Nový benzín nebo stará nafta při malém nájezdu

Poraďte jaké auto koupit!

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod sumerian 9. 7. 2020 16:15

Hned na úvod přiznávám, že jsem naprostý amatér. Vybírám auto na dalších max. 12 let. A váhám. Reálie hovoří pro benzín. Takže.
Nájezd do 8000 km/rok, max. 10 000, s více nepočítám.

1) koupě nového vozu na benzín v hodnotě cca 550 tisíc - dvoukolka
2) koupě cca 3 roky staršího vozu na naftu se zřejmě osvědčeným motorem například 2.0TDi 110, nebo 140 kw, dvoukoloka nebo čtyřkolka. Cca 400 tisíc.

Vybírat hodlám v prvním případě mezi Kia, Opel, Hyundai, Skoda - vše SUV.
V připadě druhém v podstatě VW nebo Seat, také SUV, či MPV.

Jízdy jsou krátké, do práce jezdím vždy 16 km tam na noční, po dvanácti hodinách jedu 16 km zpátky. Je mi jasné, že to jsou na naftu možná příliš krátké cesty.

Jde mi o to, jestli těch ušetřených cca 150 000 Kč pokryje náklady na provoz naftového motoru na 10 let, který bude zatěžován krátkými jízdami a bude zřejmě potřebovat celkově větší investice. Ale to je můj dohad.

Děkuji za případné názory.
sumerian
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 9. 7. 2020 16:39

Hlavně bys ušetřil, pokud bys pořídil místo SUV civilnější variantu daného modelu. Nové je nové a neproprděná sedačka má své benefity. Benzín má při tomto stylu použití navrch.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sumerian 9. 7. 2020 16:41

Potřebuju větší auto s vyšším posedem. Kvůli postavě a taky kvůli komfortu nasedání, vysedání.
sumerian
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kurtoid 9. 7. 2020 17:12

Podle mě to máš nějak podivně postavené tu otázku. Pro benzín jen v případě nového a nafta jen v případě 3 roky staré ojetiny?

Jaké máš vůbec představy o tom autě? Co budeš vozit, jak velké auto (reálně) potřebuješ. Jak to má být dynamické - chceš něco s výkonem nebo něco, co tě dopraví bezpečně do práce?

Osobně bych na 12 let ježdění s 8000 km ročně koupil novou věc. Podle toho, jak se o auto postaráš, ti to bude sloužit. Pokud se k tomu nebudeš chovat jak hovado, tak za těch 12 let budeš měnit akorát olej a filtry, max. tak brzdové destičky a kotouče. A hlavní věc - když nepodceníš péči přes zimu, tak nebudeš mít celou dobu ani problém s korozí (což je při koupi ojetiny ošemetné).

Do 550 tisíc bych v případě nepotřeby dynamického ježdění a naopak potřeby většího prostoru volil třeba Hyundai Tuscon / Kia Sportage 1.6 atmo benzín nebo Škoda k
Karoq / Seat Ateca s 1.0 TSI (jo, zkoušel jsem to i s litrem a na couračky a občasnou delší cestu by to pro mě bylo naprosto dostačující).

Pokud se trochu uskromníš v potřebě prostoru, tak je skvělá nová 2008 od Peugeot, kdy máš za ty prachy krásně vybavené auto s 1.2 Puretech 130 koní. Pak je tady Captur s 1.33 benzínem, Kamiqa můžeš mít za ty prachy jak s 1.0 TSI tak i 1.5, to samé nejspíš T-Cross/Arona a vlastně i nevybavený T-Roc s 1.0TSI.

Do Opelu bych teď nechodil, protože to jejich béčkové SUV je na staré platformě a brzy ho čeká nástupce, céčkové SUV už je nejspíš nad cenu.

Pokud bys trochu přitlačil a chtěl i tu čtyřkolu, tak je tady pořád Tuscon s 1.6 turbo, který se motá kolem 600 tisíc a je to asi jediná takhle levná čtyřkola v trochu větším autě. U něj ale musíš počítat s větší spotřebou.
kurtoid
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Arnie J 9. 7. 2020 17:20

Tucson :nenapadne
SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 9. 7. 2020 18:36

Před cca 4 lety zakoupen nový Škoda Yeti benzin 1,2 TSI. Najezd a vzdálenost dojíždění do zaměstnání stejná jako u tebe. Musím říct, že zatím dělá auto radost, velika spokojenost. Také my šlo a vyšší posez, snadné nastupováni a vystupování, protože vozím občas příbuzné vysokého věku na lékařské kontroly a nastoupení nebo vystoupení z Felicie pro ně byl už problěm. Ale Yeti už se nevyrábí, takže jedině z bazaru.
suram
Nováček

Odeslat příspěvekod Jean ViC 9. 7. 2020 19:41

Karoq?
TDI DSG
Jean ViC
Pan Sklenička
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod opasino 9. 7. 2020 21:55

Kamiq?
opasino
Inventář

Odeslat příspěvekod glider 9. 7. 2020 21:56

110kW nafta je dobra volba.
glider
Ja chcem Slovak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jean ViC 9. 7. 2020 23:12

Je
TDI DSG
Jean ViC
Pan Sklenička
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sumerian 11. 7. 2020 16:53

Kadjar, Grand Scenic nebo C5 Aircross, popřípadě C4 spacetourer byste v případě předváděcího nebo skladového vozu vůbec neuvažovali třeba? Motory v benzínu by snad už měly být spolehlivé, co jsem tak četl...
sumerian
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jean ViC 11. 7. 2020 16:56

Kadjar klidně
Jen nebude jezdit za 5l benzínu na sto
TDI DSG
Jean ViC
Pan Sklenička
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sumerian 11. 7. 2020 16:56

A ještě 3008 Peugeot.
sumerian
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jean ViC 11. 7. 2020 16:57

Už čtu že máš malý nájezd takže nevadí
TDI DSG
Jean ViC
Pan Sklenička
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arnie J 11. 7. 2020 16:57

mně se grand scenic ještě pořád líbí
SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků