Letní pneu

Jaké pneumatiky a kola na auto?

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod garážmistr 31. 12. 2017 13:46

brasci píše:Ako svojho casu, ked sem chodili strelci ako pjanda, bond, mmira, sa vsetci zbavovali RF (viem, ze je to ine ako XL) a hladali gumy s makkou bocnicou a nevedeli si vynachvalit ako tie podvozky bmw zacali funkovat. Este si pamatam, ze specialne pjanda to hustil extra malo (tomu zas verim, ze to dokazal poriadne zohriat). Potom po rokoch tu decko v kazdom prispevku o gumach pcha tvrde bocnice. Narovinu mi to ale moc nesedi tato fylozofia.


Tady si domotal asi 4 věci dohromady.
rwd
garážmistr
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brasci 31. 12. 2017 14:04

To, ze P robi v tomto rozmere 96 iba XL este neznamena, ze vseobecne oznacenie 96 je XL. Maju dokonca (v inom priemere) 96 a aj 97 bez XL a s XL. To mam zo stranok P, v jednom eshope maju oznacene aj tie moje obe s 96 jedny ako XL a druhe bez XL.
brasci
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod garážmistr 31. 12. 2017 14:32

Runflat je úplně jinej příběh, kterej nemá smysl řešit, snad jen v souvislosti s tím, že historický nikdo nesháněl gumu s co nejměkčí bočnicí jako náhradu, jen je všichni měnili za nonRFT gumy.

Pevná bočnice je žádoucí, aby si auto udrželo, ovladatelnost, směrovou stability, odezvu řízení atd. Pokud dostatečně pevná není, všechny výše zmíněné i nezmíněné vlastnosti jsou do háje. Někomu to vadí, někomu ne.
Každá guma má na základě svojí konstrukce určité dispozice k nějakému chování. Ty se dají v rámci nějakého rozsahu měnit hodnotou tlaku a upravovat vlastnosti pneu a tím vlastnosti auta. Zjednodušeně řečeno bez zabíhání do extrémů s úbytkem tlaku jde přilnavost, s navyšováním ovladatelnost. U každé gumy je potřeba najít kompromis ve foukání, který závisí od požadavků řidiče, u mě je to nejnižší možný tlak, při kterém auto neztrácí z ovladatelnosti.
U zimních je problém, že jsou většinou dělaný na "měkko", aby měly přilnavost za co největší škály podmínek. Pak se ovšem může stát, že se nedostavuje ovladatelnost ani při značném překročení horní hranice doporučeného tlaku. To byl můj případ, před 3 měsíci s Pirelli. Proto jsem je prodal a koupil Conti, pro mojí jistotu v provedení XL. Fungujou, na kolik tomu pomáhá vyšší hmotnostní index, nevim. To je asi celý moje tlačení XL gum.
Celý to závisí od konstrukce tý který konkrétní gumy, spousta jich funguje už ve standardním provedení a s nízkým tlakem. Např. diskutovaný P Zero mají tuhosti bočnici v nonXL provedení a na 1er došlo k paradoxní situaci, kdy jsem zadní P Zero foukal o 0,3bar míň než přední CSC.
rwd
garážmistr
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod garážmistr 31. 12. 2017 14:38

brasci píše:To, ze P robi v tomto rozmere 96 iba XL este neznamena, ze vseobecne oznacenie 96 je XL. Maju dokonca (v inom priemere) 96 a aj 97 bez XL a s XL. To mam zo stranok P, v jednom eshope maju oznacene aj tie moje obe s 96 jedny ako XL a druhe bez XL.


Třeba je to jak píšeš. Klidně postni gumy s indexem 96 bez označení XL. Předpokládám, že to bude otázka norem a jejich závaznosti/dodržování.
rwd
garážmistr
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymni 31. 12. 2017 14:50

brasci píše:Ja nie som moc clovek na matovanie. Ja vacsinou ide a kupit a az potom zistujem :D

Jenze matovani je dulezite, ted jsme minuly tyden sli do prodejny se svetly a koupili picovinu co budem jeste zkouset bud vracet, nebo to budu prodavat pres bazos, kdybychom poradne matovali, tak koupim neco jinyho a lepsiho..
Anonymni

Odeslat příspěvekod brasci 31. 12. 2017 14:51

Ako XL ma logicky vyssiu nosnost ale oznacuje sa to pri rovnakom indexe. Ide o to, ze sa predpoklada pravidelna zataz na max. Su aj 92 s XL a bez.

Tu clanok to trochu vysvetluje https://www.oponeo.sk/clanok/spevnene-p ... y-a-zalety


Napr tieto mas bez XL https://www.oponeo.sk/info-pneumatika/m ... 19-96-w-zr to by som si na auto nedal ani za svet. V mojom rozmere su 99% XL ale vazne neviem, ci aj tie P7 od vyrobcu co tam mam. Uvidim ked sa ku gumam dostanem, mali by mat oznacenie. Ale nepamatam si na to...

Inak s tym dlhym prispevkom sa da suhlasit.
brasci
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 31. 12. 2017 14:54

_maty_ píše:
brasci píše:Ja nie som moc clovek na matovanie. Ja vacsinou ide a kupit a az potom zistujem :D

Jenze matovani je dulezite, ted jsme minuly tyden sli do prodejny se svetly a koupili picovinu co budem jeste zkouset bud vracet, nebo to budu prodavat pres bazos, kdybychom poradne matovali, tak koupim neco jinyho a lepsiho..

:D Švagr ten třeba matuje i týden, než koupí baterku do zubního kartáčku.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod garážmistr 31. 12. 2017 14:58

brasci píše:Ako XL ma logicky vyssiu nosnost ale oznacuje sa to pri rovnakom indexe. Ide o to, ze sa predpoklada pravidelna zataz na max. Su aj 92 s XL a bez.

Tu clanok to trochu vysvetluje https://www.oponeo.sk/clanok/spevnene-p ... y-a-zalety


Napr tieto mas bez XL https://www.oponeo.sk/info-pneumatika/m ... 19-96-w-zr to by som si na auto nedal ani za svet. V mojom rozmere su 99% XL ale vazne neviem, ci aj tie P7 od vyrobcu co tam mam. Uvidim ked sa ku gumam dostanem, mali by mat oznacenie. Ale nepamatam si na to...

Inak s tym dlhym prispevkom sa da suhlasit.

Teď na to nemám kapacitu, ale vrátím se k tomu.
rwd
garážmistr
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 31. 12. 2017 14:58

Nematujte.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod glider 31. 12. 2017 15:13

Arnie J píše:on psal ale 205/50 ... i když se mi to moc nezdá a řek bych, že má ten tuctovej rozměr 205/55

Mam 205/50 R16
glider
Ja chcem Slovak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 31. 12. 2017 15:27

Dobrej rozměr.
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arnie J 31. 12. 2017 17:22

To jo
SkyActiv-G 165 / FA24D / 1.4 TSI ACT / Busso 3.2 24V / Honda NF13E
Arnie J
Tlusťoch
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 31. 12. 2017 17:25

Furt lepší než 205/45/16 :-S
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tommino 31. 12. 2017 18:19

Je to trochu míchanice. Ale pokud se orientujeme na výkon, vyřadil bych oboje Pirellky, Dunlopy a CSC5 a dal místo nich Pirelli P Zero, CSC6 a nechal Mišuliny.[/quote]

Nezabudas na rozmer? Niektore som nenasiel v indexe 96[/quote]

Doporučím Michelin PS4S, na vodě famózní a výdrž bude s oběma konkurentama podobná.[/quote]

Taky půjdu do PS4S na předek v 19'', vzadu mám 7,5mm Bridgestone, tak ty ještě letos vydrží. A na víkendové ničení okresek budou Federal RS-RR (semislicky za top cenu).
Tommino
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Zrak 31. 12. 2017 18:55

Blbost, Mello říkal, že Michelin budou na vodě na h.ovno :D

-- 31. 12. 2017 18:56 --

MELLO píše:Jo, výdrž, tichounký...ale na vodě bych na ně nevsadil ani půl výplaty.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2
Coupe JCW KW3
Scania R490

hoonring.cz
Marek Zrak
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků