Politicky produktivní koutek

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 6. 5. 2022 15:28

Abre píše:
yndezit píše:Jak funguje ruský parlament. Dlouhý čtení.
https://www.facebook.com/1643504119/pos ... 799340388/

Chce to prihlaseni.
Je to nekde verejne?A CO RUSKÝ PARLAMENT?
Myslím, že je čas napsat text o ruských spících institucích.
Začnu politickými stranami a parlamentarismem. Podívejme se (1url.cz/Jrzzr), jak hlasovali Rusové žijící v zahraničí v parlamentních volbách v roce 2021. Modrá – Jednotné Rusko (Putin), červená – komunisté.
Putinova strana Jednotné Rusko zvítězila v podstatě všude po celém nezápadním světě s výjimkou východní Asie. Nejvyšší výsledek vykázala v neuznané Abcházii, která je ruským satelitem – 93 %. Nejnižší – ve Washingtonu, zde získala 0 %.
Komunistická strana s přehledem zvítězila na Západě a ve východní Asii. Nejvyššího výsledku dosáhla ve Vietnamu – 42,9 % a v Dánsku – 41,9 %.
Uspěla v podstatě ve všech vyspělých zemích s výjimkou Belgie. Zde získala přesně stejný podíl hlasů jako Jednotné Rusko – 24,6 %.
Konečně menší Liberálně demokratická strana, radikální ruští etnonacionalisté, získala nejlepší výsledek v Londýně – 20,3 % (pravděpodobně je tam podporuje mnoho bohatých ruských kleptokratů) a ve Rwandě – 18,2 %. Ostatní strany jsou buď příliš malé, nebo příliš falešné na to, aby mělo vůbec cenu o nich mluvit.
Poznámka: jak interpretovat výsledky v USA? Byl jsem dotázán, zda nikdo na ambasádě nehlasoval pro Jednotné Rusko. Ne tak docela.
Hlasy z DC totiž byly počítány společně s hlasy z Old South a obou Dakot. Několik hlasů pro Putina se však utopilo v záplavě komunistických hlasů.
Pojďme nyní trochu hlouběji.
Pokud neznáte ruský politický systém, je příliš snadné si tyto výsledky špatně vyložit. Proto musím udělat malý úvod do nedávné politické a parlamentní historie Ruska.
Když se Jelcin dostal k moci, byl… velmi populární. Sociálně-ekonomická katastrofa 90. let však jeho image a pověst zničila.
Drtivá většina země se chtěla vrátit zpět do dřívějších časů a volila komunisty. Zde (1url.cz/TrzzW) vidíte výsledky parlamentních voleb v roce 1995.
V 90. letech mělo Rusko v parlamentu vždy převahu komunistů.
Což rozzlobilo Jelcina, siloviky a „systémové liberály“, jako byl Anatolij Čubajs. Ten zorganizoval privatizaci, při níž předal státní majetek oligarchům, a chtěl provést další „tržní reformy“. Ale komouši mu to prostě vetovali.
Celé kremelské osazenstvo byl rozzlobeno kvůli domnělé komunistické sabotáži.
V důsledku toho se rozhodli rozložit parlamentní systém. Naštěstí měl všemocný petrohradský ekonom Čubajs v tomto městě dobré kamarády. Prostřednictvím Čubajsovy sítě do Kremlu poprvé pronikl i Putin.
Vládnoucí klika musela jednat rychle, aby přežila.
Politická rovnováha vypadala následovně. Lidé podporovali komunisty. Ale téměř 100 % politického establishmentu podporovalo (Jelcinem sesazeného) bývalého premiéra Primakova. K jeho straně Otčina-Celé Rusko se přidalo 84 z 89 ruských gubernátorů. Byla to bezvýchodná situace. Kdyby zvítězili komunisté, vládnoucí klika by skončila. Pokud by vyhrál Primakov, je s nimi taky konec (samozřejmě by se jim bývalý premiér pomstil). Navíc i kdyby nějak prosadili vlastního kandidáta na prezidenta, tak ten zase nemůže nic dělat, protože parlament ovládá opozice.
V té době se Jelcinův zeť Valentin Jumašev, který byl šéfem prezidentské administrativy, rozhodl. Naším příštím prezidentem bude Putin.
Putin je loajální, spolehlivý, nikdy nás nezradí. A tak celý kremelský aparát usilovně pracoval na tom, aby Putina protlačil.
Zajistíme předání moci Putinovi, zachráníme si život a postavení. Ale. Parlament vedený opozicí sabotoval Jelcina a jistě bude sabotovat i Putina. Nepřijatelné.
Mediální magnát Berezovskij se rozhodl – uděláme Putinovi jeho stranu. Vološin souhlasil. Berezovskij povolal své nohsledy Dorenka a Leonťjeva. Pak společně spřádali plány. Berezovskij a Dorenko vymysleli program nové Putinovy strany – Jednoty. Leonťjev si ho zapsal. Dorenko byl z nich nejlepší, úžasný mistr slova.
Pak zástupce šéfa kremelského štábu Surkov osobně jednal s desítkami gubernátorů, aby je přiměl připojit se k Jednotě. Pravděpodobně využíval Putinem shromážděné podklady k jejich vydírání. Každopádně přemluvil 39 Primakovových gubernátorů, aby se přidali k nim. Nyní měl Primakov 45 gubernátorů + popularitu, Putin 39 + FSB + kremelskou lobby.
Tak vznikla Jednota.
Ve skutečnosti to nebyla strana. Kremelskou kliku už nebavilo bojovat s parlamentem, tak udělali kličku, která parlamentarismus zničí. Uděláme si vlastní pseudostranu, zmocníme se parlamentu a ten bude jenom razítkovat všechna naše rozhodnutí. Vydíráním a čečenskou válkou si tu pseudostranu vypěstovali z ničeho.
V roce 1999 získala Jednota 64 poslanců a komunisté 67. Ve volbách 1999 se jim to podařilo. Světle modré jsou Moskva, Tatarstán a Baškortostán, kde regionální elity odmítly jejich nabídky a stály za Primakovem až do konce (1url.cz/trzzi).
Putinovo vítězství v prezidentských volbách v roce 2000 znamenalo upevnění nového režimu. Noví vládci začali rychle centralizovat veškerou moc, veškerou autoritu a všechny peníze do svých rukou. Vzorec putinismu zní: Prezident vládne, parlament razítkuje, regiony nemají samy o sobě peníze ani moc.
A víte, co se stalo Achillovou patou putinismu? Zase parlament. Abyste mohli razítkovat, potřebujete, aby Jednota získala většinu. Ale Jednota je nepopulární.
Každý ví, že jsou to zkorumpované loutky. Putinova obliba byla vysoká, obliba Jednoty v hajzlu. Moskva využila i tvrdou sílu. Gubernátoři, kteří vykázali špatné volební výsledky pro Putina a Jednotné Rusko, přišli o svůj status nebo ještě hůře.
Vezměme si Furgala, gubernátora Chabarovska (Dálný východ). Nefalšoval volby v Putinův prospěch, ukázal skutečné výsledky a skončil… ve vězení.
Zatčení gubernátora Furgala vyvolalo v letech 2020-2021 masové protesty napříč Chabarovským krajem, ale Kreml je prostě ignoroval. Co si o sobě ***** myslí? Postupem času protesty prostě ustaly. Putinovou zásadou je, nikdy se nepodřídit lidovým požadavkům nebo masovým protestům.
Jednotné Rusko není vládní politická strana. Politickou stranou jsou komunisté. Zatímco Jednotné Rusko je prostě banda zbabělých oportunistických gumídků.
Putin dokonce technicky nevstoupil do své vlastní strany, protože spojení s takovými vykuky by poškodilo jeho image.
Jedinou *nějakým způsobem* fungující, do jisté míry nezávislou a volitelnou parlamentní stranou v Rusku jsou komunisté. Bylo by však chybou představovat si je jako stranu v evropském nebo americkém smyslu. Není to ani tak soudržná strana, jako spíš deštník, který zastřešuje mnohá hnutí.
V Rusku nemůžete jen tak jít a začít dělat politiku. Skončíte ve vězení. Vlastní stranu si také nemůžete pořádně založit, protože pravidla jsou koncipována tak, že nebudete schopni dostát všem požadavkům. Pokud chcete dělat nějakou politiku nebo aktivismus, musíte vstoupit do existující strany.
Ke komu se přidat? Jednotné Rusko a jeho menší klony Spravedlivé Rusko a Nový lid vám nedovolí projevit ani trochu nesouhlasu. Můžete jen chválit všechno, co vláda dělá. Takže se můžete přidat buď k liberálům ze strany „Jabloko“, nebo ke komunistům. Žádná jiná možnost není.
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma stranami je ten, že Jabloko je nevolitelné a komunisté ano. Něco o tom vím. Letos v létě jsem se snažil pomoci dvěma kandidátům ve volbách do moskevského parlamentu. Nebyli to profesionální politici, jen chytří kluci z inteligence, kteří mířili do politiky.
Oficiálně oba prohráli a vyhráli kandidáti Jednotného Ruska. Ale vím, že ten, kdo se přidal ke komunistům, ve skutečnosti vyhrál a ten, kdo se přidal k Jabloku, prohrál.
Jak to vím? No, z oficiálních údajů, nesrovnalostí mezi online a offline výsledky hlasování. Komisi dohlížející na volby v Moskvě předsedal Alexej Venediktov, ředitel rozhlasové stanice „Echo Moskvy“. Velmi odvážné, velmi opoziční, velmi liberální. Je také ze 66 % vlastněna státní společností Gazprom, ale koho to zajímá…
Venediktov dohlížel na online hlasování, které doplňovalo běžné hlasování. Podívejte se (1url.cz/3rzzJ) na volební výsledky opozice (zeleně) a Jednotného Ruska (modře). Při offline hlasování (vlevo) získala opozice více mandátů. Po doplnění výsledků z online hlasování (vpravo) však Jednotné Rusko získalo všechna křesla.
Opozice vyzvala ke zrušení online výsledků. Venediktov to však odmítl a prohlásil, že chce systém online hlasování dále rozšiřovat. No, když to řekl tak významný opoziční novinář, pak je online hlasování jistě legitimní a výsledky jsou pravdivé…
Mimochodem tohle (1url.cz/drzz1) je rozhovor Venediktova s Putinem v roce 1997, kdy byl Putin ještě úředníkem Jelcinovy prezidentské administrativy. Jeho raketový kariérní vzestup začal později. O Putinovi platí, že raději spolupracuje s lidmi, které zná velmi dlouho, a novým nedůvěřuje...
Vraťme se však ke komunistům. Jak jsem řekl, moderní komunistická strana je spíše zastřešující organizací pro velmi mnoho hnutí, iniciativ, aktivistů v moderním Rusku. Je to takový magnet pro všechna protestní hlasování a protestní aktivity.
Proto vypadá tak trochu idiosynkraticky.
Vedení komunistů dnes předstírá, že je velmi nábožensky založené, navštěvuje bohoslužby a kázání. Proč? Z velké části proto, že pravoslavný klerikalismus je momentálně součástí nového státního kultu. Dříve mělo Rusko marxistický státní kult, nyní má pravoslavný. Není v tom velký rozdíl.
Komunistické vedení se také staví proti imigraci se zjevným xenofobním podtextem. Vezměte si tento plakát jednoho komunistického poslance (1url.cz/frzzu): Vízový režim zastaví další příliv nelegálních migrantů.
Jinými slovy, ústřední vedení sdílí většinu předpokladů a názorů vládnoucí kliky. A přesto strana není soudržná a integrovaná.
Je to spíše onen legální „deštník“, který umožňuje vyhnout se vězení, a trademark pro téměř jakýkoli disent v současném Rusku.
Většina protivládního disentu v komunistické straně není dílem vyšších míst (která jsou zcela kontrolována), ale hnutí zdola, které má jen velmi malou souvztažnost se stranickou centrálou. Oni zahajují téměř všechny socioekonomické protesty v zemi.
Komunisté byli jediní, kdo protestoval proti povinnému očkování. Opět ne proto, že by to bylo rozhodnutí vedení (to by bez příkazu z Kremlu neudělalo nic), ale proto, že v rámci strany existují různá občanská hnutí, která jednají z vlastní iniciativy.
Je také příznačné, že jediní tři poslanci, kteří protestovali proti invazi na Ukrajinu, byli členové komunistické strany – Michail Matvejev, Oleg Smolin a Vjačeslav Marchajev. Zbylých 447 poslanců s tímto rozhodnutím souhlasilo a schvalovalo ho.
Protestovat nyní je skutečně velmi, velmi riskantní.
Pojďme si to shrnout. V devadesátých letech byl Kreml natolik znechucen opozicí parlamentu vůči své politice, že se rozhodl zrušit parlamentarismus a veřejnou politiku vůbec. Odtud vzestup Putina a budování putinismu.
Systémoví liberálové potřebovali Putina, aby se nemuseli potýkat s opozicí.
Jednotné Rusko není vládnoucí stranou. Není to vůbec žádná politická strana. Je to jen falešná pseudostrana, jejíž jedinou úlohou je razítkovat všechna Putinova rozhodnutí. Zašpuntovává parlamentarismus a veřejnou politiku v Rusku.
Geneze Jednotného Ruska není politická, ale úřednická.
Putin byl nejprve jmenován premiérem a pak dostal stranu. To je typické. Další dvě strany později pohlcené Putinem se vyvinuly stejně, jako personalistické strany Kremlem dosazených premiérů. Putin jen následoval historický trend.
Komunistická strana je v Rusku nejreálnější a nejvolitelnější. Ale není to soudržná strana. Je špatně integrovaná. Její vedení je zcela konformní. Ale její buňky zdola vedou veškeré protesty a disent, které v Rusku existují.
Mohlo by se zdát, že komunistická strana je subjekt, zatímco Jednotné Rusko je objekt. Ne tak docela. Řekl bych, že veškerý parlamentní establishment schopný samostatného myšlení, disentu a akce se ke komunistům přidal už dávno, bez ohledu na to, v co skutečně věří. Konec.
Kamil Galeev / Twitter @kamilkazani
Foto: Plakát Jednoty z roku 1999, uprostřed předseda Sergej Šojgu
anonymni

Odeslat příspěvekod Abre 6. 5. 2022 15:48

Spravedlnost pro pecha!
Abre
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod tslany 6. 5. 2022 18:12

Obrázek
Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, si nezaslouží ani svobodu ani bezpečnost.

Z is for залупа!
tslany
Inventář

Odeslat příspěvekod anonymni 6. 5. 2022 19:01

S tou lodi porad nic. Myslim ze keyby ji ukrajinci sejmuli tak se k tomu budou nejak hlasit. Tak nevim.
anonymni

Odeslat příspěvekod JardaB 6. 5. 2022 19:05

Podle mapy mi ta lod prijde nejak mimo dostrel. Ale neda se asi vyloucit sabotaz, pokud fakt hori? Nebo klasicky vajgl v municaku, zakazal bych koureni byt Putinem...
Stejne je zajimave, jak se informace v dobe, kdy je ze satelitu videt vsechno, nejak spatne overuji. Nebo proste lidem lzou vsichni. Cert vi.
Nesouhlasim s Ruskou invazi, kdyby toto nekdo nahodou v mych prispevcich chtel videt.
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod salam01 6. 5. 2022 20:16

Mám paní, co pracovala jako zahradní architektka (landscape designer). Neměl by někdo v Praze a okolí zájem o někoho, kdo by se mu staral o zahradu? Nejen návrhy předpokládám, ale komplet starost. SZ.
Kdo se bojí, sere v síni.
salam01
Obecní blb
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 6. 5. 2022 21:44

Vzdušný prostor Taiwanu dnes prý podle Al Džazíry narušilo 18 čínských letadel.
yndezit
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB 6. 5. 2022 21:52

V kombinaci s timhle zajimave https://www.novinky.cz/internet-a-pc/ha ... u-40396180
Ze by neco chystali a pocitali se sankcema?
Nesouhlasim s Ruskou invazi, kdyby toto nekdo nahodou v mych prispevcich chtel videt.
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tslany 6. 5. 2022 21:56

Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, si nezaslouží ani svobodu ani bezpečnost.

Z is for залупа!
tslany
Inventář

Odeslat příspěvekod JardaB 6. 5. 2022 22:01

To jsem teda zvedavej, co budou Rusaci v pondeli slavit...
Nesouhlasim s Ruskou invazi, kdyby toto nekdo nahodou v mych prispevcich chtel videt.
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Já první 6. 5. 2022 22:59

že v chersonu budou pořád a vlastně už je to město patřící ruské federaci
Co můžeš odložit na zítřek, nedělej dnes.
SatanWagen 2.0 TSI 206 kw. Das Škoda Auto.
Já první
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 7. 5. 2022 02:16

Pozor, těžká váha se rozhodla pro kandidaturu na prezidenta ČR. S tím programem to musí vyhrát.
https://www.facebook.com/10910240763921 ... 895701400/
yndezit
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Condoleezza Rice 7. 5. 2022 06:08

Rabinovič telefonuje do Oděsy: „Áron, co se tam u vás děje?“
„Rusko tady válčí s NATO.“
„Nějaký ztráty?“
„Jo, Rusko přišlo o válečnej křižník, stovky letadel a vrtulníků, přes tisíc tanků, hromadu zbraní, asi pětadvacet tisíc vojáků...“
„A NATO?“
„NATO ještě nepřijelo.“
Condoleezza Rice
Nováček

Odeslat příspěvekod aikoN 7. 5. 2022 10:02

yndezit píše:Pozor, těžká váha se rozhodla pro kandidaturu na prezidenta ČR. S tím programem to musí vyhrát.
https://www.facebook.com/10910240763921 ... 895701400/


Stylisticky velice vytříbené. Na to bude cílovka slyšet.
aikoN
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 7. 5. 2022 11:39

Rodiny ruských námořníků z Moskvy nedostanou žádnou kompenzaci za své padlé námořníky.
https://www.kyivpost.com/eastern-europe ... ation.html
yndezit
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků