Velké německé dilema - VW Golf vs. Opel Astra

Audi, BMW, Mercedes-Benz, Opel, Porsche, Volkswagen, Ford EU, Smart...

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 5. 11. 2010 21:36

Zdravím,

řeším (jak jsem již uvedl v titulku) velké německé dilema... Přemýšlím nad pořízením nového vozítka a do nejužšího výběru se dostal VW Golf a Opel Astra (nový model). Golf je pro mně "jednička", ale má pár nedostatků - dost se krade a oproti Astře se mi zdá menší, takže pořád 1:1 a ne a ne se rozhodnout :hm

Cena také nebude rozhodujícím faktorem, protože ceníková cena obou vozů v požadované konfiguraci je přibližně stejná (400-450 000 Kč). Případná sleva tedy také nebude nijak závratná...

Ještě doplním, že třetím vozem ve výběru byl Renault Megane, ke kterému jsem od začátku přistupoval skepticky a testovací jízda to jen potvrdila... Necítím se v Meganu jako v novém autě. V podstatě jediným plusem ve prospěch Megana byla cena.

Co byste brali Vy?
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod K86 5. 11. 2010 22:15

tady je plno VWfilu, takze tady vyhraje golf. Za me teda astru.
o jake motorizaci premyslis?
Seat Leon ST TGI
S-Max 2.0TDCI 120kw
1,6EcoBoost - doufám že moje poslední setkání s benzínem od Fordu :-D

Používejte pravý jízdní pruh, idioti!!!
K86
Guru

Odeslat příspěvekod Mr. Murphy 5. 11. 2010 22:20

bral bych Golfa.... Astra je větší, ale jen zvenku.... A je těžší a víc žere....

No ale samozřejmě, kdybych měl nabídku na srovnatelného Golfa a Astru a Astra byla třeba o 60 tyček levnější, tak bych ji vzal.... ;-)
Mr. Murphy
Inventář

Odeslat příspěvekod speleo 5. 11. 2010 22:28

Golf bude mít při případném prodeji vyšší cenu :) (pokud ti ho dřív neukradnou)
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod frantalop 5. 11. 2010 22:36

Astru, zaujala mě perfektníma sedačkama a pěkným interiérem. Taky se mi líbí i různý vychytávky, který nabízí. Golfem ale taky chybu neuděláš, ale rozhodně bych si obě pořádně projel. Pokud přemýšlíš třeba o 1.6 turbo, tak bych hmotnost moc neřešil. Sice váží o pár kilo víc, ale s tímhle motorem se jede hodně pěkně.
frantalop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tracid 5. 11. 2010 23:03

a.b.a.c.u.s: astra je skutecne velka jen zvenci, takze pokud je tohle dulezite kriterium tak ber golfa. Dalsi nevyhodou astry je vysoka hmotnost a s tim souvisejici naroky na motor. Jinak jsem vlastnikem astry 1.4T, takze pokud by te neco zajimalo klidne se ptej.
Tracid
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 5. 11. 2010 23:04

Motorizace 1.6T u Astry je zajímavá, ale mimo rozpočet :hm

U Golfa by připadal v úvahu motor 1.2 TSI 77 kW, u Astry buď 1.4 74 kW nebo 1,6 85 kW. Přiznám se, že Astru jsem ještě neměl příležitost projet. Golfem už jsem se svezl, konkrétně s kolegovou 1.4 59 kW, což není špatný motor, ale na můj vkus na dnešní dobu docela hlučný a dost žere. Potom jsem se ještě svezl s předváděčkou 1.6 TDI 77 kW, ale to v tomhle případě vůbec nemá cenu rozebírat, protože o naftě neuvažuji. Zatím se mi ještě nepodařilo najít předváděčku s 1.2 TSI :-|

Kamarád má Octavii II 1.8 TSI a tenhle motor se mi moc líbí. Samozřejmě se nedá výkonem srovnávat, teď mám na mysli zvukový projev a spotřebu. Oproti motorům MPI je o dost tišší a má vzhledem k výkonu přijatelnou spotřebu. Rád bych se svezl s 1.2 TSI, protože očekávám, že v těchto ohledech na tom bude podobně, jako 1.8 (kromě výkonu :-D ). Co se týká motorů u Opelu, tak ty neznám vůbec. Spotřeba v tabulkách vypadá rozumně, otázkou je, jaká bude skutečnost. O hlučnosti a zvukovém projevu nevím také nic. Varováním pro mně je, že známý měl Merivu 1.6 z roku 2003 a po necelých 100 000 km mu odešel motor, dle slov servisu by oprava stála 45 000 Kč, takže ji dal raději rychle pryč (nepamatuji si, jak to vyřešil) a vzal si novou Zafiru.

-- 5. 11. 2010 23:06 --

Tracid píše:a.b.a.c.u.s: astra je skutecne velka jen zvenci, takze pokud je tohle dulezite kriterium tak ber golfa. Dalsi nevyhodou astry je vysoka hmotnost a s tim souvisejici naroky na motor. Jinak jsem vlastnikem astry 1.4T, takze pokud by te neco zajimalo klidne se ptej.

1.4T je bohužel také mimo rozpočet :-|

Velikost není rozhodujícím kritériem (stejně ten rozdíl zase tak velký nebude), takže pořád dilema :hm
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tracid 5. 11. 2010 23:07

frantalop píše:Astru, zaujala mě perfektníma sedačkama a pěkným interiérem. Taky se mi líbí i různý vychytávky, který nabízí. Golfem ale taky chybu neuděláš, ale rozhodně bych si obě pořádně projel. Pokud přemýšlíš třeba o 1.6 turbo, tak bych hmotnost moc neřešil. Sice váží o pár kilo víc, ale s tímhle motorem se jede hodně pěkně.

no uprimne i u te 1,6 turbo je vaha znat. Cekal jsem, ze na 180 koni se bude hybat trosicku jinak. Ale vylozena lemra to samozrejme neni.
btw tazatel psal cenikovou cenu 400-450tkc, takze tenhle motor to asi tak jako tak nebude...

-- 5. 11. 2010 23:12 --

a.b.a.c.u.s: pokud rozmyslis mezi astrou 1.4 a 1.6 a golfem 1.2TSI tak bez jednoznacne do golfa, tady asi nema smysl o nicem diskutovat. Nemel jsem sice tu cest projet se s astrou s temito motory, ale co jsem slysel, tak jsou docela hlucne a na tezkou astru svym vykonem nestaci. Golf lip pojede, bude min zrat a navic bude mit i levnejsi pojistku...
Pokud bys nahodou byl ze severni moravy tak golfa 1.2 tsi meli na projeti u Hellera v Opave. A predvadecku astry 1.6 ma zase Novotny v Ostrave.
Tracid
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Major Kure 5. 11. 2010 23:13

No Leon 1.8TSi s nejvyssi vybavou je za 440 000, podvozek vyborny, interier po faceliftu uplne v pohode...

Jinak z tech dvou Golf. Astra je hezka zvenku i zevnitr, ale tezka, uzrana, uvnitr s par desitkama tisic vrzajici.
[quote="goes"] je to postaveno na mych znalostech o vsem[/quote]
[quote="antracit"]Já jsem se ještě nezmýlil.[/quote]
[quote="maincoonsback"]V zásadě je můj názor na tuto věc správný.[/quote]
[quote="goes"]Major ma pravdu[/quote]
Major Kure
Veterán

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 5. 11. 2010 23:41

Major Kure píše:No Leon 1.8TSi s nejvyssi vybavou je za 440 000, podvozek vyborny, interier po faceliftu uplne v pohode...

Jinak z tech dvou Golf. Astra je hezka zvenku i zevnitr, ale tezka, uzrana, uvnitr s par desitkama tisic vrzajici.

Seata fakt ne :pozor
Měli jsme doma nějaký čas Alteu 1.6 MPI a nic moc... S ostatníma značkama koncernu se to nedalo srovnat. Místo ní mají teď rodiče Octavii II Combi Elegance (2008 - těsně před FL) se stejným motorem a je to úplně jiná třída...

A navíc nesouhlasím s "interier po faceliftu uplne v pohode...", pořád to mi to přijde takové strohé.
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fkabl 6. 11. 2010 00:04

Přesně tohle jsem nedávno taky řešil. Přestože momentálně mám několik let Astru-G a nedám na ni dopustit, jako nové auto mám momentálně objednán Golf. Věnoval jsem srovnávání dost času, četl několik testů, kde obě auta (a další jiná) srovnávali - naposled časopis AutoTip, poslední listopadové číslo(Golf, Astra, Kia Ceed). Ve všech zvítězil vždy Golf. V podstatě to auto nemá vyloženě slabé místo, zatímco Astra přece jen mouchy má. A s tou cenou to taky není úplně pravda. Nemůžeš porovnávat jen ceníkové ceny, ale po slevě. Astra má v základu vždy chudší výbavu. Pokud jsem srovnal auta s podobnými parametry, motory a výbavou...vycházel mi v nabídkách od prodejců levněji Golf. Navíc víc bude držet cenu.
Ale i s Astrou neuděláš chybu.
fkabl
Nováček

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 6. 11. 2010 00:13

fkabl píše:Přesně tohle jsem nedávno taky řešil. Přestože momentálně mám několik let Astru-G a nedám na ni dopustit, jako nové auto mám momentálně objednán Golf. Věnoval jsem srovnávání dost času, četl několik testů, kde obě auta (a další jiná) srovnávali - naposled časopis AutoTip, poslední listopadové číslo(Golf, Astra, Kia Ceed). Ve všech zvítězil vždy Golf. V podstatě to auto nemá vyloženě slabé místo, zatímco Astra přece jen mouchy má. A s tou cenou to taky není úplně pravda. Nemůžeš porovnávat jen ceníkové ceny, ale po slevě. Astra má v základu vždy chudší výbavu. Pokud jsem srovnal auta s podobnými parametry, motory a výbavou...vycházel mi v nabídkách od prodejců levněji Golf. Navíc víc bude držet cenu.
Ale i s Astrou neuděláš chybu.

Vypadá to taky, že porovnáváním strávím dost času :-)
Můžu se zeptat, jakou motorizaci u Golfa jsi zvolil a jak dlouho na něj budeš čekat? A potom jsi zmínil také slevu, jak vysoká byla (v %) ?
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fkabl 6. 11. 2010 00:30

V mém případě jde kombíka, tj. Golf Variant 1,2 TSI (77 kW) Highline,černá barva,paket Comfort, construct... přesně podle mých představ, takže auto se muselo zadat do výroby. Objednal jsem ho začátkem srpna, prodejce strašil, že auto bude mezi lednem-březnem 2011, nakonec to šlo rychleji, už je vyrobeno, měl bych mít za měsíc - začátkem prosince. Sleva byla 85 tis. Kč = cca 15,5 procenta. Auto v této nejvyšší výbavě má spoustu věcí, za které si musíš u Astry i v nejvyšší výbavě připlatit (přední i zadní parkovací senzory,...a co je do nebe volající - Astra ani v nejvyšší výbavě nemá ani el. zadní okýnka a chce za ně 11,5 tis. Kč!!!). Astra taky ve vyšších výbavách má el. ruční brzdu, kterou bych rozhodně nechtěl - kritizuje ji v podstatě každý, kdo do aut trochu dělá. Zlatá klasika. A těch mínusových věcí je u Astry víc. Ale, jak už jsem psal. Dosud jsem byl s opelem velmi spokojený. Klidně bych do ní šel znovu. Ovšem když za stejné, spíš lepší, peníze můžu (a budu) mít přece jen o chloupek lepší Golf...
fkabl
Nováček

Odeslat příspěvekod Tracid 6. 11. 2010 09:45

fkabl: nejsem sice nejaky prehnany obhajce astry, ale tady se ji musim zastat. Golf mimo jine nema v zakladu ani v nejvyssi vybave 5 dveri a autoklimu. To ze je to v soucasnosti soucasti nejakeho pomerne levneho paketu neberu jako argument. Proste v zakladni vybave to neni. Mimochodem pokud se dobre divam do ceniku tak soucasti toho paketu neni elektrika zadnich oken, takze uplne stejne jako u astry.
Astra sice neni buhvijak skvele auto a golf je jako celek temer urcite lepsi, ale zaslepene tvrdit, ze ma lepsi vybavu, a pokud nahodou astra ma neco navic tak je to stejne nahovno (viz el. rucni brzda - coz je mimochodem podle me velmi prijemny prvek vybavy a auto s klasikou bych uz nechtel) je trochu mimo...
Tracid
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod smankote_ 6. 11. 2010 11:31

Z tohoto výběru jednoznačně golfa, protože koncern :), protože TSI, protože si můžu v konfigurátoru naklikat káru dle chuti a možností peněženky.

Opla nee, protože GM Opel :). Astra je hnusná, těžká, interiér přečudlíkovanej hnus, jediné plus jsou sedačky, jezdil jsem v nějaké vyšší výbavě - sedačky opravdu výborné.
smankote_
Pozorovatel

Další stránka