Elektro koutek

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Jaký Taycan si má Koubes koupit?
Modré kupé bez elektrických a větraných sedaček: https://t.ly/UR5UU 8 %  32%  [ 8 ]
Vínové granturismo s výše uvedeným (cena +150k): https://t.ly/4Q9oN 17 %  68%  [ 17 ]
Celkem hlasů : 25

Odeslat příspěvekod MELLO 26. 5. 2023 10:56

Proč?
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod impact 26. 5. 2023 11:04

Protože všechno se dneska nabíjí z USB?
impact
Inventář

Odeslat příspěvekod MELLO 26. 5. 2023 11:05

Tak to by mě zrovna nenapadlo. :D
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jouda.III 26. 5. 2023 11:06

MELLO píše:Proč?

Protože USB dává 5 V, klasická nabíječka jen 1,2 - 1,5 V
Bývalý místopředseda ruské centrální banky:
"V pondělí dojde na měnovém trhu ke katastrofě"
Jouda.III
Komunistobijec

Odeslat příspěvekod MELLO 26. 5. 2023 11:07

Aha, dík.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jouda.III 26. 5. 2023 11:48

Li-ion 14500 vs. AA
Pokud se bavíme o AA článcích a jejich rozměrech, musíme zmínit Li-ion akumulátor s označením 14500. Jedná se totiž o článek fyzicky shodné velikosti, jakou má AA monočlánek.
Problém nastává při záměně těchto článků, protože 14500 (Li-ion) má napětí 3,6V a AA (NiMH, alkalický, ...) má napětí "jen" 1,2V, resp. 1,5V. Vyšší napětí Li-ion článku spolehlivě spálí jakékoliv zařízení, které očekává napětí do 1,5V. Proto se také Li-ion články této velikosti neoznačují jako AA, ale zavedeným značením pro Li-ion (14500, kde 14 značí průměr článku v mm, 500 délku článku mm/10, konkrétně u Li-ion článku 14500 je to přesně 14x50mm, resp. 14x53mm v případě, že obsahují ochranný obvod (viz níže)).
Pro doplnění ještě další příklady shodných rozměrů: Li-ion 10440 = přesně AAA (10x44), Li-ion 25500 = zhruba C (24,3×49,2), Li-ion 32600 = zhruba D (32×61,9).
Bývalý místopředseda ruské centrální banky:
"V pondělí dojde na měnovém trhu ke katastrofě"
Jouda.III
Komunistobijec

Odeslat příspěvekod Moucha 26. 5. 2023 12:39

Hele potřebuju radu, mám vedle sebe dva elektroměry, oba vedou do stejného objektu, ale každý si dělá svojí část. Mám nějaké přetoky z FVE a řikám si, jestli by nestálo za to, to napojit na jeden elektroměr, tak aby část přetoků pobrala ta nepřipojená větev k FVE. Stav teď je, že to jedním elektroměrem vyteče ven a druhým to hned nateče zpět, jen si to zaplatím. Do teď byla dotace tak to tak nebolelo, ale teď když je zrušená tak už to za to stojí. Ale nevím jak se elektřina chová, jestli když se teda jeden elektroměr zruší a připojí se to hned za ten druhý co má FVE, jestli tam elektřina bude téct, nebo bude stále většina téct ven a nezabočí mi do té druhé větve.
Píšu jak retard, protože jsem retard. Hádám, že nejlepší by bylo to nenapojovat u elektroměru (což je hrozně jednoduchý), ale do hlavního jističe - to by taky šlo, ale trocha bourání by musela být.

-- 26. 5. 2023 13:42 --

Utiká mi dost elektřiny ven (dnes vůbec nesvítí ani slunce), chci co nejvíc spotřebovat. Už nastavuju i presovač, aby se ráno nezahřejval ze sítě, ale ze solarů na základě předpovědi :D

EDIT: Doplněn obrázek o dvě možné varianty, která je lepší, aby do "Dům2" nateklo co nejvíc z FVE (teda pokud to jde vůbec trochu ovlivnit)
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 26. 5. 2023 13:33

Imho varianta 1 a 2 jsou z hlediska elektriky stejné.
Sloučit dva elektroměry jde, akorát to musí posvětit revizní elektrikář. Tedy jde to určitě u těch bez fve, jinak nevím. A můžeš taky asi trochu dát menší příkon na sloučený elektroměr, než na 2 samostatné.
Tahání silového kabelu, pokud by to bylo v zemi, tak zase kdo to zná, a je to možná past na bagr v budoucnu.
yndezit
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 26. 5. 2023 13:37

Záleží co je cílem, proč má dva elektroměry a jestli chce za pretoky platbu od zlutuho atd. Atd.
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moucha 26. 5. 2023 13:46

jeden elektroměr byl v minulosti osobní (byl tam byt) a druhý byl "firemní", dnes jsou oba firemní, takže postrádá smysl mít dva, žádná platba od nikoho cizího, je to jen z důvodu historického.
Samozřejmě já to dělat nebudu, proto mě to zajímá teoreticky jestli mezi tím je rozdíl, jak z FVE dostat co nejvíce do "Dům2", aby co nejméně teklo ven

Varianta 1 je výhodná v tom, že to je jednoduše proveditelný (aspoň si to teď myslim)
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 26. 5. 2023 13:48

2 v ČR řešení dodáváni do sítě

-- 26. 5. 2023 14:48 --

Ale je to jedno dost

Blbý je že na tom elektroměru žlutým ti pak pretoky nenapocitaj a to moc nevíš kterým to pak půjde :)
Naposledy upravil evlo dne 26. 5. 2023 13:52, celkově upraveno 1
evlo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arnie J 26. 5. 2023 13:51

Ono se údajně chystá něco takového, že když odběratel bude mít na jednom odběrném místě přetoky, tak na druhém místě je může zadarmo čerpat.

-- 26.5.2023 14:51:56 --

Jakože v tom stejném okamžiku.
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moucha 26. 5. 2023 13:53

ale budeš platit distribuci

já ty elektroměry mám vedle sebe fyzicky, takže když jeden zruším a přepojím to na jeden, měl bych část přetoků spotřebovat a neplatit nic. Takhle baj voko bych mohl uspořit i nějakou desítku kWh denně od dubna do září, takže to může být i něco mezi 10-30tis ročně (odhad, mám zatím málo dat)
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jouda.III 26. 5. 2023 13:57

Ta varianta 2 by asi měla fungovat. Oba domy pojedou na FVE a případné přetoky do sítě
Akorát ten obrázek je špatně, bo tam bude akorát jeden elektroměr, který měří i přetoky
Naposledy upravil Jouda.III dne 26. 5. 2023 13:59, celkově upraveno 1
Bývalý místopředseda ruské centrální banky:
"V pondělí dojde na měnovém trhu ke katastrofě"
Jouda.III
Komunistobijec

Odeslat příspěvekod Arnie J 26. 5. 2023 13:58

Moucha píše:ale budeš platit distribuci

Ajo vlastně, to je k hovnu
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků