silné cukání Octavie při rychlé akceleraci na mokru

Fabia, Octavia, Superb,...

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 31. 3. 2021 13:55

Zdravím,

v týdnu mi při rozjezdu na mokru trochu "ujela" noha a moje trojková Octavie (1.2 TSI) začala jakoby v rytmu nějakého asistenčního systému regulace prokluzu kol (na přístrojovce problikávala kontrolka která by měla značit ESC/ASR) silně cukat a hlavně vydávat hodně hlasité zvuky. Něco jakoby mi něco silně trhalo zadní nápravu dozadu (která by se měla každou chvíli utrhnout) nebo jakoby mi v kufru poskavalo několik metráků těžké závaží a sice v intervalu cca 4x za vteřinu, než se gumy chytly. Pak jsem to zkoušel na suchu a nedělá to, možná jen s hodně slabým náznakem, ale nesoustředit se na to, tak to asi ani nevnímám..
Nevzpomínám si, že by mi to kdy nějaké auto (na mokru) dělalo a to jsem řídil Yetti, novou VW Caddy, Jettu, dvojkovou a jedničkovou Octávii,... takže ty by měly mít podobné asistenční systémy.
Napadlo mě, jestli to není tím, že mám zadní nápravu vlečnou, ale asistenti přeci v tomto případě regulují hnanou nápravu a na zadní nápravu by to nemělo mít vliv, tak proč to cuká jakoby zezadu? Že by se to tam takhle přeneslo?

Pak mě ještě napadlo vypnout asistenční systémy, abych zjistil, jestli to způsobují. U svého auta mohu nastavit/vypnout pouze onen systém ESC/ASR  -  "Systém ESC - ASR (kontrola trakce) Vypnuto", ale nic se nezměnilo. K čemu tedy ASR je?
Dle tohoto článku:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Syst%C3 ... okluzu_kol
se zdá, že je to přesně ten systém, který při akceleraci zasahuje a jeho vypnutí by mě mělo cukání zbavit.
Jen pro pořádek, nejsem žádný závodník a nepotřebuji se pokoušet rozjíždět rychleji než-li kola dokáží přenést na silnici, jen mne trochu znepokojuje, jestli je u mého auta vše v pořádku.

Děkuji za případné odpovědi :)


EDIT: Teď jsem na to zkusil znovu šlápnout na suchu a taky je to znatelné, ikdyž podstatně méně, tak to také trhá..
Naposledy upravil Michal 2.0 dne 31. 3. 2021 15:46, celkově upraveno 2
Michal 2.0
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ruman001 31. 3. 2021 14:00

já neporadím, ale na mocné tsi je tady spousty odborníků...
CLS 500 w218 SB
Ruman001
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 31. 3. 2021 14:08

Tohle zrovna nesouvisí s přeplňováním, řekl bych.. :)
Michal 2.0
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tslany 31. 3. 2021 14:10

Mocné TSI.
Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, si nezaslouží ani svobodu ani bezpečnost.

Z is for залупа!
tslany
Inventář

Odeslat příspěvekod Pierr3 31. 3. 2021 15:03

Tohle předokolky na mokru občas dělají.
Pierr3
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arnie J 31. 3. 2021 15:18

SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 31. 3. 2021 15:43

Jj, něco takového..

Edit: teď jsem na to zkusil znovu šlápnout na sucho a taky je to znatelné, ikdyž podstatně méně, tak to také skáče..

Co to způsobuje?
Michal 2.0
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod powerball 31. 3. 2021 15:44

pohon prednich kol.
seek discomfort
powerball
Powerman
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arnie J 31. 3. 2021 15:49

jestli to dělá i na suchu, tak máš vylágrovanou nápravu
SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pozpatku_fijA 31. 3. 2021 15:56

to nebude nápravou ... to bude ASRkem
Tento hon, který zde dělá Mello, agat a ajif, by měl být trestaný. začíná to pomalu hraničit se šikanou.
pozpatku_fijA
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 31. 3. 2021 16:01

Arnie J píše:jestli to dělá i na suchu, tak máš vylágrovanou nápravu

Nevím, vše ostatní při řízení je v pohodě a nedávno při technický se mi kamarád koukal na podvozek, nějak lomcoval s kolama a neříkal že by bylo něco špatně.
Jak se to dá zjistit, stačí nechat zvednout a nechat zkontrolovat, nebo se to musí připojit ne nějaký přístroj, nebo nějak odstrojit?

-- 31. 3. 2021 17:02 --

pozpatku_fijA píše:to nebude nápravou ... to bude ASRkem


A další věc, proč když ho vypnu, tak stále zasahuje?
Michal 2.0
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Arnie J 31. 3. 2021 16:02

200 Nm by to mělo přenést na suchu nějak normálně, pokud to tedy nevytočí na neutrál a nepustí najednou spojku
SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 31. 3. 2021 16:05

Jo, přesně tak, není to při normálním rozjezdu. Psal jsem to, je to extrém, při normálním rozjezdu se mi to nestane. Psal jsem že jsem na to přišel náhodou, na mokru, auto mám dlouho a všiml jsem jsi toho náhodou

-- 31. 3. 2021 17:11 --

powerball píše:pohon prednich kol.


Mohl bys to prosím vysvětlil nějak odborněji? Opravdu by mě to zajímalo.
Michal 2.0
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sprint 31. 3. 2021 17:11

Při hrabačkách na mokru mi to dělalo každé auto s poháněnou přední nápravou. Dřív se říkalo že to dělá jen když jsou špatné tlumiče, ale není tomu tak. Asi vlastnost.
sprint
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pozpatku_fijA 31. 3. 2021 17:27

Michal 2.0 píše:A další věc, proč když ho vypnu, tak stále zasahuje?

původně jsi psal, že ti furt bliká kontrolka, když to vypneš, nemůže blikat. Bude furt svítit
Druhá věc je, že píšeš o zadní nápravě, ale poháněná je púřední, zjevně nevíš, o čem mluvíš.

-- 31. 3. 2021 18:27 --

sprint píše:Při hrabačkách na mokru mi to dělalo každé auto s poháněnou přední nápravou. Dřív se říkalo že to dělá jen když jsou špatné tlumiče, ale není tomu tak. Asi vlastnost.

+1
Tento hon, který zde dělá Mello, agat a ajif, by měl být trestaný. začíná to pomalu hraničit se šikanou.
pozpatku_fijA
Veterán
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků