DARUJETE KREV / KOSTNÍ DŘEŇ ???

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Jste dárcem krve/kostní dřeně?
Ano - krev 14 %  22%  [ 14 ]
Ano - krev i kostní dřeň 1 %  1%  [ 1 ]
Ano - jen kostní dřeň 0 %  0%  [ 0 ]
Ne, ale měl bych zájem 23 %  36%  [ 23 ]
Ne, nezajímá mne to 8 %  12%  [ 8 ]
Ne, zdravotní důvody to vylučují 17 %  26%  [ 17 ]
Celkem hlasů : 63

Odeslat příspěvekod Magistr Kelly 29. 3. 2006 14:52

Vzhledem k tomu, že řidiči patří mezi skupinu, která velmi často bývá příjemcem krevních transfuzí (po nehodách) zajímalo by mne kolik z nás je kromě potenciálních příjemců i aktivním dárcem krve?
Já sám jsem pravidelným dárcem krve a jsem rovněž zapsán v registru dárců kostní dřeně. Jsem relativně zdráv a tak to pokládám za samozřejmost a tak trochu morální povinnost.
Navíc vedle dobrého pocitu ze "spáchaného dobrého skutku" je tu v případě dárcovství krve ze zákona vyplývající nárok na den volna v den odběru a možnost snížit si daňový základ o 2000 Kč za každý odběr a výhody poskytované jednotlivými zdrav. pojišťovnami a u těch šťastnějších i zaměstnavateli.
U dárcovství kostní dřeně jsou obdobné výhody.

Pokud byste měli zájem o více informací:

Dárcovstvi krve:
http://www.darujkrev.cz/informace.shtml

Dárcovství kostní dřeně: http://www.kostnidren.cz/registr/darci/
Magistr Kelly
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod -LK- 29. 3. 2006 14:54

Někde jsem četl (tuším na dfens-cz.com), že se nemalá část té krve stejně vyváží za prachy do Německa, co je na tom pravdy?
فارسي بلد هستم
-LK-
Inventář

Odeslat příspěvekod Magistr Kelly 29. 3. 2006 15:09

-LK- píše:Někde jsem četl (tuším na dfens-cz.com), že se nemalá část té krve stejně vyváží za prachy do Německa, co je na tom pravdy?n/quote]

Zdroj informace, které uvádíš vypadá vskutku "důvěryhodně". :hm
Já mám celkem dobrou představu o fungování transfúzního oddělení jedné velké fakultní neocnice a tam je spotřeba tak velká (operace, komplikované porody, léčba hemofiliků, leukémie, apod.), že vývoz ani kapacitně moc možný není.
U dárcovství dřeně se v případě potřeby prohledávají registry domácí i zahraniční a vhodní dárci jsou od nás i ze zahraničí.

Obrázek

Obrázek

V zemi s 10 milóny obyvatel je jen jěco málo přes 27.000 potenciálních dárců kostní dřeně... Nepříliš povzbudivé, že? :?

Obrázek
Magistr Kelly
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod anonymni 29. 3. 2006 15:15

njn, to nastve, ale co uz. Ja nedaruju nic, jsem sobec
anonymni

Odeslat příspěvekod Plexisklo 29. 3. 2006 15:19

No kostnu dren by som nedaroval, mozno iba ak by islo o rodinneho prislusnika, kt. by na tom zavisel zivot... Vraj to dost boli :/
Opel Vectra Caravan 1,8l 2005 a Honda Accord ´95
Plexisklo
Hodnostář

Odeslat příspěvekod -LK- 29. 3. 2006 15:27

Magistr Kelly píše:Zdroj informace, které uvádíš vypadá vskutku "důvěryhodně". :hms/quote]
Právě proto se ptám, abych se pokusil dopátrat, co je pravdy a co ne. Už jsem to našel. Zásadní výtka je tato:
jquote]problém nastává až ve chvíli, kdy se část takto bezplatně získané kreve vyváží z ČR do ciziny, odkud se protihodnotou dováží zpracované krevní výrobky. Vlastně zde probíhá výměnný obchod : krev – výměnou za – zpracovanou krev.

Z české strany odchází do ciziny krev za cenu do níž jsou započteny náklady na získání a uchování krve ( tj. platy, nájmy prostorů, sety na uchování krve, energie atd.), ale není v ní obsažena cena samotné krve, protože tu dávají dárci zadarmo.

Cena kupovaných krevních výrobků je standardní cenou určenou trhem –v ceně výrobků jsou započítány veškeré náklady na zpracování, zisk a zřejmě náklad na koupi výchozího materiálu tj. krve za tržní cenu.

Pokud je pravda výše uvedené, potom Dobrovolní dárci krve financují zisky továren na zpracování krve způsobem o kterém ani neví. Oni dají krev zadarmo a továrna si za ni dá od ČR ( = občanů státu) zaplatit.

Možná se i Vy po přečtení tohoto článku začnete ptát, je li tomu skutečně tak, jak je zde popsáno. Možná se i zamyslíte nad otázkou, proč byla v ČR uzavřena továrna na zpracování krve jejíž výstavba nás stála skoro miliardu Kč(to by potom toto schéma obohacování asi nemohlo fungovat,) A pokud se začnete ptát a uděláte v této otázce jasno, potom tento článek dosáhl svého cíle.
فارسي بلد هستم
-LK-
Inventář

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 29. 3. 2006 15:34

... krv nedarujem, zle také veci znášam. Keď mi brali krv u lekára na nejaké vyšetrenia, som počas odberu stratil farbu. Po chvíli biele pred očami (asi závrat). Z ordinácie som bol schopný po vlastných odísť tak za 20 minút :cry: ...
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod myndel 29. 3. 2006 15:37

Dreamer_ píše:... krv nedarujem, zle také veci znášam. Keď mi brali krv u lekára na nejaké vyšetrenia, som počas odberu stratil farbu. Po chvíli biele pred očami (asi závrat). Z ordinácie som bol schopný po vlastných odísť tak za 20 minút :cry: ...-/quote]

Tak špatně jak ty na tom nejsem, ale mám podobné důvody...
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MAN737 29. 3. 2006 15:46

fakt je ten,že se vyváží například krev a to je asi výnosný byznys.Dárci by o tom měli vědět,ale myslím,že o tom většina nemá tušení,i když občas v médiích něco zazní.. Je dost nefér takové počínání,protože dárce daruje krev v dobré víře,že pomáhá druhému v nouzi,a ne že pomáhá byznysu jiných.Nevím nakolik a v jakém poměru se to děje,ale děje se to..
MAN737
Štamgast

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 29. 3. 2006 15:57

Marek_Litzman píše:
Dreamer_ píše:... krv nedarujem, zle také veci znášam. Keď mi brali krv u lekára na nejaké vyšetrenia, som počas odberu stratil farbu. Po chvíli biele pred očami (asi závrat). Z ordinácie som bol schopný po vlastných odísť tak za 20 minút :cry: ...-/quote]

Tak špatně jak ty na tom nejsem, ale mám podobné důvody...d/quote]

:)

... s cudzou krvou nemám problém, ale keď sa porežem a zbadám vlastnú krv, tak som K.O. :cry: ...
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod myndel 29. 3. 2006 16:05

To mě nevadí, nevadí mi koukat na libovolně rozsekaný lidi nebo podobný nechuťárny, ale mám fóbii z jehel.. :) Jak se ke mě blíží jehla, začínám bláznit.. :)
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Magistr Kelly 30. 3. 2006 07:40

-LK- píše:Můžeš se k tomu fundovaně vyjádřit?d/quote]

Sice nevím jestli fundovaně..., ale:
Výhradně bezplatné darování krve je u nás zavedeno někdy of roku 2004 a to z důvodů především bezpečnostních, protože se tím eliminuje snaha např. feťáků, socek s rizikovým chováním, apod., kteří by mohli mít snahu darovat krev čistě pro finanční prospěch.
Jistě je možné, že něco se vyváží, protože se odebírá víc krve, aby byla nějaká zásoba pro případná hromandná neštěstí (havárie letadla, pád střechy jako v Polsku, apod.) a trvanlivost je omezená.
Ale mám za to že i jinde jde převážná část na. medicínské terapeutické účely, tj. pro pacienty. Já sám pracuju mimo zdravotnictví, takže zmiňovanou představu mám pouze o jedné FN.
A po pravdě řečeno, jestli mám probém s něčími zisky, tak je to spíš ČEZ, který nás odírá nehorázným způsobem svými pálkami za elektřinu a pak ji drze exportuje za dumpingové ceny (Temelín jsme mu postavili z našich daní). O ropných společnostech radši ani nemuvě.
Možná se i zamyslíte nad otázkou, proč byla v ČR uzavřena továrna na zpracování krve jejíž výstavba nás stála skoro miliardu Kč
Nevím odkud je uvedená citace, ale dle dikce bych si tipnul v lepším případě na Rudé Právo v horším na Haló noviny.
Magistr Kelly
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod -LK- 30. 3. 2006 08:06

Není to z Rudého práva. Pokud je totiž původní citace pravdivá, pak by mi to obecně přišlo dost nefér.
Asi jako kdybych šel zadarmo odpoledne jako dobrovolník např. vyrábět dřevěné hračky pro děti z dětského domova, abych se pak dozvěděl, že někdo část těch hraček (jak velkou?) prodává třeba do Německa jako "typische tschechische Handarbeit" a z mého dobrého skutku si dělá výnosný kšeft.
Takto původní příspěvek, který jsem citoval, chápu, a rád bych přišel na to, jak velká část jde na kšefty a jak velká na opravdovou pomoc.
فارسي بلد هستم
-LK-
Inventář

Odeslat příspěvekod marepa 30. 3. 2006 08:27

docela zajimave tema..

bohuzel mam podobny problem jako dreamer..s tim rozdilem, ze misto bileho svetla mi vsechno tmavlo, az sem se ocitl na zemi.

male odbery jsou ok.. ale nesnasim velke odbery a pri darcovstvi krve se te krve bere opravdu nemalo. Nicmene rad bych nekdy pomohl .. nikdy clovek nevi, kdy mu nekdo jiny muze zachranit zivot.

jak je to teda s tou kostni dreni? boli to?.. podle toho co ctu na tech strankach.. tak mi prijde ze to ani neboli ... tak mne napada, co je na tom pravdy.

no jak tak o tom ctu.. tak o tom docela premyslim :hm
BMW E92 M3 | dlouhodoba spotrba 13.2l/100km, holt 75mph na dalnici nezere az tolik
marepa
Inventář

Odeslat příspěvekod kysela rybicka 30. 3. 2006 08:49

davam krev, mam stribrnou plaketu a vim co se s ni deje. V nasi krajsky FN to probiha celkem transparentne...takrka vse jde jen do ni. Je ji tam treba dost a dost. Duvody? Proc hned moralka? Predevsim vis kazdyho ctvrt roku, co s tebou je. Kdyby se neco delo, poznaj to a vcas ti daj vedet. A da se zjistit prakticky vse. Dale duvod ciste sobecky...mam vzacnou krev, 0,5%, takze tam zbyde klidne pro me az se rozmaznu o strom. Treti...chodime s prateli, mame volny den, pekne se zpraskame cervenym a pustime zilou za dobry jidlo. Duvod zdravotni, obmenuje se ti krev, to je jen ku prospechu, prevence chorob. No a pak az ten duvod jakysi moralky...ale ja nikdy nebyl moc moralni:)
kysela rybicka
Nováček

Další stránka