Proč pomáhá zvýšení napětí?

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod johnneo 1. 1. 2014 21:49

Ahoj. Píšu jednu práci do školy ohledně přetaktování. Je mi jasné, že zvýšení napětí na procesoru pomáhá vyřešit problémy se stabilitou, ale rád bych se zeptal, proč tomu tak je? Proč je při vyšším napětí systém stabilnější?

Děkuji za odpověď
johnneo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 1. 2014 21:54

Obrázek
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neradil 1. 1. 2014 22:05

Tak to jsi mu vážně pomohl :D . A sobě zvýšil sebevědomí :?:
neradil
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 1. 2014 22:22

Já si nic nezvyšuji, ale nevím proč se ptá na věc o které je na internetu napsáno spousta a spousta článků. Kdyby přišel s něčím konkrétním, ale hlavně je to přeci JEHO práce do školy! Takže klídek ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redmond 1. 1. 2014 22:43

neradil píše:Tak to jsi mu vážně pomohl :D . A sobě zvýšil sebevědomí :?:

Pardon, ale neuslo ti nahodou ze to je praca do skoly, ktoru ma urobit ten kto dostane hodnotenie?
Tak ze nabuduce bez takychto chujovin.
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 1. 2014 12:08

Takže, pokud se všichni již dosti vynatřásali a náležitě si pohladili ego, se pokusím srozumitelně odpovědět na původní otázku: Zvýšením napětí se zrychlí všechny aktivní prvky, proto stíhají a systém se tím pádem stává stabilnějším. Na druhé straně, protože nic není zadarmo, se zvýší proudový odběr a celkově se zvýší výkonová spotřeba systému, se všemi z toho vyplývajícími důsledky, hlavně vyšší tepelná zátěž a sníží se dlouhodobá spolehlivost (je větší pravděpodobnost poruchy až zničení).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod harrym 2. 1. 2014 12:35

Při zvýšení napětí se nic nezrychlí, to je hovadina.
CPU není ve skutečnosti nic jiného, než hromada klopných obvodů, které reagují na napěťové stavy vyjadřující bitovou 0 a 1. Co je pod nějakou napěťovou mez je logická 0, co nad, je logická 1. Problém při přetaktování je, že tyto klopné obvody přestávají při vyšší frekvenci stíhat se správně překlápět a někdy zkrátka už nějaký "zakopne" a nepřeklopí se správně, což má/může mít katastrofální následky na stabilitu - vytuhnutí, reset, špatně provedená instrukce, atp.
Zvýšení napětí dopomůže k tomu, že jsou náběhy a doběhy napěťových hran ostřejší a výraznější, což má obvykle na stabilitu pozitivní vliv. Samozřejmě za ceny zvýšeného zahřívání a ztrát, což jde ale zase v jisté míře proti stabilitě (zvyšuje se elektrický odpor obvodů v CPU).

Pří návrhu CPU se pro určení ideálního poměru frekvence/napětí bere v úvahu měřítko množství výpočetní práce na wattsekundu (buď jen v rámci CPU a nebo celé širší sestavy - tj. deska+CPU+RAM). Zkrátka se frekvence a napětí nastaví takové, aby CPU nebo celá sestava odvedla co nejvíce výpočetní práce při co nejnižší spotřebě elektrické energie (a byla ještě akceptovatelná míra stability). Zkrátka po anglicky maximální "Performance per Watt".
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 1. 2014 17:23

Poněkud se mýlíš, kolego Harryme, ale nebudu se hádat.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 2. 1. 2014 17:45

Napětí jsem nikdy nezvyšoval a system je stabilní,možna ani tak nejde o system už z principu - on fakt neobsahuje položku zvýšení napětí - stabilita+50, ti co mají opravdu stabilni system ho stabilnější mít koneckonců nemůžou.Spiš bych začal s tim že počitač může být koupenej,složenej blbě,popřipadě se může povest to co se povedlo asusu že pokud zůstaly doporučovane hodnoty tak ten jejich herni uberzazrak padal jak hrušky ze stromu,ale to jsou problemy typu naprd jsem koupil a sestavil.Pokud toto neudělam neni nejmenši důvod ke zvyšovaní napětí - system jako takovej vám na to kašle - součastky ale už ne,takže dotaz je trošku podivnej
Kód: Vybrat vše
Proč je při vyšším napětí systém stabilnější?
Jestli potřebuješ mit ke stabilitě systemu zvyšené napětí tak se zamysli nad tím jestli to cos napsal není totalní ulet už z principu.Začal bych tím že bych si postavil něco normalniho a funkčniho.
Nicmeně pokud se budeš bavit čistě o přetaktocvání - stačí vzít jednotlivy položky nějakou kuchařku a do ůlohy ve škole to oprasknout.není pravda že automaticky musiš zvyšovat napětí při přetaktování,zaroven je pravda že bez zvyšeni napětí v jinym scenaři ti to bude padat jako hruška.tady je sekce overclocking kde je to popsaný.
Micmeně system sam o sobě....j?Počitaš i situaci kdy ani nestihne začit najiždět?Celkem určitě bych řekl jo.System prostě nema položku napětí vyšši - vyšši stabilita ale spousta HW věci ma souvislost když už do toho nesmyslně hrabals uprav souvisejici hodnoty at dostaneme tolik kolik potřebujeme k provozu.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mysel_1 2. 1. 2014 18:00

Pri zvysene frekvenci rostou z vice duvodu ztraty. Tim klesa napeti na klopnych obvodech az do te miry, ze nefunguji spolehlive (neni zcela jasny rozdil mezi 1 a 0). Aby se to kompenzovalo, je mozne mirne zvysit napajeci napeti. (Ze to ma jiste negativni dopady, se kterymi je treba se vyrovnat, to je vec jina.)
Mysel_1
Junior

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 3. 1. 2014 01:47

Jojo, ztráty. Dodělávám do zdrojů plynulou regulaci výstupů právě kvůli stabilitě. 3,3V pak lze nastavit až do 4,0V a 5V až do 6V. 12V se pak zvedá v součinnosti s 5V samovolně. Schválně se podívej na tišťák MB, jak je dimenzovaný na ty proudy, co dává zdroj. Jednoduše není. Totéž u monitorů. Na těch nítěnkách jsou slušný úbytky. Totéž kondenzátory...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johnneo 13. 1. 2014 19:52

Především bych se rád zeptal těch, kteří mě tu odsuzují, kde přesně bych měl podle nich a jak hledat? Samozřejmě že jsem dříve použil google, ale dostal jsem JEDINÝ užitečný výsledek. Je sice o zvyšování napětí toho napsáno spousta, ale nikde to není vysvětleno. Jen že to pomáhá vyřešit problémy se stabilitou.

Pak tedy nechápu, co je na tom tak špatného se zeptat, když jsem jiné zdroje nenašel? Promiňte, ale taky nevíte všechno. Už jen, že jsem tu dostal rozdílné odpovědi. Pokud vás to tak uráží, proč na to odpovídáte?

A nějak nevím kde je psáno, že i když je to věc do školy, proč bych se nemohl normálně a slušně zeptat.

Na druhou stranu děkuji těm, kdo dokázali normálně odpovědět. Opravdu jste mi pomohli ;-)
johnneo
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků