Jízda přes křižovatku - 2 > 3 pruhy

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Twinsen-Speedster 17. 8. 2007 13:59

Měl bych následující dotaz, který se týká náhodou dvou míst v Praze 5 na Knížecí (jestli to tam někdo zná). Představte si situaci, když máte světelnou křižovatku s dvěma pruhy. Oba vedou rovně. Za křižovatkou jsou ty pruhy ale už tři, přičemž není nakresleno, který pruh do kterého vede. Další podobná situace o kus dál. Dva odbočovací pruhy doprava. Vpravo za křižovatkou jsou ty pruhy ale už rozšířené na tři.
Podle mě je pak logické, že každý, kdo projíždí takovou křižovatkou se řadí do těch pruhů zprava. Příklad: Jsem před křižovatkou v pravém pruhu a za ní tím pádem jedu také do pravého. Nebo jsem před křižovatkou v levém a za křižovatkou tím pádem v prostředním, což mě přijde logické.
Dost často se mě ale stane, že vpravo ode mne je auto, které se uprostřed křižovatky rozhodne jet do prostředního a začne mě vytlačovat, což už málem několikrát skončilo kolizí. Kdo je podle vás v právu? Vzhledem k tomu, že jako já jezdí 90% lidí, tak bych řekl, že to dělám dobře :-).
Twinsen-Speedster
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod El Carlos 17. 8. 2007 14:15

Já to Na Knížecí znám velmi dobře, bydlím kousek. Ale z tvého popisu nějak nejsem s to pochopit o které místo konkrétně jde a taky ti ani nemůžu říct takhle z hlavy, kam se běžně řadím.

Zkus poslat link na mapku, aby se mi rozsvítilo.
Superb 2.0 TDi 4x4 125 kW DSG
HTC Sensation
ASUS Eee Pad Transformer
El Carlos
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Twinsen-Speedster 17. 8. 2007 14:20

Je to krizovatka, kdyz jedes z Radlicke k zenskym domovum a za nimi zatacis doprava. Tak prvni je ta pred nimi a druha je ta zatacka. Na http://www.speedster.cz/krizovatka.gif je nakres jak to zhruba vypada a cervene jsem naznacil, jak jezdim ja a jak je to podle me spravne.
Twinsen-Speedster
Nováček
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paveld 18. 8. 2007 11:59

jo, ja vim kterou krizovatku myslis: jsou dva pruhy a za zatackou tri, ten uplne pravy ale odbocuje pak mam pocit do prava, tak se auta radi do tech levych dvou...nevim jestli to tak je spravne, ale vetsinou to tam tak je, ja taky z levyho jedu do levyho.
BMW E30 316i -> BMW E36 320i :-)
paveld
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 18. 8. 2007 12:22

Já tam odbočuju většinou z pravého a jedu automaticky do prostředního, protože ten pravý potom odbočuje - hlavní je, že se tam ty auta vždy v pohodě dohodnou a naskládají
Naposledy upravil MELLO dne 18. 8. 2007 13:23, celkově upraveno 1
MELLO
MELLO
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paveld 18. 8. 2007 13:14

MELLO píše:Já tam odbočuju většinou z pravého a jedo automaticky do prostředního, protože ten pravý potom odbočuje - hlavní je, že se tam ty auta vždy v pohodě dohodnou a naskládajíu/quote]

presne tak!!
BMW E30 316i -> BMW E36 320i :-)
paveld
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod *Victor* 19. 8. 2007 19:02

Není to tak dlouho, kdy tento případ probírali v televizi. Zákon o silničním provozu to prý nijak neřeší. Vina za případnou nehodu se pak vždycky nějak určí, ale je to prý docela na vodě.
*Victor*
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SKAJA 19. 8. 2007 19:11

No tak teoreticky pokud by se to řešilo selským rozumem, tak bych řekl, ať ten z levého pruhu jede potom taky do levého a ten z pravého zase do pravého, případně prostředního, pokud pravý odbočuje a není šance se tam s někým klepnout, no a pokud jedu tak pomalu, že nechci blokovat levý pruh, tak se následně za běžné situace zařadím doprostřed, případně doprava, nebo už jedu v pravém před křižovatkou.

Neříkám, že to tak je správně, ale kdyby to tak dělali všichni, tak se nemůže nic stát narozdíl od situace, kdy se borec z leva potom rve do prostřed a ten z prava taky.
OII 2.0TDI - dlouhodobá spotřeba 9,8l/100km
SKAJA
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 19. 8. 2007 19:19

Řešené to v zákoně je.Ten co jede vlevo nesmí ohrozit toho vpravo.Takže i kdyby si ten v pravo vybral ten levej,tak má přednost.
Pavel Mareš
Missák Garáže 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod *Victor* 19. 8. 2007 19:26

V zákoně se totiž neřeší ani když je ten počet pruhů stejný. Tedy když jsou dva a odbočuju zase do dvou pruhů. Přes křižovatku totiž žádné pruhy nejsou, takže vyjedu z pravého a zařadím se do levého a nepřejíždím při tom z pruhu do pruhu. Mockrát jsem měl příležitost vidět kamion, jak vyjel z levého a při odbočování doleva se zařadil do pravého a při tom vytlačil auto na chodník. Selský rozum je ti na nic, když se použije právo silnějšího. :?
*Victor*
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod El Carlos 19. 8. 2007 19:43

Hmm, nemám s tím moc problém. Vždy před zatáčením držím v pravo a tam i zůstávám.

Jestli myslíš pak tu křižovatku, kdy vlastně přijíždíš jako busy Na Knížecí (po levé straně bingo, po pravé konečné busů), tak tam je to přeci 3 na 3, tak je to jasné
Superb 2.0 TDi 4x4 125 kW DSG
HTC Sensation
ASUS Eee Pad Transformer
El Carlos
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 19. 8. 2007 19:57

Když jsou dva a odbočuješ zase do dvou,tak ten vpravo má volbu kam chce,ty v levém ho musíš pustit.
Pavel Mareš
Missák Garáže 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CHiP 19. 8. 2007 20:14

[quote="Pavel Mareš";Když jsou dva a odbočuješ zase do dvou,tak ten vpravo má volbu kam chce,ty v levém ho musíš pustit.p/quote]
Cože? :shock: Kde jsi na tohle přišel? Odbočuje v pravém pruhu, musí křižovatku opustit v pravém pruhu!! Žádný že si může vybírat kam se zařadí.

edit: Nespletl jsi si to s tím, že když je jeden odbočující pruh doprava/doleva, kde odbočí na komunikaci kde jsou dva pruhy? Tam si může vybrat jízdní pruh který chce.
S autobusem ujeto 300tis. km bez zaviněné nehody 8)
CHiP
Autobusák roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 19. 8. 2007 20:30

Tak moment:

Myslel jsem,že když jedu z jednoho pruhu a za křižovatkou jsou 2,tak můžu jet do kterýho chci.
Pavel Mareš
Missák Garáže 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CHiP 19. 8. 2007 20:32

[quote="Pavel Mareš";Tak moment:

Myslel jsem,že když jedu z jednoho pruhu a za křižovatkou jsou 2,tak můžu jet do kterýho chci.o/quote]
To sice můžeš, ale za předpokladu, že vedle Tebe ještě není jeden pruh na odbočení steným směrem Mr. Green
S autobusem ujeto 300tis. km bez zaviněné nehody 8)
CHiP
Autobusák roku 2009
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků