Hobby koutek

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod speleo 24. 2. 2014 13:18

Před novou nastávající sezónou bych založil tenhle koutek pro všechny kutily, zahrádkáře, řemeslníky a pod., kteří mají nějaký dotaz, námět nebo problém z tohoto okruhu.

A rovnou mám dotaz:

kterou sekeru/kalač byste doporučili na štípání velkých (tak 50cm a víc) špalků? Našel jsem si namátkou tyhlety:

https://www.mall.cz/sekery/husqvarna-s2800
https://www.mall.cz/sekery/fiskars-siek ... 700-122161
https://www.mall.cz/sekery/fiskars-siek ... 500-122160
https://www.mall.cz/sekery/fiskars-x-25
https://www.mall.cz/sekery/fiskars-x-27


Postavy jsem spíše rachitické, tak abych to s ní chvíli umával, ale zase aby to štípalo a nemlátil jsem do toho jak hluchý do vrat.

Kdy doporučujete špalky štípat? Nyní relativně syrové (káceno v prosinci), nebo až vyschlé?
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jelass 24. 2. 2014 13:22

Jednoznačně Fiskars, tam není o čem. Kupuju tady: http://www.fiskars-shop.cz/?gclid=CKmA9 ... wwodgSYACA

Jinak štípačku teda. Rychlejší práce, nenadřeš se a je to především bezpečnější.

Hele, není tady dost podobnejch vláken? :D
Mondeo MK4 1.6eb, Mitsu Eclipse Cross 1.5T Mivec Intense
p:Mondeo MK3 fl 2.0i Viva, Kiwi 8G ufo 1.8 i-vtec Sport, GrandCaravan mkV 3.3i V6 SE, Corolla mkXI 1.4 vvti, Fabia mkI 1.4 mpi
"D1.8T: Koupil dvoulitr a jezdí s ním jako s dvoulitrem."
Jelass
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jelass 24. 2. 2014 13:24

JInak model X27/25 - to by chtělo nějaký videa, ošahat atd. S tím kalačem bych se nechtěl tahat teda.
Mondeo MK4 1.6eb, Mitsu Eclipse Cross 1.5T Mivec Intense
p:Mondeo MK3 fl 2.0i Viva, Kiwi 8G ufo 1.8 i-vtec Sport, GrandCaravan mkV 3.3i V6 SE, Corolla mkXI 1.4 vvti, Fabia mkI 1.4 mpi
"D1.8T: Koupil dvoulitr a jezdí s ním jako s dvoulitrem."
Jelass
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod speleo 24. 2. 2014 13:26

Člověče hledal jsem, ale hobby/kutilské vlákno mi to nenašlo. Každá hovadina tu má svůj koutek, ale obyčejný takovýto ne-e :hm

Štípačka je jistě fajn, ale na tu nejsou peníze a ani jí není kam bezpečně uložit. Navíc takový špalky dřeva nemíváme furt, tohle je víceméně výjimka, tolik dřeva ke zpracování pohromadě nepamatuju.
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slawall 24. 2. 2014 13:27

***** se na ceske eshopy a objednat z amazonu. Co jsem kontroloval jednu tu Fiskarsku, tak je tam o 500Kc levnejsi.
Slawall
Vošický lover
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moucha 24. 2. 2014 13:29

mám X27 a je to mašina, můžu doporučit asi nejlepší sekerka co mám
Moucha
ing. Spokojený
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 24. 2. 2014 13:32

ty Fiskarsy chtějí abys měl ani ne tak sílu, jako švih. Jsou poměrně dost lehké. Takže se nenadřeš na "zdvihu".
V případě nedoseknutí špalku mi přijde lepší sekeru vytáhnout(pokud to jde snadno) a zatnout znova, než to dosekávat zvedáním zakousnutého špalku a následným úderem.
Mám tu X25. S kalačem jsem ještě neštípal.
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod speleo 24. 2. 2014 13:32

Mně ty kalače příjdou jako lepší drtiče (těžší, větší dopadová síla) ale nevím, ani jedno jsem v ruce neměl a nezkoušel to, proto se ptám, jestli někdo náhodou už tenhle problém neřešil.
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jelass 24. 2. 2014 13:32

No jo, X27 za 45usd... ale co pošta, free?

SPeleo: co si jí půjčit?
Mondeo MK4 1.6eb, Mitsu Eclipse Cross 1.5T Mivec Intense
p:Mondeo MK3 fl 2.0i Viva, Kiwi 8G ufo 1.8 i-vtec Sport, GrandCaravan mkV 3.3i V6 SE, Corolla mkXI 1.4 vvti, Fabia mkI 1.4 mpi
"D1.8T: Koupil dvoulitr a jezdí s ním jako s dvoulitrem."
Jelass
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jelass 24. 2. 2014 13:35

Speleo: já už nekupuju teda nic jinýho po pravdě, ale oni to mají nějak vychytaný prostě, že tu hmotnost ani nepotřebuješ. Prostě švih, jak psal elzyx a krásně projde.

Já mám x17 ( a X7 ) a 20 - 30 cm není problém
Mondeo MK4 1.6eb, Mitsu Eclipse Cross 1.5T Mivec Intense
p:Mondeo MK3 fl 2.0i Viva, Kiwi 8G ufo 1.8 i-vtec Sport, GrandCaravan mkV 3.3i V6 SE, Corolla mkXI 1.4 vvti, Fabia mkI 1.4 mpi
"D1.8T: Koupil dvoulitr a jezdí s ním jako s dvoulitrem."
Jelass
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slawall 24. 2. 2014 13:38

Jelass píše:No jo, X27 za 45usd... ale co pošta, free?

SPeleo: co si jí půjčit?

Jo je tam i free posta.
Slawall
Vošický lover
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 24. 2. 2014 13:40

speleo: štípe se to nejlíp hned za syrova, ježto jseš rachitik, koukej spíš po klínech, provětší polena, když už nechceš štípačku
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 24. 2. 2014 13:41

kalač je lepší na vrby, břízy, oše a podobná dříví co nejni moc sukatý, kalačem se to pak dá štípat na jednu ránu, kalač má sice větší sílu, tala zase strmější klín, takže půlmetrovou (předpokládám že mluvíš o průměru celou dobu) břízu, vrbu a tak s tím pořádnej chlap jebe na jdenu ránu kus, ale do borovice nebo dubu to tak nefunguje...

na sukatý zvlášť když nemáš moc sílu, si kup klíny a tak pětikilovou palici... nebo si kup klíny a kalač (můžeš ho používat i místo palice) a sekeru k tomu tak dvoukilovou, se štíhlým klínem, na delší násadě.
Naposledy upravil pech. dne 24. 2. 2014 13:46, celkově upraveno 1
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod glider 24. 2. 2014 13:44

Riesil som podobne a nakonec Otec kupil z metra/makra za 13e obycajnu a po mesiaci sa zlomilo porisko :D

Ale obavam sa, co ked nahodou to porisko zo sklenych vlakien narazi na drevo, ci sa to nezlomi este lahsie ako z dreva porisko.
glider
Ja chcem Slovak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 24. 2. 2014 13:44

Jelass píše:Já mám x17

si teď nejsem jist, jestli mám X17, nebo X25 :hm Mám za to, že jsme se o tom kdysi bavili. Večer raději mrknu.

Každopádně na nich oceňuju kvalitní ostří. Se s ní už naštípalo cirka 50 kubíků dřeva a stále je jak nové, tj. pokud bych přejel prstem po ostří, tak se říznu. To se hodí na sekání takového svinstva jako jsou některé druhy bříz. Ty mají takové vlásečnicovité cikcak dřevo, normální sekerou skoro nerozpůlitelné (vždycky jsem raději vzal klíny).
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků