Elektro koutek

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod mrazik 23. 6. 2022 13:50

V zime s tim zatopis pouze pokud mas dostatek panelu a hodne, ale opravdu hodne velkou kapacitu baterii. TC ma prikon kolem cca 3kW ? Pokud vezmu, ze v zime se vice sviti, nejake to vareni atd. , to bez slunecniho svitu bude narocne. Osobne znam jednu FVE instalaci, ktera je sobestacna i v zime a to uz je investivce v milionech Kc.
jedna rejze
jeden henry
jednou uz se strazny andel zapotil
mrazik
Inventář

Odeslat příspěvekod Dobrý duch 23. 6. 2022 13:52

necekam sobestacnost 100 % komfortu. Viz. vyse.
od mrazik 9. 6. 2022 07:29
V takovem madarsku, rumunsku,polsku to jiste neprojde.
Dobrý duch
Inventář

Odeslat příspěvekod garážmistr 23. 6. 2022 14:07

Dobrý duch píše:Pro mne je podstatne mit takovy system, ktery mi i v zime umozni fungovat bez externich dodavek elektriny i pripadne za cenu nejakeho omezeni. Omezeni pro mne znamena to, ze i v pripade totalniho vypadku externich energii jsem schopen umyt se nejak, nezmrznout a zajistit si zakladni chod domu (lednicky...).

Zaroven urcite typy spotreby nejsou symetricke... vetsinu topeni clovek spotrebuje v zime no. Ja to vse chapu. Nicmene "testujeme" to ted u segry. Maji TC a ted solar, takze budeme testovat jak topit aby se maximalizovalo topeni i v zime ze solaru. Jasne, ze to neni na full topeni, ale budeme zkouset, co se da vytopit jen ze solaru.

Jo, počítám to na celou aktuální spotřebu. Při razantním omezení všeho a topení na 20°C by mi stačila půlka.
rwd
garážmistr
Veterán

Odeslat příspěvekod Dobrý duch 23. 6. 2022 14:47

a to je muj cil, aby v pripade vypadku sme meli doma "teplo" uvarili, umyli se a zajistili zakladni chod domu a jak pises, tam se uz pohybujes nekde okolo 15 kwp elektrarne coz je uz umistitelne na stechu
Dobrý duch
Inventář

Odeslat příspěvekod Petrs77 23. 6. 2022 15:07

Tak ona je taky otázka, jestli uvazujes soběstačnost trvalou nebo třeba na 2 dny, což ti vyřeší baterka, kterou budeš v zimě udržovat třeba mezi 80 - 90%.
Petrs77
Štamgast

Odeslat příspěvekod mrazik 23. 6. 2022 19:32

15kWp na zimu nebude stacit, nezaruci ti to sobestacnost. V zime take zalezi na kapacite baterii.
Ja budu mit cca 8kWp na strese a 20kWh v bateriich a sam jsem zvedavy, jak na tom budu v zime.
mrazik
Inventář

Odeslat příspěvekod metyn 23. 6. 2022 19:39

zmrzneš pičo, máš to v niku, dědek
metyn
Inventář

Odeslat příspěvekod Dobrý duch 23. 6. 2022 19:50

Petrs77 píše:Tak ona je taky otázka, jestli uvazujes soběstačnost trvalou nebo třeba na 2 dny, což ti vyřeší baterka, kterou budeš v zimě udržovat třeba mezi 80 - 90%.

Pro mne jde o dlouhodobou sobestacnost. Tydny a tydny. V rezimu omezeni standardu. Tzn treba za cenu ze budu tooit na 19 ve dvou mistnostech. Teplou vodu ohreji narazove. Zivot budu lednicku a meszak a zasadni spotrebice apod.

K tomu pocitam 15-20 bude stacit. Samo kdyz bude mesic pod mrskem s metrem snehu bude problem i to. Ale tak zase porad mam v zasibe par pb flasek.
Dobrý duch
Inventář

Odeslat příspěvekod kurtoid 23. 6. 2022 19:53

Spotřeba plynu v topné sezoně je u nás po přepočtu 70kW + 8kW ohřev vody na den po celý rok. Zateplený 8 let starý barák, relativně malý, 2 dospělí a 2 malé děti. Takže se solárama hodně štěstí v zimě :)
kurtoid
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Dobrý duch 23. 6. 2022 20:05

Tak my zateoleny barak nemame. Ma 15 let a nejsme ani na pulce

A kdyz k tomu pridas co pisu tak to bude v pohode.
Dobrý duch
Inventář

Odeslat příspěvekod kurtoid 23. 6. 2022 20:16

Průměr na den máme cca 27kW za ohřev vody a topení, ale když je kosa, tak si to fakt vezme v průměru 80. A ta kosa právě bývá v období, kdy slunko moc nesvítí.
kurtoid
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Dobrý duch 23. 6. 2022 20:18

Tak si precti co resim a zkus to znovu.
Dobrý duch
Inventář

Odeslat příspěvekod yndezit 23. 6. 2022 20:18

Anebo přidat krb nebo kamna na trvale udržitelné dřevo, pro případ trvalé nouze.
yndezit
Inventář

Odeslat příspěvekod MELLO 23. 6. 2022 20:18

Trvale udržitelné dřevo :mrgreen:
MELLO
MELLO

Odeslat příspěvekod garážmistr 23. 6. 2022 21:28

mrazik píše:15kWp na zimu nebude stacit, nezaruci ti to sobestacnost. V zime take zalezi na kapacite baterii.
Ja budu mit cca 8kWp na strese a 20kWh v bateriich a sam jsem zvedavy, jak na tom budu v zime.

Blbě?
rwd
garážmistr
Veterán

Předchozí stránkaDalší stránka