Výrobní vada u klimatizací FIAT STILO 1.4

Alfa Romeo, Fiat, Ferrari, Lamborghini, Maserati

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod mhs 31. 7. 2005 21:36

Dovoluji si zaslat velmi krátký postřeh k zamyšlení nad postupem a kvalitou společnosti FIAT.

Předevčírem jsem do firmy koupil nový Fiat Stillo 1.4 3dv od společnosti IMOFA (dealer asi ani není podstatný). Vozidlo je vybaveno „úžasnou“ dvouzónovou klimatizací. V uvozovkách proto, neboť právě toho se problém týká.

Už včera jsem začal pozorovat, že se klima nějak podivně chová. Občas se vypne kompresor klimatizace a prostě se už nepustí. K opětovnému spuštění dojde aže pokud manuálně vypnu a znovu zapnu funkční tlačítko. Tak jsem neváhal a dneska dopoledne volal do Imofy. Docela mě šokovali. Garanční technik mi sdělil, že to zjistili také, nejsem prý první a tímto problémem trpí všechny Fiat Stillo s motorem 1.4. A teď mi popisoval problém: v autě jsou dvě řídící jednotky, klimatizace a motoru. Pokud řídící jednotka motoru zjistí, že hranice emisí se blíží k limitu, napadne jí, že nějaký spotřebič odpojí, nejprve je na řadě klimatizace. Takže vypne kompresor. Pokud se to ale vrátí do normálu, tak ho má opět zapnout. Na to ale jaksi zapomene. A jako na potvoru na to zapomínají všechny řídící jednotky u motorizace 1.4, ostatní jsou prý OK. Každopádně je prý lepší nestartovat při zapnuté klimatizaci a raději ani během jízdy nenastavovat příliš nízkou teplotu (asi kvůli spotřebě a emisím). Ha Ha Ha

V praxi k vypínání klimatizace kvůli emisnímu limitu dochází tak ve velmi krátkých intervalech, že to ani nelze postřehnout, bohužel pokud se ovšem už kompresor nezapne, tak to je více než postřehnutelné. Prostě fouká z klimy horký vzduch a můžete „štelovat“ jak chcete. Pomůže pouze vypnout a zapnout.

Oni to dokonce vysvětlují jako přednost, že s ohledem na emise auta se ta klima vypne. To chápu, ale že si ji pak musíte restartovat to je asi „bonus“ J

Po tom, co jsem začal vykřikovat přímo u zastoupení Fiat, volali mi zpět z Imofy a sdělili, že řešení je v běhu, Fiat snad vytvoří nějakou novou verzi software, nebo řídící jednotky. Prozatím mohou nabídnout instalaci nějakého kondenzátoru (kdo si vybaví jak kondenzátor funguje, tomu dojde, že to je pouze obezlička, jak přemostit zřejmě ignorovat pokyn k vypnutí klimy, nebo kdovíco jiného), ale ještě to nikdo nezkoušel . Takže by si ze mě udělali pokusnou krysu.

Co závěrem?

Vůz je vybaven dvouzónovou plnoautomatickou klimatizací, kterou si tak zhruba po deseti minutách musíte vypínat a zapínat manuálně, takže je vám vedro, ale máte dobrý pocit z toho, že splňujete emisní limity.

Samozřejmě, že při prodeji o této „vymoženosti“ nikdo neřekl ani slovo a při předání vesele předváděli, jak se s klimou pracuje. Protože se asi ničeho, včetně omluvy, nedočkám, tak alespoň varování pro ostatní. VIVAT FIAT
mhs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wuf 31. 7. 2005 21:56

Jo to se na foru resilo, ty 1.4 sou s klimou na pi...cu. Este ze mam 1.6 tam je to bez problemu.
wuf
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr. Murphy 31. 7. 2005 22:08

Nechápu, jak někdo může prodávat auto, když o takovéto vadě ví... Zrovna u FIATu by mohli vědět, jak se ztracená důvěra zákazníků těžko získává zpět... Jinak máme v rodině Stilo MW 1.9JTD a slouží skvěle (3 roky a 120.000km). Tak snad se pánové chytí za nos a závadu urychleně odstraní...
Mr. Murphy
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr.L 31. 7. 2005 22:40

Cau mam dvoumesicni stilo a taky 1.4 s autoklimou, takze uplne to samy, akorat ze od Dojacka a tam to zjistili az sem je na to upozornil ja, me teda nedochazi, jak je to mozny kdyz ten motor se tam dava uz nejmin rok, ale...
Jinak ja sem vysledoval, ze se to vetsinou zblbne kdyz se meni distribuce vzduchu (myslim vnitrni vnejsi okruh), takze to mam nastaveny na tvrdo z venku a je to o dost lepsi i kdyz ne 100%, jinak to je vec, ktera je v tomhle pocasi fakt super, zase teda prides o vyhodu AQS coz je v praze docela blby...no je to proste sila...
Nevite nekdo, kdyz to auto dam do servisu na zaruku mam pravo na nahradni auto? A jsou nejaky kriteria, jako ze nahradni auto musi bejt stejna trida, teda spis jestli bych tam mel mit tu klimu? A plati se u nej nejaka amortizace?
Mr.L
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 31. 7. 2005 22:48

Mr.L : pokud vím, tak nárok na náhradu není. Některé servisy dávají jako nadstandart (někdy se připlácí), ale myslím, že je k tomu nic netlačí. V jinch oborech určitě ne, u aut si nejsem jist, ale pochybuju, že by tio bylo jinak
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mhs 31. 7. 2005 22:54

Co mě ale nejvíc točí, to je to, že jak koukám na web, tak o tom Fiat i Imofa moc dobře vědí. Ale nikdo (jednal jsem přímo s p. Schillerem-obchodní ředitel) se neobtěžuje vůbec nic říct, jenom to prodat, fakt nevím jak z toho ven.
mhs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod myndel 31. 7. 2005 22:58

nejsem právník a k právničině mám docela daleko, nicméně jsem měl pocit, že nemožnost správného a úplného využívání zakoupené věci je důvodem k odstoupení od kupní smlouvy.

Určitě tu bude někdo, kdo k tomu bude vědět víc, než já....
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mr.L 31. 7. 2005 22:58

mhs: jestli neznas tak koukni na http://www.stilo.org krome toho, ze to je docela uzitecny web, tak je tam velmi dlouhy thread prave o problemu s touto klimatizaci...
Mr.L
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mhs 31. 7. 2005 23:04

Dik, už na to koukám, je nás fakt hodně. Jenom mě mrzí, že sem si to nepřečetl před koupí, byl bych připravenej. Teď sem za vola. Zítra jsu řvát do Imofy, nerad si připadám jako napálenej blb.
mhs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.L 31. 7. 2005 23:13

Taky nejsem pravnik, ale domnivam se ze nemas pravdu... :D
hlavne pokud je to auto do firmy, tak je to podle obchodniho zakoniku a to bys musel tuhle moznost mit primo ve smlouve, coz pochybuju, ze fiat do smlouvy bude davat :?

mhs: budu drzet palce zitra :D Jinak myslim, ze cim vic lidi tim lip pro nas a snad tim rychleji se to snad vyresi...Fakt je, ze ja kdyz to kupoval, tak to u Dojacka nevedeli, ale ted jestli vedi a stale prodavaji auta s takovohle vadou, tak je to dost sprosty, muzu se zeptat kdy jsi to auto objednaval?
Mr.L
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mhs 31. 7. 2005 23:27

Neobjednával, tak 3 týdny jsem vybíral, Stilouš tam stál na salónu a tenhle čtvrtek sem s ním odjel. Proto mě to tak štve, moc dobře to věděli, pěkně mě do toho posaděj, všechno ukazujou, a ani slovo, sou to ...
mhs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod myndel 31. 7. 2005 23:31

Mr.L : znám to z prostředí mobilních telefonů. Mám na ně strašnou smůlu. Na co jsem sáhl, to bylo rozbitý, tak to trochu znám. První telefon mě vyměnili po třetí záruční opravě (Ericson, měli špatně konstrukčně řešenou klávecnici, byla pryč po dvou měsících používání, dvakrát mi to měnili, potřetí vraceli peníze), druhý telefon , Sony, mě málem vyměnili s tím, že v softwaru byla chyba a málem mi ho vymělili s tím, že tato chyba není odstranitelná a já ho nemůžu plně využívat. Na poslední chvíli byl vydán opravený software a telefon mi zůstal (což mi nevadilo, měl jsem jej rád). Neznám to pravnicky, jen ze zkušenosti tak, jak jsem to tu popsal.
myndel
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mr.L 31. 7. 2005 23:54

mhs: Hmm tak to bych rekl, ze uz vedeli... minimalne servis urcite...pekny svinstvo!!! ja sem prave uvazoval nad tim dat jim to vzit nahradni s funkcni klima a jestli by to dali do mesice do poradku, tak ok jinak penize zpatky...akorat bych asi nevedel co koupit misto, protoze sem dostal dobrou cenu jeste k tomu jak je fiat levny...
Marek_:Jo jo tak to znam taky, mam ted SE a taky sem si dost uzil s reklamacema (klavesnice, joystick), jenze pro me je to asi stejny jako s fiatem, ja to auto mam rad a stejne i ten telefon, takze ted du koupit novy SE a muzu jen doufat, ze se polepsili :D
Mr.L
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NiceOne 1. 8. 2005 06:32

Tak toto nechapu :( Prece reklamace, 30 dnu na opravu, odstoupeni od smlouvy, ne?
Peugeot 308 SW 1.6 HDI
iPhone SE
NiceOne
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mhs 1. 8. 2005 06:37

Souhlas, za ty prachy, super. Sleva byla taky (ovšem jako na vystavený vůz). Kdyby řekli třeba: "Víte, je ale problém s klimatizací, Fiat to řeší, je to chyba software. Je to problém už z výroby. Je na Vás jesli do toho půjdete teĎ nebo počkáte až se to odstraní Fiatem."

To by bylo fér a asi bych do toho i šel, už proto, že já s tím stejně nejezdím (drandí s tím kolega, já mám BMW 530). Ale takhle z člověka dělat vola, to je fakt snad jen česká cesta. Zajímalo by mě jak se to řeší třeba v Německu...
mhs
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků