[Informatický kroužek]

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod evlo 9. 11. 2019 20:26

naopak vyssi teplota zivotnost logicky prodlouzi ...
evlo
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MgX 9. 11. 2019 22:40

Kucí, teď Vám sorry, ale nerozumím. Nalepením pasivu se dostane teplo dále od součástky a vhodným prouděním vzduchu v case, by mělo dojít k lepšímu chlazení HDD. Pasiv má větší vyzařovací plochu, díky záhybům. Tudíž by měl přispět i sám o sobě k lepšímu odvodu tepla.
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod evlo 9. 11. 2019 22:45

ano, ale vetsi teplota pomuze pajenym spojum, proto treb ty tezici grafiky vydrzi roky, kdyzto ty s kteryma se hraje umiraj
evlo
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod polda 9. 11. 2019 22:49

Čím se SSD zahřeje na třeba 80°C ?
polda
Inventář

Odeslat příspěvekod MV_cz 10. 11. 2019 08:46

MgX píše:Mám chladič Axagon CLR M2 a chci ho dát na XPG SX8200 Pro. Vše přijde do Asrock Z390 Extreme 4. Vzhledem ke dvěma slotům, to dám do odkrytovaného, který nemá pasivní chladič. Jen netuším, zda mám u XPG využít jejich polep a na ten dát teplovodivou pásku, nebo ji rovnou vrznout na XPG.

Navíc na desce pod M2 diskem jsou jakési kovové zakončení. Předpokládám, že nevadí, kdyby se jich spodní část chladiče dotýkala. Nemám nalepeno, nejdříve se ptám.

Proč ho nedáš do toho spodniho, kde už chladič je? Bude tam mít asi obecně lepší teploty ovívanej front fanem, než nahoře pečenej mezi grafikou a CPU.
Jsou taky oba ty sloty plnohodnotný (počet linek, podpora NVME)?
MV_cz
Inventář

Odeslat příspěvekod MgX 10. 11. 2019 09:10

Jsou oba stejný. Je tam jeden rozdíl, ale vzhledem k mnou využitému disku nepodstatný. Vyšší podpora čehosi u jednoho z nich.

Disk už mám v Axagonu - chladiči. A je v té horní „pečící se“ pozici. Kdybych měl dva, stejně by se muselo řešit. Pozice jsou jen dvě. Teoreticky ho můžu dát dolů s tím, že nevyužiji originální pasivní chladič Asroku od motherboardu. Z druhé strany jsem ho dal výš schválně. Tento disk je prý teplejší... tudíž se s vyšší teplotou může počítat. Navíc k dolní pozici je lepší přístup pro případný upgrade - osazení dalšího disku.

Až to dodělám, jestli tedy, tak budu zřejmě stejně dělat nějaké základní testy a sledovat teploty. Když tam bych přesunul.

Jo a ve skříní mám v čelní pozici tři ventilátory, takže předpokládám, že se k němu vzduch dostane i tak. Navíc zadní fan je mu blíže, než kdyby byl dole. GK má dvouslotové řešení s uzavřeným zadkem. Ventilátory směřují jakoby k disku - nahoru do skříně, nicméně karta ke uzavřena „obalem“, tudíž předpokládám, že otop půjde přes průduchu do zadní části skříně kolem portů GK. Nahoru tolik ne. Ale mohu se mýlit.

Na CPU je Arctic Freezer 34, který by mohl dávat i trochu větru kolem, respektive profouknout pasiv na CPU tak, že teplo odejde dozadu, anebo volným pohybem směrem nahoru, kde jsou další dva ventilátory.

Díky všem za rady. Klidně pište dál.

//pro celkový přehled - skříň je Fractal Define S
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod MV_cz 10. 11. 2019 09:59

Teplo z karty půjde vždycky rovnou i ze zadní strany od chipu nahoru. Občas tam bývá plastovej backplate, co umožní se grafice ještě líp smažit ve vlastní šťávě, to je dneska moderní :D
MV_cz
Inventář

Odeslat příspěvekod MgX 10. 11. 2019 10:25

Ano, je tam ten backplate a chápu, že volný spad půjde i nahoru - logicky... příroda. Nicméně evlo píše, že teplo někdy dělá HW dobře... :-)

Vyzkouším, změřím, uvidím, když tak předělám.
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod MV_cz 10. 11. 2019 10:36

Jj to má pravdu, spíš bych to definoval tak, že konstantní teplota je pro dnešní HW (a pájku) vhodnější, než když to člověk vypíná/zapíná furt.
MV_cz
Inventář

Odeslat příspěvekod MgX 10. 11. 2019 15:59

Mám dotaz idiota ke zdroji Corsair RM750x.
Jsou tam čtyři osmipinové zdířky se souhrnným označením 6+2PCIe & 4+4CPU. Vzhledem k tomu, že nejsou přímo označeny - jen takto souhrnně, domníval jsem se, že je možné modulární kabely zapojit do kteréhokoliv z nich a následně jen respektovat zapojení v PC příslušně zvoleným kabelem, tedy u 6+2PCIe kabelu tento osadit přímo do GK a u 4+4CPU osadit do 12V ATX. V jedné diskuzi jsem ale četl, že to tak není a chybným zapojením do zdroje dojde ke zničení komponent. Jak to tedy je?

Pro názornost dávám foto zadního dílu zdroje. Nevím, jestli pro 6+2PCIe a 4+4CPU využít porty označené červeně, nebo modře, nebo úplně jinak. Kabely jdou samozřejmě zasunout do všech libovolně.

RM750x zada.PNG
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod evlo 10. 11. 2019 17:17

je to stejné, jsou zdroje kde je 12v a gnd prohozený, ale tam to nezapojis na strane zdroje
evlo
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MgX 10. 11. 2019 17:21

evlo děkuji. Takže u zdroje kabel zapojím kam chci, a do PC k desce/GK využiji konkrétní kabel k tomu určený... tím definuji, co a jak tam poteče.
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod evlo 10. 11. 2019 17:23

ano, ono mimochodme je to myslim v obou pripadech, jak pcie, tak cpu stejne :) ale uz je to roky co jsem to resil
evlo
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MgX 10. 11. 2019 17:26

V jednom kabelu, myslím, není zapojen jeden z pinů.
S pozdravem MgX
MgX
Nováček

Odeslat příspěvekod evlo 10. 11. 2019 17:27

je to mozny no, ze ty 6+2 maj navic 2 zeme
evlo
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka