Motorova pila - vybirame

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 1. 2014 08:44

Takze predem beru jenom Sthil a Husquarna, jine nechci. Nyni dosluhuje soucasna, takze potrebuji kupit novou. Rozpocet tak 8-15tis. Reze se s ni opravdu dost. Bukove stromy v nasem lese (prumer kmene i pres 80 cm). Lista staci klasicka cca 40 cm. Vykon minimalne 3 koniky - nyni mam 2,1 na 40 cm a je to dost bida a makacka.

Zatim mam ve vyberu

Stihl MS 261
Stihl MS 362

Husqvarna 550 XP
Husqvarna 560 XP

Ale vsechny jsou nad limit, ale zase byvaji akce...
anonymni

Odeslat příspěvekod KAYABA 2. 1. 2014 09:31

Tak že vybíráš z těchto dvou je jedině dobře (kvůli dostupnému servisu).

Děláme v oboru, bereme vše od Husqvarny. Mají lepší ergonomii, dostupnější servis u nás , dříve měly jednodušší (resp. neměly ji zbytečně komplikovanou) technologii (nyní nevím), výkony i kvalita jsou si u těchto značek podobné (nic lepšího nenajdeš).
Volil bych nějaký kompromis mezi výkonem a váhou. Narovinu na 80cm buk je i 560 slabá. Ale to je pár řezů a pak už to je slabší a výkonově dosattčný.

U neprofíků je největší průšvih si ohlídat kvalitu řetězu, resp. jeho ostrost a další parametry jako je správná geometrie broušení, snížení patky, napnutí ...) . Pokud nemáš super řetěz, tak ti ani nesjilnější pila nepomůžeš, jen kazíš vše okolo. Když nejsi profík (a to nejsi, to by ses tady neptal), tak používej kulatý řetěz.

Za mě bych koupil i klidně tu 550 XP. Nemáš to do mýtní těžby, máš to na přípravu paliva. Nemusíš se stím tak dřít. 560 nebude špatná, resp. je OK ale je těžší (to je její jediná nevýhoda).

V lednu začínají v Husqvarně akční slevy.
KAYABA
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 1. 2014 09:35

no prave na ty slevy cekam, huskvarnu mame i kusek od baraku, takze servis je o to jednodussi. Jinak mas pravdu, stromy nestiname, to dela profik, ale jak uz to lehne, tak to porcujeme apod. sami, nebo s jeho pomoci. Nechci zase neco extra velkeho a tezkeho, bo vis jak, zbytecne se s tim drit.

Jinak s retezem mas rech, uprimne nevim co presne pouzivam, kupim co mi v kramu doporuci na to co delam, mam vzdy tak dva a jedu.

Kdyz uz te tu mam, jaky kupujes olej na mazani retezu? kupujes nejaky "origo" nebo kupujes nejaky cepovany s nejakou viskozitou?
anonymni

Odeslat příspěvekod KAYABA 2. 1. 2014 09:44

Tak na firmu kupujeme speciál po 200l sudech (biologicky rozložitelný - povinnost v lese). Jinak já se neživím těžbou, sám na své občasné řezání to neřeším (používám vyfritovaný olej).

Ale z hlediska techniky je nejlepší používat minerální olej (např. M6A), nezasviní ti čerpadlo na olej apod. Důležité je, pokud používáš bio olej je ho tam nenechávat dlouho (přes zimu), zalepí nevratně čerpadlo, nutná pak jeho výměna. Před zimou ideálně použít pár nádrží minerál na pročištění čerpadla.

Tu kvalitu řetězu opravdu nepodceňovat, ideálně při každé nádrži brousit. Teď jsem kácel na topení olše, taky tak 80cm průměr a s 357XP (už starou) úplně v pohodě.

Hranatý řetěz - lépe řeže v čistém, nesmíš se dotknout hlíny ani žádne jiné nečistoty
Kulatý řetěz - řeže trošičku poimaleji, ale nezkazíš ko škrábnutím o hlínu, ideál na přípravu paliva (které je kolikrát od bláta)
KAYABA
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 1. 2014 09:47

diky za tipy :)
anonymni

Odeslat příspěvekod pech. 2. 1. 2014 12:26

pokud máš 15000, kup si sice výběhovou, ale velice slušně vybavenou MS310/390 výkon kolem 5k, obrácená spojka, seřiditelný mazání, zimní sání. Mohl bys jí někde po prodejcích sehnat ve výprodeji za 12. pokud už nebude, klidně 311/391 - liší se drobnostma a vzhledem.

Jinak servis.. pokdu to máš na doma, půjdeš na seřízení po záběhu (tak po roce) a pak na další tak po pěti, možná...

řetězy kupuju originální, nestojí o nic víc než jiné slušnější (oregon apod.)

Vezmi si radši řeznou sadu s roztečí 3/8, než na 0,325 - 0,325 má totiž pár nevýhod.

Kulatý versus hranatý - jak píše kayaba - na porážení/krácení hranáč, ten tam při silenj pile jede jak do másla, na odvětvování a bordely ten polokulatej, pokud děláš jen jako amatér pro doma občas, můžeš klidně zůstat u polokulatejch.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sell: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Inventář

Odeslat příspěvekod KAYABA 2. 1. 2014 12:41

Určitě kupovat řetězy OREGON - v podstatě nikdo jiný slušný řetězy nevyrábí (i origo na Husq jsou OREGON, vyrábějí i pod jinýma značkama).
Stihl si teda dělá vlastní řetězy, ale zažil jsem období, co se jim hodně nevedlo (měkké nýty, až se dal řetěz protočit) . Nyní nevím.

Jinak bych kategoricky neurčoval zda 3/8 nebo .325 . 3/8 neutáhne rozhodně slabší pila (a pro motor je to zbytečná zátěž). Ale myslím, že používat 3/8 má smysl tak od té 560xp výše.

A servis bych rozhodně nepodceňoval, pokud se s pilou dělá, tak to občas potřeba je (výměna řetězky, kameny na spojce, .....). A tím víc, čím méně s pilou umíš.

Servis po záběhu je cca po 5 litrech a pila si o to řekne sama. Aspoň u Husq je bohatší směs na zajetí a po čase velkou bohatostí začne chcípat (cca po těch +-5 litrech )
KAYABA
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod pech. 2. 1. 2014 13:36

však taky nedoporučuju slabší pilu, ale 60ccm minimálně, do těch buků. A u silný pily se 325 často zbytečně hltí.

s řetězama stihl jsem nikdy neměl problém, oregon jsem zkoušel taky, ubejval víc.. zase stál o nějakou korunu míň teda.

retězku si přehodí doma za 15 minut :-)
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Inventář

Odeslat příspěvekod pech. 2. 1. 2014 13:39

bohatá směs na záběh je u slušnejch strojů všude...

že je zajeto se pozná podle toho, že se na volnoběh, hlavně když na něj běží dýl, kucká a skoro by chcípla... musí se pak seřídit.
pech.
Inventář

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 1. 2014 13:39

kura ja mam hobby pilu poulan za 5tisic z hobymarketu od svych 18 let to je dnes 15 let stara pila, ma lehce pres 2 kone, lil sem do ni olej z kompresoru vyjety na mazani retezu, vse je puvodni (svicka, filtr, cokoli dalsiho) mimo retez. Za tu dobu poreazala stovky kubliku buku a dalsich blbosti :) neprehanite to trochu? :)
anonymni

Odeslat příspěvekod pech. 2. 1. 2014 13:39

bohatá směs na záběh je u slušnejch strojů všude...

že je zajeto se pozná podle toho, že se na volnoběh, hlavně když na něj běží dýl, kucká a skoro by chcípla... musí se pak seřídit.
pech.
Inventář

Odeslat příspěvekod pech. 2. 1. 2014 13:54

goes: když si koupíš silnou pilu, bude se ti dělat líp a pokud ti tahle vydržela 15 let, tak tu novou solidní, budeš mít na doživotí.

Já jsem taky kdysi přecházel ze starý pily Stihl - contra, taky jsem si říkal stačí slabší... tak jsem pozkoušel různý a třeba H55 - což byla tehdá celkem novinka mi přišla nepoužitelně slabá, tak jsem šel do 60ccm která měla cca stejnej výkon jako contráš, ale váhu poloviční...

Nyní mám zase 60ccm, ale zase o kus lehčí a vybavenější, se kterou, jelikož už dělám o dost míň, možná taky dožiju :)
pech.
Inventář

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 1. 2014 14:00

hele myslim, ze jste mi poradili dobre, zamerim se tedy na ty cca 60 cmm a uvidime. mas pravdu v tom, z trochu silnejsi je lepsi, nez trochu slabsi.
anonymni

Odeslat příspěvekod pech. 2. 1. 2014 14:20

ona o moc víc neváží a dělá se s ní líp, jestli tu 60-65ccm pilu vezmeš od stihlu nebo HQ už nech na tvých osobních sympatiích, Stihl má obrácenou spojku, což se šikne.. jinak je výbava obdobná. Na mazání lej ale čistý M6A, seženeš v autodílech stáčenej za pár korun litr, z vyjetiny si zasíráš mazání.
pech.
Inventář

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 1. 2014 14:29

co je to obracena spojka?
anonymni

Další stránka