla ochota do toho nacpat prachy.
renaultí 1.8 M5P EDC
MV_cz
Veterán

Odeslat příspěvekod MgX 15. 1. 2021 19:43

Přemýšlím, zda je to spíše óda na Tvoji velikost, nebo reklamní příspěvek :-D

V každém případě jsi šikovný.
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod MV_cz 15. 1. 2021 21:13

Dík, no vlastně jsem chtěl napsat, že skoro desetiletá pasta ještě neztvrdla :D
MV_cz
Veterán

Odeslat příspěvekod MgX 15. 1. 2021 22:43

Dotaz.

Na NTB Lenovo Legion 5 mám SSD. Teď jsem si všiml, že je zapnutý plán pro defragmentaci disku. Říkalo se, že defragmentace SSD škodí. Mám ji tedy deaktivovat? Jestliže skutečně tato optimalizace nedělá disku dobře, nechápu, proč je zapnutá. Podobnou věc si přeci může ohlídat utilita od výrobce.

Díky za info.
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod tslany 15. 1. 2021 22:54

Na SSD to pouští trim, nech to.
Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, si nezaslouží ani svobodu ani bezpečnost.
tslany
Štamgast

Odeslat příspěvekod MgX 16. 1. 2021 16:41

OK, v mezičase jsem to aktivně vypl. Takže teď zapínám. Nechám tam původní frekvenci, tj. týden. Nicméně jsem se dočetl, že by to měl systém dělat i tak jen méně často +/- 1x za měsíc. Když tedy po mém zásahu zjistím častější provedení, nahodím tam 1x měsíčně... natvrdo.

Díky
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod MV_cz 16. 1. 2021 19:47

hele to je asi jedno, naopak když to bude dělat trim jednou denně, tak se vůbec nic nestane, ba naopak
renaultí 1.8 M5P EDC
MV_cz
Veterán

Odeslat příspěvekod MgX 16. 1. 2021 20:12

A jak poznám, že to nedělá něco jiného než trim? :-)
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod MV_cz 16. 1. 2021 20:21

když zmáčkneš čudlík optimalizovat, tak to rychle napíše. Kdyby to byl HDD, bude na tom čudlíku psát "defragmentovat" místo "optimalizovat"
Přílohy
trim.png
renaultí 1.8 M5P EDC
MV_cz
Veterán

Odeslat příspěvekod Redlajn 18. 1. 2021 21:10

Nemáte někdo mrtvou kartu? Bral bych chlazení. Ideál na msi 1060, ale zbastlim to že všeho.
Teď se mi tam vrtí větrák na case, ale mám moc velkou, tak jí půlka čumí mimo kartu. :D
Redlajn
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod tslany 18. 1. 2021 22:03

Tak jsem si s tou 4590S pohrál s nastavením turba a napětí a z 65W procesoru se stal 30W, schválně pak zkusím tu 4150 podvoltovat, co to bude říkat 8-D
Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, si nezaslouží ani svobodu ani bezpečnost.
tslany
Štamgast

Předchozí stránkaDalší stránka