Jakým způsobem se stát "finančně gramotným"

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MCmalaBO 18. 4. 2012 11:04

Zdravím,
mám začátečnický dotaz, za který se mi asi většina z vás vysměje, ale neodpustím si ho. Docela mi poslední dobou ztěžuje život to, že jsem hodně "finančně negramotný". A s přibývajícím věkem a nástupem do "reálného" života (zatím studuju VŠ) mě to bude předpokládám pálit čím dál tím víc. Daňovým systémem a vším, co s tím souvisí, jsem v podstatě nedotčen, pokud pominu pár informací ze SŠ, kterou mám ale už pár let za sebou, a tak mi toho v hlavně už moc nezbylo. Tzn. předpokládejme, že jsem v tomhle směru "tabula rasa", chci říct že nevím nic. Ale chtěl bych to změnit..bohužel s tím, že začínat budu od nuly. A tak se ptám, kde získat komplexní a snadno stravitelné informace o financích a daních v ČR? Samozřejmě, mohl bych si pročíst zákony, ale obávám se, že bych z nich moc moudrý nebyl. Spíš mě napadá, existuje nějaká aktuální knížka, která by mi polopatě vysvětlila, jak to v naší zemi chodí? Jedná se mi především o věci kolem daňového přiznání, DPH, povinnosti odvádět daně, ale i třeba průnik do záležitostí okolo provozování živnosti atd. Samozřejmě, článků na toto téma existuje nespočet, ale v tom je právě ten zádrhel. Já bych spíš ocenil něco, kde bude všechno v souvislostech, na jednom místě a polopatě. Našel jsem knížku, která se jmenuje Slabikář finanční gramotnosti, tak na tu určitě mrknu. Máte někdo jiné tipy?
Předem díky.
MCmalaBO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 18. 4. 2012 11:35

Daňové zákony 2012 úplné znění od Hany Markové, vydala Grada
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MCmalaBO 20. 4. 2012 10:38

Díky. Půjčil jsem si je, ale to je právě to, co nechci. Nepotřebuju, aby se ze mě stal právník a ani na to nemám hlavu, takže nerozumím jazyku zákonodárců. Chci jen získat základní přehled o tom, jak to chodí, poznat základní principy. Nevěřím, že všichni, kdo ten rámcový přehled mají, četli kompletní daňové zákony :-l
MCmalaBO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2012 10:59

nechci nic číst, nic se učit ale chci to vědět... ok, zkus si to sehnat jako audiobook, nebo si zaplať nějaké školení.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MCmalaBO 20. 4. 2012 11:07

Čekal jsem podobnou reakci. Už v původním příspěvku jsem psal, že ze znění zákonů bych moc moudrý nebyl. Číst něco chci, ale něco, co je určené laikům, kteří prostě jen chtějí přehled, základní orientaci. Ani z audiobooku bych moudrý nebyl, i kdyby ho namluvila Jiřinka Bohdalová. O leností ti není.
MCmalaBO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 20. 4. 2012 11:16

Začít čtením zákonů je asi fakt pitomost.

Jinak ale IMO směšuješ dvě věci - problematiku kolem daní a živnostničení a tu finanční gramotnost, která spočívá spíš v tom pochopit smysl různých produktů a jejich vhodnost pro určitou situaci (úvěr, různé typy pojištění, účet, služby mobilního operátora atd.), poznat který je výhodný a který nevýhodný, umět si je srovnat a zařídit si přechod od nevýhodného poskytovatele k výhodnějšímu, být si vědom rizik úvěrů a kreditních karet, dokázat posoudit výhodnost úvěru, dokázat posoudit na co je účelné si úvěr vzít a kdy je to pitomost.

Pokud jde o tu gramotnost, tak si můžeš sjet z archivu ČT pořady Suma Sumárum a případně pár dílů Krotitelů dluhů, dále číst weby (a případně si projít archivy článků a tematické sekce) jako zdejší Finexpert, mesec.cz, penize.cz.

Pokud jde o podnikání, tak asi nějaký server pro začínající podnikatele, konkrétní ale neporadím.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2012 11:20

MCmalaBO: tak si holt budeš must najít nějaký kurz (na netu je nabídek spousta) a jít tam. Nebo si zaplať školení od nějakého poradce, který ti vysvětlí co potřebuješ vědět.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 20. 4. 2012 11:45

MCmalaBO píše:Díky. Půjčil jsem si je, ale to je právě to, co nechci. Nepotřebuju, aby se ze mě stal právník a ani na to nemám hlavu, takže nerozumím jazyku zákonodárců. Chci jen získat základní přehled o tom, jak to chodí, poznat základní principy. Nevěřím, že všichni, kdo ten rámcový přehled mají, četli kompletní daňové zákony :-l



No, nevím, já je letos držela v ruce poprvé a to jenom kvůli zkoušce a zdají se mi napsány celkem "čtivě" nebojím se napsat, že skoro pro blbé. Jestli se chceš něco dozvědět, tak bez čtení, nebo nějakého kurzu to fakt asi nepůjde. Takže co zvítězí? Ta lenost, nebo se překonáš? P.S. - a je to lenost, přiznej si to.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2012 12:05

Jirko, znam te od mala, tys nikdy nebyl zadnej myslitel (to neni urazka, proste je to tak, at me mas rad nebo ne) a docela me prekvapilo, jak se tu jeste "pochlubil" tou vejskou. Ano, prave vysoka skola je take o pochopeni vykladu latky a zejmena samostudiu. Je to presne, jak psal Miki, chtel bys neco vedet, ale sam pro to nehodlas nic udelat. Taky by sis (nebo pokud zadas radu od nas) mel ujasnit, co si sam predstavujes pod pojmem ziskat financni gramotnost. Pokud je to pochopeni zakladu podnikani, tak je to neco jineho, nez je obecna financni gramotnost.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 20. 4. 2012 13:53

Doporucil bych sledovat mistni forum, dale finmag, mesec a penize.cz. Ale necist vsechno, jen o vecech u kterych je pravdepodobnost, ze je nekdy vyuzijes. A pocitat s tim, ze to nejaky ten rok potrva. Dale bych doporucil nevsimat si jen oficialnich udaju, ale i tech od lidi. Protoze ty nejlepsi vyhody se zasadne nezverejnuji. Myslim ze zrovna Patrik by v techto fintach mohl byt skvelym ucitelem.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spokojenaslepice 20. 4. 2012 23:58

Pro získání obecné finanční gramotnosti je vhodná např. kniha Petr Syrový, Tomáš Tyl: Osobní finance. Nosím ji v pracovní tašce a ukazuju v ní klientům, jací že jsou finanční koko*ti (připadám si pak děsně důležitej), vůbec je to nezajímá. Knížek tohoto typu mám několik, nechce se mi je hledat.
Naposledy upravil spokojenaslepice dne 21. 4. 2012 00:39, celkově upraveno 1
spokojenaslepice
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MCmalaBO 21. 4. 2012 00:29

spokojenaslepice: díky za tip. Mrknu se po tom, třeba tam najdu informace, který hledám. I ostatním díky za tipy.
S474N: Martine, neznáš mě od mala, znal jsi mě jako malýho. Tvůj názor na můj intelekt sem moc nepatří. Já jsem tu jen požádal o tip na knížku, která by mi mohla poskytnout základní orientaci v oboru, který je pro mě spíš okrajový. Když se člověk, který studuje medicínu, bude chtít za nějakým účelem naučit počítat trojčlenku, nemusí se kvůli tomu učit celou algebru. Samozřejmě, může to udělat. Ale taky mu to může připadat zbytečný a radši si půjčí knihu "Jak počítat trojčlenku" a ušetřený čas stráví třeba nad studiem kardiovaskulárních onemocnění. Samozřejmě schválně přeháním.
Jinak uznávám, pojem finanční gramotnost jsem asi zvolil špatně, resp. smíchal jsem pod něj dvě věci.
MCmalaBO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spokojenaslepice 21. 4. 2012 00:46

Okrajový obor...Některé věci mají obecný vliv na život. Znalost financí je jedna z nich. Nebo třeba schopnost prosadit se.
spokojenaslepice
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MCmalaBO 21. 4. 2012 00:51

Tak bezesporu, aspoň do určité míry finančně gramotný by měl být každý. Ne každý ale musí mít znalosti finančního poradce (myslím opravdového finančního poradce - takového, který radí, ne jen vydělává na provizích).
MCmalaBO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 4. 2012 07:05

Ono už to tu zaznělo, ale pokusím se to shrnout. Já si pod pojmem finanční gramotnost nepředstavuji, že musíš nutně nazpaměť znát zákony, nebo podmínky vkladů, úvěrů a účtů u různých bank, bohatě stačí (a je mnohem důležitější) si umět dát věci do souvislostí. Vědět jaké náklady lze u jakého produktu očekávat, na co se spíše hodí hypotéka a na co půjčka, úvěr či leasing a jaké jsou mezi jednotlivými produkty rozdíly.
Dokonce nemusíš být schopen vždy najít optimální (tedy nejlepší možné) řešení, ale stačí se umět vyhnout těm vyloženě špatným, případně najít nějaké, které je "nadprůměrně dobré" (i když ne nejlepší; znal jsem slovo, které tohle vyjadřovalo (tedy řešení horší, než nejlepší možné, ale dostatečně efektivní vzhledem k vynaloženému úsilí - pomůže někdo?), bohužel jsem ho zapomněl). To nejlepší řešení totiž obvykle vyžaduje hodně všelijakého prokombinování a tím pádem mnohem více pozornosti a má tolik proměnných, že se v tom člověk snadno zamotá.
Rozhodně nic neztratíš, pokud se budeš probírat servery jako Finexpert, Fincentrum (na iDnesu), Měšec. Finmag a Peníze platří Partners a je to na nich znát (na Penězích tak doporučuji zejména starší články, např. http://www.penize.cz/investice/93802-vs ... zenyring-i ), ale i tak, pokud člověk jejich články bere s rezervou, tam lze dohledat zajímavé informace. Já osobně se nejvíce dozvím z diskusí, ať zde, nebo pod těmi články. Dokonce bych řekl, že čím je pod článkem živěji, tím přínosnější je - pokud je tam jen pár příspěvků, navíc ještě podobného ladění, tak to naznačuje, že na server moc lidí nechodí, nebo jsou "příspěvky nekorespondující s vyzněním serveru" promazávány.
Ne každý musí být finanční odborník, stejně jako ne každý musí být nutně podnikatel. Třeba pro mě to není, já podnikat nechci a nikdy nebudu. Mám vysokou averzi vůči riziku a neumím prodat, takže jako podnikatel bych asi příliš neuspěl. Naštěstí nemusím, jako zaměstnanec jsem více-méně spokojen (no, plat by mohl být vyšší, ale to by asi chtěl každý), samozřejmě průběžně se zajímám, zda "není někde tráva zelenější", ale to asi každý :).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků