Mají význam 15" na Fabku?

Fabia, Octavia, Superb,...

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod stepk 20. 6. 2005 11:17

Poradte prosim...Chystam menit gumy. Uvazuju pritom o vymene alu 14" co byly seriove v eleganci pred faceliftem za pofaceliftovy 15" "BAND".. Jedno kolo stoji 3000,- Je to dobry napad? Mimochodem je to 1,4 74kw...
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod richie 20. 6. 2005 11:41

hmm .. a co je dobry napad pri takychto investiciach ? ;) .. inak tiez som o niecom podobnom rozmyslal, ale na rozdiel od teba pri podstatne slabsom vykone (50-55kW), kde som dosiel k nazoru, ze to nema zmysel teda ze pozitiva (vyssia stabilita a vzhlad) navyvazia negativa (pokles dynamiky pri aj tak kompromisnom vykone) pri tej cene ...

.. v tomto pripade (74kW) uz je rozmer 15" rozumne "pouzitelny" a mozes vyuzit vyhody sirsich pneumatik a samozrejme vizualneho efektu .. aj ked musis pocitat s istou stratou dynamiky a narastom spotreby a mozno trosku nepohodlia (vyssia citlivost na nerovnosti) ..
richie
Štamgast

Odeslat příspěvekod Name_and_Surname 20. 6. 2005 12:46

Na tu 100-koňovou Fábku dej 15-tky úplně v klidu. Sice to pojede trošku "vlažněji" než na 14", ale vypadá to mnohem lépe a i jizdní vlastnosti jsou trošku lepší (šířka plneu) a jizdní komfort se taky zlepší (teda pokud tam hned nelupneš nějaké super-nízké profiláče)... ;-)
Je jen otázka času, kdy to nerozdejcháte... :-)
Name_and_Surname
Nováček

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 13:05

Tak jsem se rozhodl pro ty patnáctky. Mám ale dotaz, nevíte o nějakém servisu kde by se dala tato kola sehnat levněji nebo se slevou?
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 13:05

Ještě takový detail: Někde v Praze...
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod mfilip 21. 6. 2005 13:45

zkus inzeraty, na Ostravsku mame Avizo.cz
P: O1 1.8T SLX 1999 (5,81l/100 km)
K: OII 2.0 RS TFSI 2008 (5,80l/100 km)
K: Insignia 2.0 CDTi 103kW Ecoflex 2015 (4,55l/100 km)
Lekce češtiny: Dva piva. Skrovek chleba. Vuřt s křenem. Vysoké Mýto. Žvýkačka. Příjdu později. Okurka. Rožni světlo!
mfilip
Veterán

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 14:53

Mam jeste jeden dulezity dotaz: musi mit rezerva stejny rozmer jako ostatni kola????
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 21. 6. 2005 15:16

stepk píše:Mam jeste jeden dulezity dotaz: musi mit rezerva stejny rozmer jako ostatni kola????

... predpisovo neviem, ale funkčne určite ...

(...keby si mal jednu topánku dobrú a druhú o dve čísla väčšiu/menšiu asi by so nebolo moc ideálne :D )
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 15:26

to mas sice pravdu, ale stejne musi byt zachovanej obvod kola, tak mi jde o to, jestli vadi nebo ne, kdyz budou kola 195/50 R15 a rezerva 185/60 R1..4
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod oscar 21. 6. 2005 15:31

Dreamer_: a co dojezdova kola? :-)))
Psychotik je, zjednodušeně řečeno, člověk, žijící ve svém vlastním světě, obtížně rozlišující představy a realitu - petrumr.
oscar
Inventář

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 21. 6. 2005 18:05

stepk píše:to mas sice pravdu, ale stejne musi byt zachovanej obvod kola, tak mi jde o to, jestli vadi nebo ne, kdyz budou kola 195/50 R15 a rezerva 185/60 R1..4

... no ak bude mať rovnaký obvod tak by sa aj dalo...

... 1) Ako často "kontrolný orgán" kontroluje povinnú výbavu ? (Asi nie moc často.) 2) Ak by už aj na to prišlo, myslíš že budú kontrolovať rozmery kolesa? (Asi nie. A aj tak nevedia na aké auto sú aké rozmery dovolené)
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 6. 2005 18:26

Rezerva muze mit jiny rozmer i dezen nez kola na kterych normalne jezdis.
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 19:38

vis to na stopro?
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod JP 21. 6. 2005 19:40

p0etrik: jj, to presne pro reszervu plati, ale pozor na rozdil v kufru oficialni rezervu, nebo plnohodnotne nahradni kolo, ktere pak musi byt stejne jako ty ostatni
JP
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 19:49

Tak tomu nerozumim, jaky je v tom rozdil?
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod JP 21. 6. 2005 20:21

stepk:
rezerva ~ dojezdove kolo ... jsi povinen...(bla bla) vymenit ho co nejdriv je to mozne, pokud mozno v nejblizsim autoservisu (presneji to najdes ve vyhlasce)

nemuzes vozit 14" kolo na Fabii jako "rezervni" a tvrdit, ze je to dojezdove kolo, a proto je jine, nez zbyle tri 15" s gumama jinych rozmeru
Naposledy upravil JP dne 10. 8. 2005 09:27, celkově upraveno 1
JP
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 20:26

preco?
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 20:30

takze jaky je tedy rozdil mezi rezervnim kolem a dojezdovym kolem? Proste mi jde o to, jestli muzu mit 14ku v kufru a obute 15ky...tot vse...
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 21. 6. 2005 20:53

... to by už to bolo aby policajti kontrolovali aj rozmer pneumatík. Ja že odhrnem koberec v kufri, zbadajú koleso a ide sa ďalej ...
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Vlastimil Vobořil 21. 6. 2005 20:58

Tak to je legrace!!!Vzdyt ti ten tvuj silnej motor s tema kolama ani nepojede!!
VolksWagen Passat 1.9 TDI čiplý na cca 140 kW
Vlastimil Vobořil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 21:14

Na tebe sme tady vsichni cekali.... :hm
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod Řepík 21. 6. 2005 21:25

No hlavně, že to jede Tobě, Vlastíku...
this is gonna be LEGEN ... wait for it...DARY!
B7 Variant
Řepík
Inventář

Odeslat příspěvekod stepk 21. 6. 2005 21:38

poradte prosiiim.... :|
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod Vlastimil Vobořil 21. 6. 2005 22:52

stepk: ?
repik: nerikam ze mi to jede nejak extra zavodne (napr. s S4 apod se rovnat nemuzu), ale napsal jsem zde jen svuj nazor na to,ze davat vetsi kola na auto s takhle ubohym motorem je naprosta kokotina!!!!!!!!!
VolksWagen Passat 1.9 TDI čiplý na cca 140 kW
Vlastimil Vobořil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr.Sispera 21. 6. 2005 23:00

Já vyměnil na 1,4 74kw kola ze 14 na RS 16 215/40 a rozdíl v dynamice byl tak razantní že jsem je asi po 4000 km prodal. Spotřeba šla skoro 3/4 litra navrch. Jo a ty disky Fabia RS prázdné vážili skoro 10 kg klasická 14 plech kolem 6 kg a to jenom na jednom kole a navíc na škoda auto u příslušenství najdeš váhu těch bandů a ty váží taky kolem 10 kg což na na motor s tak nízkým a špatným průběhem točáku je nárust zátěže jak blázen. Někde jsem četl že přidat 1 kg na rotující hmotě při zrychlení je 4násobek normální váhy. To máš vlastně 4 kg * 4 kola * 4 násobek váhy a je to docela brutal. teda 64 kg. Za tu krásu to fakt nestojí, alespoň ne dle mě.
Petr.Sispera
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 6. 2005 23:03

Na vozidle, pokud při schválení technické způsobilosti typu není stanoveno jinak, smí být používány pouze pneumatiky určené pro daný typ vozidla výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Nosnost pneumatik nesmí být nižší než povolené zatížení připadající na kolo (nápravu) vozidla. Jako náhradního kola s pneumatikou může být použito pro nouzové dojetí kola s pneumatikou jiné nebo zvláštní konstrukce nebo jiného rozměru, určeného pro tento účel výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Tato kola musí být homologována podle předpisu EHK č. 64 nebo směrnice 92/23/EHS.

Zrejme tedy muzes pouzit bud specialne schvalenou dojezdovou rezervu s jinou pneumatikou stejneho rozmeru nebo dojezdove kolo. Ale nejsem pravnik.

edit: Napsal jsem to blbe. Bud pneumatiku jineho typu (jiny vyrobce, vozrek), ale stejneho rozmeru. NEBO specialne schvalene dojezdove kolo.
Naposledy upravil p0etrik dne 21. 6. 2005 23:12, celkově upraveno 1
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 21. 6. 2005 23:03

... Octavia 1.6 má o jeden kW viac ako to stepk-ova Fabia, má 15"stky a zatial som sa s ňou vždy pohol z miesta ...

... takže vo výkone by som problém nehľadal ...

---------------------------------------
len tak bokom:

... mne sa lepšie jazdí s bicyklom ktorý má väčšie kolesá (znedbajme prvody, takže napr. málá stará skladačka a veľká ukrajina) ...
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 6. 2005 23:05

Ale podle tohoto to zase bez problemu pude, takze asi jo. :)

Na vozidle se nesmí, s výjimkou nouzového dojetí, současně použít pneumatiky různých rozměrů a konstrukcí, pokud při schválení technické způsobilosti není stanoveno jinak. Na téže nápravě musí být používány pouze shodné pneumatiky. Konstrukcí pneumatiky se rozumí konstrukce diagonální, radiální, smíšená (BIAS BELTED). Shodnou pneumatikou se rozumí pneumatika stejného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a značky. Druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní, dezén zimní, u něhož na bočnici pneumatiky je vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS a terénní.e/quote]
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod Lukke 21. 6. 2005 23:06

Dreamer: Kola na autě a na kole je něco úplně jiného. Většinou malý kola na kole máš těžší a tlustší, než velký kola s galuskama. :)
autorevue.cz: BMW 330i E90, 190 kW + BMW 525d F11, 150 kW
zive.cz: Intel Core i9-7980XE, 2x Radeon RX 480, 64 GB RAM, SSD Intel 720, Samsung MD230X6
mobilmania: Galaxy S9+
Lukke
Nováček

Odeslat příspěvekod JP 21. 6. 2005 23:08

p0etrik píše:Na vozidle, pokud při schválení technické způsobilosti typu není stanoveno jinak, smí být používány pouze pneumatiky určené pro daný typ vozidla výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Nosnost pneumatik nesmí být nižší než povolené zatížení připadající na kolo (nápravu) vozidla. Jako náhradního kola s pneumatikou může být použito pro nouzové dojetí kola s pneumatikou jiné nebo zvláštní konstrukce nebo jiného rozměru, určeného pro tento účel výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Tato kola musí být homologována podle předpisu EHK č. 64 nebo směrnice 92/23/EHS.

Zrejme tedy muzes pouzit bud specialne schvalenou dojezdovou rezervu s jinou pneumatikou stejneho rozmeru nebo dojezdove kolo. Ale nejsem pravnik.t/quote]

dekuju ti - to je presne to, co jsem se tu snazil vysvetlit, ale byl jsem liny to hledat ;-)
JP
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Řepík 21. 6. 2005 23:09

to Vlastimil V.: sorry, ale ty jsi nenapsal žádný názor, jen jsi napsal nesmyslnou poznámku, která k danému tématu vůbec nepomohla....
Autora zajímá to, jak pocítí změnu kol na svém autě a chtěl by znát nějaké názory na zvýšení spotřeby a snížení dynamiky, což z Tvého příspěvku asi moc nevyčte.
Řešit to, že jsi nepsal o tom, jak to jezdí Tobě asi nemá vůbec cenu, myslím, že nejenom já se nad tvými příspěvky v diskuzích tady jen usmívá...
Naposledy upravil Řepík dne 21. 6. 2005 23:11, celkově upraveno 1
B7 Variant
Řepík
Inventář

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 21. 6. 2005 23:10

... tak sa potom treba pozreť do techičáku. Ja mám na Felde síce 13" ale normálne legálne podľa techničáku môžem používať aj 14" ...

...tak som pozrel na web škodovky. Na Fabiu ponúkajú aj 15", takže tam nevidím problém ...
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod Řepík 21. 6. 2005 23:13

Dreamer_ píše:... tak sa potom treba pozreť do techičáku. Ja mám na Felde síce 13" ale normálne legálne podľa techničáku môžem používať aj 14" ...

...tak som pozrel na web škodovky. Na Fabiu ponúkajú aj 15", takže tam nevidím problém ...n/quote]

.....na Fabku se dokonce nabízejí i 16" :lol:
B7 Variant
Řepík
Inventář

Odeslat příspěvekod JP 21. 6. 2005 23:14

Dreamer: pokud mas v TP jen 14", tak ti je prd platne, ze pro nektere modely Fabie dodavaji i 15" .... musel by sis pozadat o zmenu zapisu v technicaku
JP
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 6. 2005 23:14

Jinak doporucuju http://www.epravo.cz/v01/index.php3?s1=1&s2=X&s3=X&s4=X&s5=S&s6=1&m=1&typ=predpisy&recid_zak=3578

Vyhlaska o schvalovani technicke zpusobilosti vozidel. Je tam dost zajimavych veci. :wink:
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 6. 2005 23:14

Jak pise JP, jen to, co je v technicaku.
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 6. 2005 23:18

Jeste se s vama podelim o jednu perlu, co jsem tam nasel.

okamžitá hmotnost vozidla kategorie SPT vybaveného průběžnou nebo poloprůběžnou brzdovou soustavou činí u souprav s nejvyšší konstrukční rychlostí do 30 km.h-1, respektive do 40 km.h-1 nejvýše 2,5násobku okamžité hmotnosti traktoru.
p0etrik
Servismen

Odeslat příspěvekod Petr.Sispera 21. 6. 2005 23:21

U nových fábii si můžeš připlatit 16 i k 1,2 HTP. Jinak u staré jsem v TP měl 15 195/50 ale psal jsem do škodovky že i 16 můžou být u 74 kw 205/45
Petr.Sispera
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dreamer_ 21. 6. 2005 23:32

JP píše:Dreamer: pokud mas v TP jen 14", tak ti je prd platne, ze pro nektere modely Fabie dodavaji i 15" .... musel by sis pozadat o zmenu zapisu v technicaku

... to bolo len ilustratívne, ja disky nemením ...

... no a keď na oficiálnom webe škodovky ponúkajú aj 15", tak to asi bude aj v TP ...
Dreamer_
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod richie 22. 6. 2005 10:27

.. takze s5 k teme .. zhrnul by som to takto .. ako rezervu mozes v aute mat cokolvek co mas schvalene v TP .. co tam budes skutocne mat zalezi uz na Tebe podla toho ako planujes rezervu pouzivat .. teda ak planujes kupit nove 15-tky a nechces uz investovat do rezervneho kolesa, tak si tam nechaj povodnu rezervu (celkovy priemer kolesa bude takmer taky isty) s tym , ze ju budes pouzivat naozaj len ako nudzove dojazdove koleso ..
.. ale ak chces pouzivat rezervu plnohodnotne (napr. casto jazdis dlhsie trasy, v zahranici, v noci a pod.) tak by asi bolo vhodne investovat aj do rezervy ..
Astra G Caravan 1.6 Twinport-Z16XEP; Corsa C 1.0; Octavia II liftback 1.9tdi 77kw -> 1,6TDI;
richie
Štamgast

Odeslat příspěvekod richie 22. 6. 2005 10:31

Petr.Sispera píše:Já vyměnil na 1,4 74kw kola ze 14 na RS 16 215/40 a rozdíl v dynamice byl tak razantní že jsem je asi po 4000 km prodal. Spotřeba šla skoro 3/4 litra navrch. Jo a ty disky Fabia RS prázdné vážili skoro 10 kg klasická 14 plech kolem 6 kg a to jenom na jednom kole a navíc na škoda auto u příslušenství najdeš váhu těch bandů a ty váží taky kolem 10 kg což na na motor s tak nízkým a špatným průběhem točáku je nárust zátěže jak blázen. Někde jsem četl že přidat 1 kg na rotující hmotě při zrychlení je 4násobek normální váhy. To máš vlastně 4 kg * 4 kola * 4 násobek váhy a je to docela brutal. teda 64 kg. Za tu krásu to fakt nestojí, alespoň ne dle mě.d/quote]

:tleskani .. ano 16-tky uz su privela, tie 15-tky by to este mohlo zvladnut ... ALE .. ano toto je prispevok k teme, sice subjektivny, ale ved take su vsetky, ide len o to aby si z toho kazdy zobral to co potrebuje .. na rozdiel od ineho tu prispievajuceho, kde jediny prinos prispevku je ten, ze si o prispievatelovy spravim zodpovedajuci nazor ..
richie
Štamgast

Odeslat příspěvekod stepk 22. 6. 2005 15:11

Pánové, děkuji mockrát...
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod Lumpo 22. 6. 2005 16:13

richie: No vidíš a nebo nemít rezervu žádnou, jako to mám já... a je klid...
Ostatně jsem se už jednou kvůli tomu s policajtem dohadoval... ale neuspěl Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Lumpo
Inventář

Odeslat příspěvekod Lumpo 22. 6. 2005 16:13

neuspěl ten policajt! :tleskani
Lumpo
Inventář

Odeslat příspěvekod richie 22. 6. 2005 16:22

Lumpo píše:richie: No vidíš a nebo nemít rezervu žádnou, jako to mám já... a je klid...
Ostatně jsem se už jednou kvůli tomu s policajtem dohadoval... ale neuspěl Mr. Green Mr. Green Mr. Green /quote]

... hmm .. a cim/ako si argumentoval .. viem ze su teraz aj auta od nova bez rezervy, len s nejakou rychloopravnou sadou .. no pravdupovediac neviem ako je to upravene v zakone (a ani som po tom velmi nepatral, netrapilo ma to ) .. aspon do nedavneho casu som bol presvedceny, ze vyhlaska/zakon uklada povinnost mat rezervu ..

.. otazna je potom prakticka stranka .. co ked ju nahodov nebodaj potrebujes ?
richie
Štamgast

Odeslat příspěvekod MartinTDI 22. 6. 2005 17:14

Ja mam na O2 17'' kola..(v technicaku je normalne zapsane ze muzu pouzit alternativne kola rozmeru 205/60 r15; 205/55 r16; 225/45 r 17) tak pozri druhou stranu technicaku a tam to mas zapsano. Rezerva musi mat stejni obvod jako ostatni kola teda kdyz si mnel 175/70 r13 ted budes potrebovat 195/55 r 15 (promin ak sem se sekol ale vo fabkach se nevyznam :D )
Ja mam O2 1.9TDI (77kW)takze raketa to neni a spotreba po prezuti z 15'' na 17'' stupla o cca 0,3l...
Dynamika malicko klesla a ta bezpecnost pri brzdeni atd. mi za to stoji 8)
BMW
MartinTDI
Štamgast

Odeslat příspěvekod ajif 22. 6. 2005 17:22

MartinTDI píše:Ja mam na O2 17'' kola..(v technicaku je normalne zapsane ze muzu pouzit alternativne kola rozmeru 205/60 r15; 205/55 r16; 225/45 r 17) tak pozri druhou stranu technicaku a tam to mas zapsano. Rezerva musi mat stejni obvod jako ostatni kola teda kdyz si mnel 175/70 r13 ted budes potrebovat 195/55 r 15 (promin ak sem se sekol ale vo fabkach se nevyznam :D )
Ja mam O2 1.9TDI (77kW)takze raketa to neni a spotreba po prezuti z 15'' na 17'' stupla o cca 0,3l...
Dynamika malicko klesla a ta bezpecnost pri brzdeni atd. mi za to stoji 8)

jen si dej bacha, at nejezdis po vode - na techto sirsich pneu bude auto mnohem nachylnejsi k aquaplaningu. Obdobne na snehu bych doporucil originalni patnactky 195/65/15"
ajif
Guru

Odeslat příspěvekod stepk 22. 6. 2005 17:55

Muj otec má taky octavku se stejnym motorem. Kolik mas najeto a kkolik ti to zere? On ma asi 6000km a prumernou spotrebu neustale mirne klesajici ted nekde okolo 5,7 - 5,8 litru...
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod jardys 22. 6. 2005 18:21

stepk: mam Fabii 1.9 TDi, leto 195/5015, zima 185/60/14,rozdil zanedbatelny, 15 lepe sedi, celkovy prumer kola je temer totozny 8)
hunga dunga dá da du!!!
jardys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stepk 22. 6. 2005 18:33

diky, uz jsem rozhodnut a v pondeli si pro to jedu.. Jenom mi dela starosti ta rezerva.. Do tedka mi to totiz stalo na originálních alu 14" a jeste mam jednu jako rezervu v kufru, ale investice do tech kol, kdybych kupoval i s novou rezervou by se prodrazila o 5000,-....
stepk
Nováček

Odeslat příspěvekod Lumpo 22. 6. 2005 19:17

richie: a to je právě můj případ... místo rezervy mám od výrobce komresor a sadu na lepení hahaha

Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Argumentoval jsem tím, že to není z výroby a ať mi ukážou, kde by jako měla být, že na ni není nikde místo atd...
Kroutili hlavou a potom mě pustili...
Lumpo
Inventář

Odeslat příspěvekod Řepík 22. 6. 2005 22:41

Tak jsem koukal do techničáku a u mojí 1,2 HTP jsou v techničáku jako variabilní provedení i 16" ráfky (205/45 R16 83V)...
B7 Variant
Řepík
Inventář

Odeslat příspěvekod MadMack 23. 6. 2005 10:42

Mel bych jeden dotaz k tematu - proc kdyz na Fabii vymenin R14 185/60 za R15 195/50 se mi zmeni dynamika. Pokud dobre pocitac, prumer kola i s gumou je u "ctrnactek" o 1 mm vetsi ...
Fabia Combi 1.4 16V Elegance
MadMack
Nováček

Odeslat příspěvekod richie 23. 6. 2005 10:54

MadMack píše:Mel bych jeden dotaz k tematu - proc kdyz na Fabii vymenin R14 185/60 za R15 195/50 se mi zmeni dynamika. Pokud dobre pocitac, prumer kola i s gumou je u "ctrnactek" o 1 mm vetsi ...

problem malej(ziednej) rezervy vykonu motora a problem zotrvacnej hmoty kolesa, najviac viditelny pri lacnych zliatinovych diskoch, kde prirastok hmotnosti kolesa R15 oproti "plechovej" R14 moze byt aj okolo 4-5 kg .. blizsie to bolo rozoberane v niektorej diskusii na pneu a kola

.. zhruba si to mozes predstavit ako porovnas rozne velke/tazke zotrvacniky (hoc aj na hrackarskych autach) aky je rozdiel v narokoch na silu pri roztacani ..
richie
Štamgast

Odeslat příspěvekod MadMack 23. 6. 2005 11:03

Diky za odpoved, na hmotnosti jsem nepomyslel. Bral jsem to jen na velikost, jako ze tezsi prevod ... A je opravdu takovy rozdil mezi elektronama 14" a 15"?
MadMack
Nováček

Odeslat příspěvekod richie 23. 6. 2005 11:07

niekde na tej diskusii v pneu a kola sa o tom tiez rozpravalo, ale je to velmi individualne ... velke mnozstvo roznych vyrobcov, takze sa to neda pausalne povedat, len vyskusat a odvazit ... a ani v katalogoch vacsinou nie su hmotnosti (vacsina aj tak vybera len podla toho ako vyzeraju a nad ostatnym nerozmysla a potom sa nestacia divit) ..
.. ale velky rozdiel v hmotnosti (niekolko kg) je urcite medzi plechovym a zliatinovym diskom a to aj pri rovnakom rozmere .. (neberiem teraz do uvahy zliatinove disky v kategorii nad 10 000/ks)
richie
Štamgast