Znamení o směru jízdy a jeho načasování při objíždění

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Mc_Bain 9. 5. 2014 09:36

Ahoj, mám v hlavě takový dotaz, co se týče načasování zapnutí znamení o změně směru jízdy. Představte si situaci, že dojete na silnici vozidlo, které stojí na vozovce (např. kamión). A teď bych rád slyšel názor na dvě varianty, která je ta správní či lepší:
A ) zůstanete stát za vozidlem a hned zapnete blinkr i když vám momentální situace neumožňuje předjetí stojícího vozidla - např. proto, že v protisměru jedou auta, v levém pruhu jede sanitka atd.
B ) zůstanete stát, vyhodnotíte situaci a teprve v okamžiku, kdy budete moci vozidlo bezpečně předjet, tak zapnete blinkr a zahájíte předjížděcí manévr

Prostě jde mi o to, jestli za stojícím vozidlem mám blikat třeba 10 minut než budu moci překážku objet.
Díky za názory.
Mc_Bain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Moucha 9. 5. 2014 09:37

na tohle stačí chodit do autoškoly
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mc_Bain 9. 5. 2014 09:41

No já se přiznávám. Do autoškoly jsem chodil dávno a nevím jestli to dělám správně, ale zapínám blinkr v době kdy vidím, že mohu předjet.
Mc_Bain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JardaB 9. 5. 2014 09:45

To ale docela riskujes, ze te zacnou objizdet ti zezadu... Teda oni zacnou stejne kdyz nejses dost rychlej ale aspon nejake zvyseni sance :-P
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moucha 9. 5. 2014 09:46

jop, děláš to správně :) varianta A je ta správná
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mc_Bain 9. 5. 2014 09:56

Děkuji pánové za názory :-) Oba dva chápu, ale kde je to konkrétně ve vyhlášce? Poradíte?
P.S. Souhlasím s tím, že pokud tam bude sedět někdo se špatným odhadem a bude blikat půl hodiny, taky mě to vytočí. Samozřejmě někdo ostřejší se vzadu určitě najde. A jinak si myslím, že B je správné chování ...
Naposledy upravil Mc_Bain dne 9. 5. 2014 10:00, celkově upraveno 1
Mc_Bain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Já první 9. 5. 2014 09:59

Blinkr je na objíždění a předjíždění zbytečnost. Nepouzivam.
Já první
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pota 9. 5. 2014 10:09

Logicky si dáš blinkr hned, jak za tím kamionem dobrzdíš, aby tě pak nepředjel nějaký střelec, kterému bys to tam mohl v rámci nepozornosti poslat.
pota
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neurotic 9. 5. 2014 10:12

Když musím kvůli překážce zpomalit tak dávám blinkr ještě než zastavím, protože jinak je riziko, že budeš vyhodnocen taky jako překážka. Auta, která nemají zaplej blinkr objíždím, protože předpokládám, že tam stojí a nikam jet nechcou :)
Neurotic
Štamgast

Odeslat příspěvekod Mc_Bain 9. 5. 2014 10:24

Já mám v hlavě, že blinkr se dává na dobu nezbytně nutnou. Tím že neblikám, tak můžu dávat najevo, že situace přede mnou neumožňuje předjetí. Tím že blikám a stojím mohu mást ostatní řidiče - ať už v protisměru, stojícího vozidla atd. V okamžiku kdy vidím, že mohu předjet, tak začnu blikat a předjedu. To by potom mohli blikat všichni třeba v koloně 20 aut a to proto, že chtějí předjíždět.
Mc_Bain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JardaB 9. 5. 2014 10:28

Teoreticky to myslis dobre ale prakticky budes stat za tim kamionem jak kokot :-P
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neurotic 9. 5. 2014 10:30

Tak ono taky bude záležet na konkrétní situaci. Ale když stojíš na křižovatce a chceš odbočit doleva tak tam taky stojíš třeba 5 minut než můžeš jet a tam blikáš celou dobu ne?

Když je kolona tak většinou blikají první 3, aby ti za něma věděli, že je tam nějaká překážka a pod. a za chvíli se už pojede...

EDIT:
Jinak na to používám jednoduché pravidlo: seš předemnou? mine tě to auto v protisměru dřív než mě? nemáš zaplej blinkr a nepředjíždíš/objíždíš? tak už si za tím kamionem zůstaň, protože jedu :D
Neurotic
Štamgast

Odeslat příspěvekod MELLO 9. 5. 2014 11:01

Blinkry? Zbytecnost
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 9. 5. 2014 11:12

To je jako s pumpičkáři. Když je předjíždím, musím dávat znamení o změně směru jízdy před i po předjetí. Co je mi do pitomce, který si návrat do pruhu zamění s odbočováním a pošle mi to tam právě proto, že jsem blikal? Proto nekácet a neblikat. Za bezpečnost se holt musí platit a když fízl bude chtít, abych blikal, tak mu jednou zablikám, ale nebudu kvůli tomu riskovat život pokaždý, kdy mám použít blinkr. Těch hovad co blikaj aniž by odbočovali, předjížděli, objížděli a podobně je spousta a proto se na blikání stejně nemohu nikdy spolehnout, byť je to "základní komunikační prostředek mezi řidiči".
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gadzo4 9. 5. 2014 12:22

Mc_Bain píše:Já mám v hlavě, že blinkr se dává na dobu nezbytně nutnou. Tím že neblikám, tak můžu dávat najevo, že situace přede mnou neumožňuje předjetí. Tím že blikám a stojím mohu mást ostatní řidiče - ať už v protisměru, stojícího vozidla atd. V okamžiku kdy vidím, že mohu předjet, tak začnu blikat a předjedu. To by potom mohli blikat všichni třeba v koloně 20 aut a to proto, že chtějí předjíždět.


Doporucuji odevzdat dobrovolne RP na uradu a za volant uz nesedat.

§ 30/2 zak.c. 361/2000 Sb.
Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.
gadzo4
Uživatel deaktivován

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků