Výměna chladící kapaliny

Motory, převodovky, oleje, servis a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Martyy 9. 7. 2015 11:34

Ahoj, chtěl bych už konečně vyměnit chladící kapalinu u 2 aut, co máme v rodině (GIII - 7 a Fiesta 11 let).

V jednom návodu jsem četl, že stačí jen vylít tu starou a nalít novou mezi rysky MIN/MAX a pak projet a popř. dolít.
V jiném návodu se psalo, že se nejprve musí zapnout topení na max a po výměně opět projet se zapnutým topením a ještě po vylití té staré propláchnout okruh vodou.

Jak to děláte vy?

A ještě by mě zajímalo, jak doléváte novou kapalinu. Pokud se tam vejde 8 litrů směsi, nalijete nejprve (při míchání 1:1) 4 litry chladící kapaliny a pak tolik destilky, kolik se vejde mezi rysku MIN/MAX nebo si směs nejprve smícháte např. v 2l pet lahvích a dolíváte. Díky
Martyy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PeTr7650 9. 7. 2015 12:14

povolit hadici dole na chladicu, odsroubovat vicko z expanzky. Nechat vytect, prolejt vodou, nasadit hadici na chladici, nalejt smes 1:1 po rysku max, nakopnout, zahrat at otevre termostat, zaleje velkej okruh a klesne hladinka v expanzce, dolejt a par km jeste sledovat.
Keď auto tak žiguli, keď kopnuť tak do gulííí.
PeTr7650
Inventář

Odeslat příspěvekod glider 9. 7. 2015 12:16

este byva srob na bloku motora
.bad.decision.matters.

goes 24.5.2020 23:11
:D dnes jsi vitez
glider
Ja chcem Slovak

Odeslat příspěvekod Martyy 9. 7. 2015 13:27

U chladiče mám vypouštěcí šroub. Je nutné proplachovat okruh vodou? U toho bych se bál, že pak nevyteče všechna voda a nevím, jestli by pak nebyl problém.

A jak to tedy mícháte?
Martyy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PeTr7650 9. 7. 2015 13:33

michame podle navodu, vetsinou 1:1
Keď auto tak žiguli, keď kopnuť tak do gulííí.
PeTr7650
Inventář

Odeslat příspěvekod Martyy 9. 7. 2015 14:13

Já to myslel jinak. Pokud se tam má vejít 8l směsi, tak jestli nejprve nalijete 4l kapaliny a pak dolijete destilkou k rysce max (cca 4l u 1:1) nebo jestli si to někde (pet lahev...) nejprve namícháte a pak nalijete.
Martyy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Čendoslav 9. 7. 2015 14:16

Já si to namíchal do kanystru bokem...
You do that...and forget the money...
- Alan Watts

'06 Chevrolet Lacetti SW 1.6
Čendoslav
Inventář

Odeslat příspěvekod Martyy 9. 7. 2015 14:55

Díky a musí se okruh nějak odvzdušňovat? Na jiném fóru jsem četl o nějakých dvou odvzdušňovácích...
Martyy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod evlo 9. 7. 2015 15:03

to se odvzdusni samo, neprozivej to tak.

Ja bych oddelal pokud je vypoustak, tak ten, jinak hadici v nejnizssi miste, nechal vytyct, nalil novou, na miste tocil dokud se neotevre termostat, dolil, chvilku pojezdil, zkontroloval.

Nema smysl nejak proplachovat apod. pokud tam nemas nejakou spatnou chladici kapalinu co do auta nepatri apod.
evlo
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Hustoles 9. 7. 2015 16:42

Jak ekologicky zlikvidovat použitou chladicí kapalinu..?
Hustoles
Chameleon Garáže

Odeslat příspěvekod D1.8T 9. 7. 2015 16:58

Prostudoval bych návody k oběma autům, postup nemusí být uplně shodný. Každopádně u mých aut se s odvzdušňovacím šroubem při plnění chladícího okruhu mediem aktivně pracuje.
1.0eb 5,6l/100km
D1.8T
Veterán

Odeslat příspěvekod Ol-da 9. 7. 2015 17:51

Evlova rada neprožívej to tak působí v ohledem na jeho bývalé dotazy dost úsměvně.
Taky bych se na výměnu připravil nejdřív teoreticky. Auta mívají chladicí okruh řešený různě a co jde v pohodě u jednoho auta, u druhého může hrozit destrukcí nečeho. A udělat to napůl nebo nějak ničemně je asi zbytečná práce a vyhazování peněz.
Povolit hadici/vypouštěcí šroub na chladiči nemusí stačit, část náplně může zůstat v motoru za termostatem, případně v topení (zjistit objem chladicí náplně a změřit kolik jí vyteklo).
Stejně tak bych si ověřil postup plnění a nutnost a postup případného odvzdušnění po naplnění.
A náplň si pochopitelně namíchat předem a lít do auta už přesně namíchanou.
Proplachování naopak myslím není potřeba. Proplachoval bych jen v případě, že jsou v okruhu usazeniny a náplň je kalná, nebo nějak znečištěná.
Ol-da

Odeslat příspěvekod muisa 9. 7. 2015 20:03

Tak to jste mě moc nepotěšili :-). Na hodně fórech i psali, že odvzdušnění proběhne samo... Viděl jsem i pár videí a po prvních radách jsem se si řekl, že to v pohodě zvládnu, ale teď nevím. V manuálu se o výměně vůbec nepíše, jen o dolití.
muisa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Neurotic 9. 7. 2015 21:35

Já bych se na to **** a počkal až to někdy vyteče samo. Pokud ji chceš vyměnit tak to prostě vypusti někde, kde to půjde nejlíp a pak ji tam dolej. Jestli se ti to zdá moc jednoduché tak na googlu určitě bude návod na několik stránek...
Neurotic
Štamgast

Odeslat příspěvekod soban 11. 7. 2015 10:14

Jak říkaly neprožívej to tak moc.

Prostě ji vypusti, takže na nejspodnějším místě rozdělat hadici či vyšroubovat výpustný šroub, pokud je třeba na topení ventil - tak samozřejmě topení otevřít aby to vyteklo i z něho, samozřejmě někde může nějaká kapalina zůstat a pak třeba bývá výpustný šroub i na boku motoru a podobně, ale když na to zapomeneš kolik staré kapaliny tam zůstane? Podle mě zanedbatelné množství.

Pokud teče čistá kapalina a s chlazením nebyl problém není proč to proplachovat, pokud s toho teče bordel tak to třeba vyčistit, případně když chlazení blblo tak třeba taky pročistit.

Při nalévání třeba namíchat kapalinu někde v kanystru, když bys to nalil přímo tak se to nepromíchá a dokonce to může ucpát chladič či kanálky v motoru a může se motor lokálně přehřát.

Když ji naleješ tak po nastartování se to většinou nemusí odzdušňovat, ale u některých aut může být nějaká hadice víš jak expanzka a pak to tam třeba odvzdušnit.

Jinak co se starou kapalinou? No odnést do sběrného dvoru.

Jinak konkrétní postup pro konkrétní auta najdeš v servisních manuálech.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Kolemjdoucí

Další stránka