Tepelné čerpadlo

Diskuse na témata, která se vůbec netýkají aut

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod Bob 18. 9. 2012 00:36

Máte někdo tepelné čerpadlo vzduch - voda?
Nějaké zkušenosti - hlasitost, komentáře?
Bob
Štamgast

Odeslat příspěvekod JardaB 18. 9. 2012 05:17

- extremne predrazene
- nizka ucinnost kdyz je fakt zima
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karf 18. 9. 2012 07:39

Smysl to má, pokud topíš uhlím, dřevem nebo čímkoliv jiným, co taháš jako vůl, nebaví tě to a chceš něco bezúdržbového, bezobslužného, bezpečného, máš dost na počáteční investici (cca 200 tisíc) a máš dost zateplenej barák. Pokud nebydlíš někde vyloženě na horách, tak to zase tak nízkou účinnost mít nebude.
My máme vnější jednotku 14kw zubadan a problém má jen výjimečně když teploty klesnou k -20ti. Spíš než že by nestačil, tak "zamrzne" a přitápíme dřevem. To jsou tak 2-4 dny v roce.
http://www.cerpadla-ivt.cz/cz/tepelne-c ... zduch-voda
karf
Nováček

Odeslat příspěvekod Diesel 21. 9. 2012 18:07

JardaB píše:- extremne predrazene
- nizka ucinnost kdyz je fakt zima

Omylom som ti podakoval, namiesto citovania :D
A5 3.0 TDI quattro MT
Diesel
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Diesel 21. 9. 2012 18:34

Ja som chcel len tolko, ze sa tym zivym....pracujem v otcovej firme a okrem ineho montujeme aj tepelne cerpadla CTC a Mitsubishi Zubadan. Extremne predrazene ? Je to jedina vec na dome, ktora ma realnu navratnost a este si na seba aj zarobi. Kedy sa ti vrati kuchynska linka za 5000 € ? V dnesnej dobe je jedina istota, ze ceny energii budu stupat. A ak niekoho odradi vyssia vstupna investicia, nech si da plyn. Ale ceny pripojky, komina, kondenzacny kotol atd sa tiez pohybuju v tisicoch eur a mas ucinnost 1,1. Nehovoriac o tom, ze nie vsade je plyn. Dnes uz su tie cerpadla oproti tym spred 10 rokov ozaj tichucke, maju 100% vykon aj pri -15°C, spolahlive, proste parametrovo uplne niekde inde a ich cena sa nezvysila. Argumentovat nizkym COP ...no neviem, stale lepsie mat ucinnost 1,5 ako 1 nie ? Navyse priemerna teplota vo vykurovacom obdobi je aj u nas na severe plusova.
A5 3.0 TDI quattro MT
Diesel
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Diesel 21. 9. 2012 19:14

karf: To by ma zaujimalo, ako vam zubadan zamrzne ? U nas bol extremny februar tohto roku, ked cez den bolo najviac -10, v noci pravidelne -25 a dokonca sme tu mali parkrat aj cez -30 a ziadne zamrznutie sa neudialo.
A5 3.0 TDI quattro MT
Diesel
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB 21. 9. 2012 19:15

Tak pokud jde o funkcnost tak vrty, pripadne kolektory pokud je velka plocha ke zdevastovani a levny bagrista... Z -20 stupnoveho vzduchu se ucinne teplo neudela a z -0..10st vlhkeho taky ne...
Vite co ted delam? Kopu 40m vykop do studny kam chci dat vymenik osobne lopatou a krumpacem a chystam se pres zimu udelat agregat pro experimenty. Pokud zjistim, ze to je naprosto nevyhovujici tak pujdu do vrtu, no, aspon budou natazene trubky k volne plose... Ale pokud to da aspon 4kW (+1.5kW prikon) tak to bude OK a jen dokopu dalsicch 100m.
K tomu zamrznuti - samozrejme to nezamrzne, na to to ma vychytavky, ale ucinnost je v riti - ale co, zakaznik vetsinou spotrebu prubezne nesleduje, ze...
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 9. 2012 20:07

jsi si jistý, že ti ta studna nezamrzne? Nebo jsi neměl kam vylít metyl? :mrgreen:
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB 21. 9. 2012 20:22

No uplne nejsem ale je to jen jedna vetev a hloubka 20m, prumer metr, v zime vody asi 15m... To jen tak nezmrazim ;-) K tomu je tam odber asi 500l denne, uvidime, jsem hravy ;-)
Jen resim jestli poridit kompresor s chladicim vykonem 7 kW nebo 10kW, abych to neprehnal, asi vezmu ten mensi i kdyz neni 3-fazovy a bude to docela prda pri spusteni...
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 9. 2012 20:28

přinejhorším to můžeš nahřívat solárem. Kamarád má vrt a přes zimu to má tak tak. Druhou zimu to nezvládlo, po pár měsících jel na elektrokotel. Od té doby ten vrt přes léto rozmrazuje solárem.
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB 21. 9. 2012 20:33

To me u vrtu docela prekvapuje, to by se snad mimo topnou sezonu melo ohrat normalne teplem ze zeme... Zajimave je, ze jsou stale 2 teorie, kde se teplo bere - jedna je z ohrivani povrchu sluncem a druha je ze zemskeho jadra (to mi prijde logictejsi, kdyz je teplota ve vetsi hloubce stejna u nas i na rovniku... Ja sazim na to, ze je ze studny docela velky odber vody a tim by se tam melo teplo dostavat, plus ten privot 40m v zemi, kde na tom v zime lezi snih a melo by to byt dobre izolovano. Kazdopadne uvidime, beru to jako vedecky vyzkum.
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 9. 2012 20:38

já bych řekl, že bude hodně záležet na podloží. Tam kde je hodně vody, která ještě navíc odněkud přitéká, tam bych problém neviděl.
U něj je nějaký mazlavec.
eLzyx
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 21. 9. 2012 20:56

JardaB píše:K tomu zamrznuti - samozrejme to nezamrzne, na to to ma vychytavky, ale ucinnost je v riti - ale co, zakaznik vetsinou spotrebu prubezne nesleduje, ze...

Tak v nížině jde o pár dnů a většinu roku je topný faktor takový, že se to bohatě srovná.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Štamgast
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Diesel 22. 9. 2012 00:05

Nielen v nížine, priemerná teplota vo vykurovacom období je aj na Liptove 2 - 4 ° C. Vrty majú toľko nevýhod, že oproti systému vzduch voda by som nad nimi neuvažoval . Jednak je to samotná cena vrtu (t.j. počiatočná investícia - tisíce eur) , potom treba mať zabezpečenú výdatnosť, t.j. prietok niekoľko litrov/min. Dajme tomu, že sused o 2 domy vedľa sa rozhodne tiež pre systém voda-voda a kľudne sa môže stať, že váš prameň "vyschne". Ďalej požiadavky na kvalitu vody, servisovanie výmenníkov a filtrov (vápencové podložie vám z nich spraví "jaskyňu"), nehovoriac o príkone (2-3kW) samotného čerpadla, ktoré tú vodu z hĺbky desiatok metrov dostane na povrch... a hneď je celá efektívnosť tohto systému v *****. A zemný kolektor nie je absolútne vhodný na celoročnú prevádzku (napr. ohrev bazénu v lete), pretože zem sa v lete jednoducho nezregeneruje keď z nej budete neustále odoberať teplo.
A5 3.0 TDI quattro MT
Diesel
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bob 22. 9. 2012 21:41

No, asi půjdu do vzduch - voda, za rok budu asi zkušenější
Bob
Štamgast

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků