jaké pneu - Hyundai i30 - 2010

Jaké pneumatiky a kola na auto?

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Ajvou 26. 9. 2020 17:15

Zdravím,
pořídil jsem i30 rok výroby 2010. Momentálě řeším pořízení zimních pneu, ale vzhledem k tomu, že se v tom nevyznám, tak jsem se řídil podle techničáku (185/65 R15 88H). Díval jsem se a v bazaru jsem auto koupil s letníma, kde je 195/65 R15, což mě teda zmátlo.
Chci se zeptat, který údaj je třeba dodržet určitě a který múžu "ignorovat"? Podle mého laickkého úsudku můžu použít i větší index nosnosti než 88 a nižší index rychlosti než H, ale šířku, profil a vnitřní průměr musím dodržet.
Může mi to někdo osvětlit, ať nekoupím pneu, které budou nakonec úplně k ničemu :)

Když jsme u toho, jaké pneu doporučíte? Dokonce jsem přemýšlel nad celoročníma, protože do hor nejezdím, spíše po městě a celkově moc km asi ani ne. Ale tady, co jsem četl, tak někdo to má s celoročníma tak a někdo tak, někdo doporučí a někdo ne.

Předem díky!
Ajvou
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod glider 26. 9. 2020 17:18

Vo velkom technicaku mas iba jeden rozmer?
Pozri alternativne rozmery ci tam niesu.

195/65 R15 bol standard ak si dobre pamatam.

Celorocky na jazdenie po meste su ok.
glider
Ja chcem Slovak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ajvou 26. 9. 2020 18:00

Ano, jsou tam dalsi hodnoty... Počínaje šířkou 185, přes 195 až 205, kde u 205 je profil jen 55. To znamená, že můžu použít veškeré, které jsou uvedeny v sekci další záznamy?
Jsou tam pak ještě hodnotyjako 5.5J x 15 ET 47 atd... Jsou tyto údaje k něčemu nebo je můžu ignorovat?
Ajvou
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymni 26. 9. 2020 18:03

To 5,5 j... je udaj pro kola

Pneu musi mit uvedeny rozmer dle tp

185/65 R15 88H Musis dodrzet 185/65 ale rychlostni a hmotnostni index muzenyt vyssi.
anonymni

Odeslat příspěvekod garážmistr 26. 9. 2020 18:21

Rychlostní index u zimních může být nižší. Rozměr kol třeba dodržet, pokud je potřeba být v souladu s legislativou.
rwd
garážmistr
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tycoon1 27. 9. 2020 13:20

Ajvou píše:Ano, jsou tam dalsi hodnoty... Počínaje šířkou 185, přes 195 až 205, kde u 205 je profil jen 55. To znamená, že můžu použít veškeré, které jsou uvedeny v sekci další záznamy?
Jsou tam pak ještě hodnotyjako 5.5J x 15 ET 47 atd... Jsou tyto údaje k něčemu nebo je můžu ignorovat?

1) Můžeš použít i rozměry uvedené v sekci "další záznamy".
2) Nemůžeš ty hodnoty ingnorovat. Vždy musíš dodržet předepsanou kombinaci rozměru pneumatiky a ráfku. Například k pneumatikám 185/65 R15 může být předepsaný ráfek 5,5Jx15ET 47 a k pneumatikám 195/65 R15 může být předepsaný ráfek s trochu jiným rozměrem.
3) Rychlostní index pneumatiky a zátežový index pneumatiky může být vyšší. Pokud je předepsán rychlostní index T, můžeš dát klidně i H, V, W atd. U zimní a celoroční pneumatiky může být rychlostní index nižší, ale dle vyhlášky bys měl mít v autě upozornění na tuto skutečnost (v praxi to samozřejmě skoro nikdo nedělá, u moderních aut jde nastavit upozornění přímo do palubního počítače).

Jinak mé doporučení je, že pokud máš možnost mít na autě rozměr 195/65 R15 a máš k tomu předepsaný ráfek, tak jdi do toho. V tomto rozměru je velmi široký výběr pneumatik a za nízkou cenu seženeš i velmi kvalitní pneumatiky.
Leon FR 1.4 TSI 92 kW, Yeti 1.2 TSI 81 kW
Ex Fabia 2.0 MPI 85 kW LPG
Tycoon1
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 27. 9. 2020 14:09

Trhači asfaltu si dávají na zimu co nejužší rozměr (malý odpor na sněhu) na léto co nejširší (pořádný záběr a lepidlo v zatáčce). Volba je samozřejmě individuální podle nájezdu a potřeb.
polda
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ajvou 28. 9. 2020 08:17

Diky moc vsem za rady a tipy! Uz je mi to vse jasnejsi, budu hledat ve 195/65 R15 :-)
Jen me tak napada, sem tam pojedu trasu Praha - Ostrava, ale ne pres D1, vzhledem k jejimu stavu a vecnym bourackam :-D je mi to sympatictejsi “vrchem” (na Hradec/Pardubice - Mohelnice - Olomouc...) takze ne vzdy asi po uplne upravene silnici. V tomto pripade bude pro mne asi lepsi mit dva sety zimni a letni nez ty celorocni, co? Poradne jsem zacal ridit teprve ted v lete, tak si nejsem uplne jisty.
Ajvou
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hobitt 28. 9. 2020 10:24

Ja zastavam nazor, ze kdyz uz ma clovek jen jedny gumy, at jsou to zimni, celorocky jsou k nicemu.
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arnie J 28. 9. 2020 10:33

Tak to já radši celoročky
SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pajjoun 28. 9. 2020 10:35

Taky jsem dědovi sehnal celoročky. Na sněhu nejezdí a na ostatní podmínky by to mělo bejt lepší.
Pajjoun
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hustoles 29. 9. 2020 11:07

Snad to nebudou doživotky...
Hustoles
Chameleon Garáže
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod puk123 29. 9. 2020 11:43

Kup klidně celoročky, ale ne nějakou čínu. Kup nějakou prémiovou značku. Těch pár stovek se rozloží do nepatrna na dobu životnosti. Podívej se taky na srovnávací testy, kde je vidět, v čem je která pneu lepší a kup nějaké dobré na sněhu a ledu.
puk123
Veterán


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků