Rumunsko

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 12. 6. 2011 23:00

Rozmyslame o julovej ceste do Rumunska. Islo by sa "beznym" sedanom ktory ma aspon troska vykonu.

Hlavnym cielom auto vyletu by bol Transfăgărăşan s okolim (cez tyzden) a Bukurest (cez vikend).

Otazky su celkom jednoduche.

1. Aku cestu zvolit (teda ak inu ako "priamku" ktoru hodi google).
2. Ako a kde zaplatit poplatky za cesty.
3. Na ake pisane a nepisane pravidla si davat pozor.
4. Mate nejake overene ubytovanie v danych destinaciach kde sa nebude treba bat v noci o auto a batozinu.
5. Kolko miestnej hotovosti je dobre mat?
6. Ako je to s platbami kreditkou (VISA a Maestro).
7. Su tam osvedcene znacky pump? Resp ake benziny brat a ake nie?
8. Hocijake ine rady ake mozete dat :).

dikes
anonymni

Odeslat příspěvekod ToMMyK 12. 6. 2011 23:27

No do teto zeme by me nikdo nedostal, ani kdyby me za to platil. Ale tchanoj se tam libi tak tama jezdi do BG.Zatim akorat vim, ze se tam nejak nehraje na rychlostni limity...pricemz tam ale radi meri. Tak nevim
Kdyz turbo tlaci, tri valce staci
ToMMyK
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marthuf 12. 6. 2011 23:43

Doporučuju se držet hlavních tahů, ty jsou často čerstvě opravené (EU do Rumunska nalila dost peněz na infrastrukturu). Pokud nechceš zažít offroadové jízdy, lepší se vyvarovat silnic nižších tříd, takhle jsme jednou jeli asi 30 km po cestě ze štěrku s výmoly jak po granátech, není to ale pravidlem. První den jsme přeletěli několik retardérů v plné rychlosti, nejsou totiž značené zvlášť, pouze snížením rychlosti na 30km/h, tak na to pozor. Styl jízdy Rumunů je řekněme uvolněný - téměř každý tam má antiradar, čáry na cestách se berou spíše orientačně, stejně tak rychlost. Dá se na to ale docela rychle zvyknout - navzdory častému porušování předpisů se tam jezdí rozumněji než u nás, málokdy tam někdo udělá vyloženou prasárnu, akorát se prostě nehledí na plnou a pod... Docela rychle se mi dostal jejich styl pod kůži a za týden jsem jezdit jak rodilý Rumun :) Mezi řidiči existuje velká kolegialita - osobně jsem zažil Q7, která jela přes město s puštěnými výstražnými světly a blikala o 106, aby varovala ostatní před měřením. Řidiči se běžně varují probliknutím. Policie jde potkat celkem často, spíš to ale vypadá, že prostě jen postávají u cesty, neviděl jsem, že by někoho stavěli, nás ani jednou, a to jsme Rumunsko projeli až k moři spodem a zpět horem. Na většině větších benzínek se kartou dá platit, hustou síť tam má LukOil. Na kterékoliv benzínce stojí obsluha, která načepuje palivo dle přání, takže ani nemusíš vylízat z auta (když máš hotovost, můžeš rovnou i zaplatit). Ceny jsou tam o něco nižší než v Česku, záleží ale na lokalitě. Ve vesnicích nebyl problém dát si čepované pivo za zhruba 1,5 lei (asi 10 Kč), ve větších městech se to pohybovalo mezi 2-4 lei. Dá se dobře a levně najíst v restauracích. I v nóbl restauracích, kam očividně moc Rumunů nechodí, se dalo výborně najíst do 100 Kč i s pitím, navíc jsme dostali jako pozornost podniku panáka slivovice, která je tam mimochodem docela rozšířená. Pokud by byla obava parkovat ve větších městech přímo na ulici, dá se využít hlídaných patrových parkovišť, cena směšná (snad 10 Kč na hodinu, už se přesně napamatuju). V některých oblastech nejsou postaveny mosty přes Dunaj, funguje tam trajekt, za který se platí jak za osobu, tak za auto. Cena byla na poměry docela vysoká ( za převoz jsme zaplatili se vším všudy snad 200 Kč v přepočtu ). Na některých mostech se vybírá mýtné. Rumuny potěší, když se naučíš pár rumunských slovíček, s jejich pomocí se nám podařilo získat lepší přístup např. v restauracích. Co se týče jídla, mají několik národních specialit, osobně doporučuji např. speciální dršťkovou polévku, kterou ač zrovna nemusím, jsem snědl s chutí. Pozor, byla hodně ostrá, druhý den jsem na velké málem brečel :)

-- 13. 6. 2011 00:52 --

Fagaras je nádherné pohoří, které stojí za to si projít. Jejich legislativa je o dost volnější, než v Česku, dá se stanovat a chodit kdekoliv, na druhou stranu je kvůli tomu i v horách dost nepořádek. Na horách stále žijí pastevci, byl jsem svědkem toho, že i v tamější obdobě národního parku vypalovali keřový porost pro získání pastviny. Rumunským specifikem jsou polodivocí psi, kteří jsou úplně všude. Není třeba se jich bát, z lidí mají strach. Jen to chce dávat pozor hlavně v noci na cestách, příkopy jsou plné přejetých psů. Při stanování je dobré si schovat věci do stanu, jednou nám takhle přes noc prohrabali a rozházeli zavazadla. To je asi tak to hlavní... Pokud by byl zájem podívat se někam i cestou, doporučuju město Sighisoira - rodiště hraběte drákuly. Centrum je v původním středověkém stavu, neexistuje tam dlažba, chodí se po štěrku, žádný navoněný skanzen, jako Pražský hrad :) Kdyby tě zajímalo ještě něco, rád zodpovím.

-- 13. 6. 2011 01:05 --

ToMMyK píše:No do teto zeme by me nikdo nedostal, ani kdyby me za to platil. Ale tchanoj se tam libi tak tama jezdi do BG.Zatim akorat vim, ze se tam nejak nehraje na rychlostni limity...pricemz tam ale radi meri. Tak nevim

Náhodou byl jsem v Rumunsku už dvakrát a nedám na něj dopustit, určitě se tam ještě vrátím. Ten pocit západního turisty ve východní zemi je k nezaplacení :)
marthuf
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 13. 6. 2011 10:04

Diky moc za info. Terenak nemam, iba obycajny sedan. Takze potrebujem aspon trocha zjazdne asfaltky :). Inac kazde info ktore mi mozes dat ohladom jazdy a "prezitia" v tejto krajine bude velmi cenene. Najma ak sa vratime zo vsetkym s cim tam vyrazime :D.
anonymni

Odeslat příspěvekod marthuf 13. 6. 2011 10:11

Myslím, že se Rumunsko těší přehnaně špatné pověsti. Za celou dobu jsme neměli problém s lidmi. Mají tam velkou menšinu Romů, společnost je v tomto směru hodně rozdělená. Nakonec ale zjistíš, že je to úplně normální země, kde lidi chodí do práce, aby měli co do huby a nakupujou v těch samých obchoďácích, jako my. Obzvláště ve větších městech nebo turistických oblastech.
marthuf
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 13. 6. 2011 10:19

No právěže bacha na lidi tam, hlídat si věci, krade se tam nehorázně...
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marthuf 13. 6. 2011 10:22

No právě stačí žít nějakou dobu v Praze a budeš připraven, horší už to být ani nemůže ;)
marthuf
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 13. 6. 2011 12:06

Tie negativne informacie som si vsimol tiez. Takze chrobak funguje :). Kam mam zaradit moje destinacie? Medzi lepsie alebo horsie casti krajiny?
anonymni

Odeslat příspěvekod marthuf 13. 6. 2011 12:20

Určitě lepší. Drsnější je to na severu, tam jsou běžné cikánské osady, dokonce se tam dají potkat kočující cikáni s karavany.
marthuf
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 6. 2011 12:36

Bukurest padla. Pozrel som teda narychlo mapu a navrhol kolecko krizom cez krajinu. Co myslite, je to zjazdne? Mate skusenosti s prespavanim v danych mestach / oblastiach? Ako je to s prejazdom hranic?

Ako tak na to pozeram tak rozmyslam ci nebude lepsie zacat od juhu a ist postupne na sever. Na "stvrty" den sa tesim najviac :).
google mapa
anonymni

Odeslat příspěvekod j3s 22. 6. 2011 20:07

Byla to má oblíbená země v níž jsem na cestách prožil celkově více než rok. Naposledy jsem tam strávil pár dní vloni na kánoi v dunajské deltě.
Dříve to byla určitá exotika, ale jinak zcela bezpečná země. Například batohy jsme běžně nechali na nádraží svázané dohromady lanem ( aby se nedaly jenom vzít a odejít ) a potom jsme odkráčeli do města. Po půl dni se vrátili a nikdy v nich nebylo hrábnuto. V Čechách něco nepředstavitelného.
S novým režimem se to zhoršilo a už nám ve vlaku ukradli foťák, ale stále bych to považoval za zemi bezpečnější než Čechy.
- V současnosti bych řekl zcela standardní zem, s jinými zvyky na venkově. Konkrétně mají ve zvyku ráno vyhnat domácí zvířata ať si něco najdou. A tak po vesnici bloumají kozy, ovce, prasata. Na to je třeba jako řidič dávat pozor, protože za zatáčkou se může na silnici rozvalovat prasnice se selaty. To ovšem platí v zapadlých vesnicích. Hlavní tahy a města jsou zcela normální jako všude jinde.
- S palivem žádný problém. Jsou tam všechny běžné řetězce stejně jako u nás. Takže pokud jsi zvyklý např. na Shell máš ho mít. Já jsem zvyklý na Lukoil tak beru u nich.
- Spát tam, kam jsem zrovna dojel nebo došel, jsem se nikdy nebál a nikdy jsem nenarazil na problém. Ubytování jsem nikdy nehledal a nepotřeboval, ale cedule "zimmer frei" tam najdeš jako všude jinde a ceny mi přišli příznivější než u nás.
- Peníze bych si vyměnil. Směnáren je všude spousta a nevidím důvod si komplikovat život tím, že budu u pokladny v samce pokladní vnucovat Eura. Za zbytek před hranicí dočepuj benzín, který tam je příjemně levný. Jinak cenové relace zcela srovnatelné s čechami, spíše mírně levněji.
- Fagaraš je tradiční volba, ale zdaleka ne jediná dobrá. Velmi pěkný je i např. Retezat, zvlášť jeho jižní vápencová část s některými docela monumentálními krasovými jevy, a další velmi povedené oblasti.

Prostě běžná zem, jako každá druhá, s pohlednou přírodou a příjemně Balkánským šmrncem.
j3s
Štamgast

Odeslat příspěvekod PeTr7650 22. 6. 2011 20:28

taky tam chci jet v lete, na tyden na transfagarasan highway a probehnout nakej ten kopecek. Pro pripadne cestovatele je vynikajici pomuckou zpracovane StreetView v celem rumunsku!
Jinak co se tyce bezpecnosti, jak uz nekteri napsali, neni se ceho bat. Jezdil sem tam pul roku a za tak kratkou dobu jsem si tu zemi velice oblibil.
Слава Україні!
PeTr7650
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marthuf 22. 6. 2011 20:44

Fajn trasa, pokud vám vyjde počasí, tak ta 4 je super :)
marthuf
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moucha 22. 6. 2011 20:48

Ja jel loni do Cluj ci jsk se to jmenuje a pohoda od hotelu cele centrum, cesta super bez nejakeho velkeho rozdilu od ostatnich cest
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod j3s 22. 6. 2011 20:53

"transfagarasan highway". To je hrozný. Horší snad je už jenom mapa Ruska s přepisem názvů do angličtiny.
j3s
Štamgast

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků