ABS - má smysl?

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod brasci 30. 10. 2005 14:44

mna uz abs dva krat zachranilo od toho aby to neoprel o zvodidla... ja by som auto bez abs nebral
brasci
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ITTI 30. 10. 2005 14:49

xpca píše:Řídím cca 20tkm ročně už více než 15let. Většina km byla na autech bez abs. Zatím bez nehody. Jednou jsem ho ale potřeboval... naštěstí mám vlastní abs v noze:-) Ten řidič tehdá přede mnou to viděl, takže mi udělal místo... skončili jsme na dálnici tři vedle sebe ve dvou pruzích:-) Vzhledem k tomu, že jsi bez zkušeností a tvá máma jakbysmet, tak bych určitě abs doporučil. Provoz je čím dál větší, bláznů na cestách přibývá. A když máš rozbitej zadek, platí pojišťovna, když předek, platíš si to sám...,/quote]


Máme tomu rozumět, že máš v autě 4 brzdové pedály,4 samostatné okruhy pro každé kolo, máš 4 nohy a každou kmitáš frekvencí 8-50Hz?Dobrý.Tohle bych nezvládl a jezdím teprve 30 let.Asi stárnu či co.
Jo,která pojišťovna má ve smluvních podmínkách,že když mám rozbitý předek neplatí,když zadek platí? Ať víme.
Chce to fakta, jenom fakta,tak třeba příště,že? :tleskani
ITTI
Servismen

Odeslat příspěvekod fahrman 30. 10. 2005 15:00

pokud by nebylo provozovane na snehu (ledu), tak to mozna bez ABS zvladnete, jinak jednoznacne ABS - sice je delsi brzdna draha, ale nestane se ti jako me na aute bez ABS, ze bys udelal na dalnici hodiny ve 40 km rychlosti... proste jako zacatecnik tezko odhadnes, jestli uz jsou kola na snehu zablokovana nebo jeste ne - ja na pedal slapnul jemne a stejne jsem to otocil :)
fahrman
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luk 30. 10. 2005 15:09

ITTI: Žádná pojišťovna to tak nemá. To bylo aso myšleno tak, že když do tebe někdo vletí, platí se to z jeho povinného ručení. Kdežto když nedobrzdíš ty, platíš to ze svého havarijního (a ztrácíš bonus) nebo sám.
<--- Odpůrci aut fkombíku by si měli uvědomit, že...
luk
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mike_k 30. 10. 2005 15:13

Dnes uz nove auto bez ABS urcite ne. Navic uz ho spousta vyrobcu ma ve standardu i u tech nejmensich vozu v nejhorsich verzich vybavy. Skodovce to ale bude trvat pocitam tak jeste 10 let nejmene. :o))
mike_k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod p0etrik 30. 10. 2005 15:20

mike: Drtiva vetsina prcku ABS v zakladu nema, stejne jako fabia.
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod Driver 30. 10. 2005 15:49

v autoškole sem jezdil s fábkou s ABS a to bylo super, jednou jsem na zasněžené cestě na dvouproudovce brzdil před přechodem a vedle mě jela stejně rychle felicie, která začala brzdit zhruba ve stejnou chvíli jak já. Fabia s ABS zastavila krásně, felicie se svezla se zablokovanejma kolama až na přechod, naštěstí šli lidi z mojí strany, takže tu feldu včas viděli...

Ted jezdim autem bez ABS a na sněhu to fakt není nic moc, když musíš rychle zabrzdit. To musíš přerušovat jak blázena stejně to nepřerušíš tolikrát a tak rychle jako ABS. Takže auto bych už chtěl s ABS... ESP je taky dobrý.. jinak systémy jako protiprokluz to už je pro dementy
Das Auto
Driver
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kubakod 30. 10. 2005 16:30

Auto bez ABS bych si dneska nekoupil.
Blizi se zima, tak koumam, jak bych ABS implantoval do sveho milacka :-) ze ten byvaly majitel si nepriplatil par marek...
kubakod
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod M.i.k.i.D. 30. 10. 2005 16:48

No jak tady píšete že abs prodlužuje brzdnou dráhu tak v Carautu na to byl dotaz a odpověď byla že starší systémy abs dráhu skutečně prodloužily, ale ty nový už jsou vymakanější a tohle už nedělaj....samozřejmě se bavíme o mokrý/suchý silnici ne o šotolině nebo štěrku tam si bez abs kola udělaj klín a zastaví dřív než s abs...
M.i.k.i.D.
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 30. 10. 2005 16:53

Asi tak bych to viděl, to prodloužení v současné době už je minimální. Vzhledem k tomu, že ten prokluz, který ABSka dovoluje je opravdu jenom minimální, brzdný účinek kolísá jen minimálně.


Jinak děkuji všem za názory, myslím že vyznívají docela jasně.
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod elit 30. 10. 2005 17:11

ABS je vyhodou, ale da se jezdit i bez nej. Pravidlem je nespolehat na ABS.
elit
Nováček

Odeslat příspěvekod Lumpo 30. 10. 2005 17:13

ABS mi dodává pocit jistoty a bezpečí za každé situace. Nyní můžu za jízdy telefonovat, číst si noviny, hladit stopařce nohu a zkrátka vím, že to ubrzdím Mr. Green

Ale ted vážně: když si na ABS zvykneš, tak už new auto bez ABS nekoupíš...
Lumpo
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jarda2 30. 10. 2005 17:18

Marek_Litzman píše:Proto se ptám, je ABS opravdu tak samospásnou věcí, abych na ni musel trvat, nebo si vystačíme i bez ni ? Využití toho auta by mělo být většinou po městě, nicméně mimoměstkým výletům se samozřejmě taky nevyhneme.

Ještě podotýkám, že to auto bude řídit máma bez zkušeností (její první auto) a já, až si udělám řidičák :)i/quote]
I když většina příspěvků vyznívá jednoznačně pro ABS dovoluji si upozornit, že rozhodně není samospasitelná (a právě na to se Marek ptá). Je to ve většině případů prospěšná věc, nesmí se na ní ale spoléhat - když se to přepískne moc, nepomůže ani ABS. Nemyslím si, že by každé nové auto muselo mít ABS. Levná auta, zpravidla se základní motorizací si lidé nekupují pro rychlé ježdění. Krizovka může nastat i v malé rychlosti, ale je méně pravděpodobná a lépe zvládnutelná i bez ABS. Možná je můj názor zkreslen tím, že desítky let jezdím bez ABS. Co bych rozhodně doporučil je vyzkoušet si brzdění, smyky, rozjezdy atp na volné zasněžené ploše. Atˇuž s ABS nebo bez.
Jarda2
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 30. 10. 2005 17:29

2 Jarda2 : ptám se na to, jesli na něm mám trvat. Jak sem napsal, princip, funkce a hlavně jeho pomoc řidiči je mi jasná, na to jsem tohle fórum nezakládal, jde mi o praktické postřehy s řízením s ním, vzhledem k tomu, že mé zkušenosti s auty jsou poměrně omezené, chtěl jsem znát názor jiných.

Já sám jsem měl s ABSou tu čest jenom jednou, když mě táta učil auto trochu ovládat, nemaje citu v noze jsem, blbec, zašlápl při cca 50 km/h a při vytočených kolech brzdu až na zem a to na prašné lesní cestě bez většího místa k manévrování a myslím si, že bez ABSky bych už byl ve škarpě, nicméně určitým lidem můj názor nestačil.
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dushanski 30. 10. 2005 17:38

Jarda2 píše:
Marek_Litzman píše:Proto se ptám, je ABS opravdu tak samospásnou věcí, abych na ni musel trvat, nebo si vystačíme i bez ni ? Využití toho auta by mělo být většinou po městě, nicméně mimoměstkým výletům se samozřejmě taky nevyhneme.

Ještě podotýkám, že to auto bude řídit máma bez zkušeností (její první auto) a já, až si udělám řidičák :)i/quote]I když většina příspěvků vyznívá jednoznačně pro ABS dovoluji si upozornit, že rozhodně není samospasitelná (a právě na to se Marek ptá). Je to ve většině případů prospěšná věc, nesmí se na ní ale spoléhat - když se to přepískne moc, nepomůže ani ABS. Nemyslím si, že by každé nové auto muselo mít ABS. Levná auta, zpravidla se základní motorizací si lidé nekupují pro rychlé ježdění. Krizovka může nastat i v malé rychlosti, ale je méně pravděpodobná a lépe zvládnutelná i bez ABS. Možná je můj názor zkreslen tím, že desítky let jezdím bez ABS. Co bych rozhodně doporučil je vyzkoušet si brzdění, smyky, rozjezdy atp na volné zasněžené ploše. Atˇuž s ABS nebo bez.d/quote]


máš pravdu, máš zkreslený názor. Modelová situace, která se mi stala minulou zimu v malé rychlosti, neprotažená cesta, led, vedle silnice třímetrový rygol, proti mne náklaďák, za ním felda, náklaďák dostal smyk a začal se cpát na mou stranu, mne nezbylo než otočit volantem a snažit se uhnout, v tom okamžiku jsem chytil smyk taky a sunul se do toho rygolu. Přišlápl jsem brzdu, abs mi dalo auto pod kontrolu a bylo, vyhli jsme se na 10 cm, ale vyhli...to všechno během tří vteřin, nikdy bych to auto v té chvíli nesrovnal nějakým přerušovaným brzděním, šlápnout na plyn ti taky nepomůže, když se kola na sněhu protáčejí, abs není jen na to, aby člověk na jiném než suchém povrchu zabrzdil, ale taky aby mu pomohlo auto dostat pod kontrolu třeba při počínajícím smyku....pravdu máš v tom, že je nesmysl myslet si, že když mám abs, tak můžu všechno, fyzikální zákony platí pro každého..
nekřič hop, ať ti nepřeskočí...
dushanski
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků