Tíživá situace vs věřitelé...

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jurijb 4. 4. 2013 23:45

Ahoj,

prosím o radu, jak postupovat v následující situaci:

Mám nějaký dluh na ČSSZ (asi 20 000 Kč), nějaký dluh na VZP (asi 10 000 Kč) a na oba závazky mám splátkový kalendář, celkem 2400 Kč měsíčně. K tomu jsem si v říjnu musel půjčit od Providentu 10 000 Kč k pokrytí dojíždění do práce a osobní spotřeby (splácím cca 1200 Kč měsíčně). Navíc mám osobní účet u ČS as s plně využitým kontokorentem -20 000 Kč. Účet už nepoužívám, protože jde o podnikatelský účet, ale bez doplacení kontokorentu jej prý nemůžu zrušit. Nově si teď ale všimli, že na účtě nedodržuji obrat 30 000 Kč / 3 měsíce, takže nesplňuji podmínku pro poskytnutí kontokorentu. K dluhům jsem se dostal podnikáním, prostě jsem zariskoval, buď rozjedu firmičku a postupně všechno splatím, nebo ne. Musel jsem podnikat komplet celý rok, kvůli dotacím z UP.

Dostal jsem se do tíživé finanční situace, protože padla práce v Brně, kterou jsem pokrýval splátky. Samozřejmě se to snažím řešit, ale momentálně už mám zpoždění čtyři splátky u ČSSZ, tři splátky u VZP a tři týdny u Providentu. S prací je to bída, mám jen DPČ, ze které plynou jen tak tři směny měsíčně a dost pochybuji, že se mi podaří sehnat dostatečně rychle jinou práci...

Zatím se pokouším komunikovat s věřiteli a hledám si (samozřejmě) jinou práci. U ČSSZ zatím chtějí, aby byl splátkový kalendář doplacený do června, ale jinak jsou ochotní počkat. U VZP je to horší (hrozí likvidační vymáhání, víme jak). Do ČS as musím každý měsíc posílat peníze kvůli poplatkům za vedení účtu, úroky na kontokorent a teď nově taky vždycky 300 Kč za upomínky kvůli překročení kontokorentu (prostě se nedaří věci zaplatit jindy, než po výplatě).

Prosím o rady a nápady, jak situaci vyřešit.

Předem dík.

Jura
jurijb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 4. 2013 00:08

No zatím děláš tak nějak maximum, co jde. Zkusil bych aspoň něco málo posílat i do té VZP a snažit se je přesvědčit, že opravdu máš zájem dluh splácet.

Oddlužení nepomůže, protože máš dluhy z podnikání, zbývá tak jen pokusit se vydělat víc peněz. Nevím, odkud jsi, ale jestli máš jen 3 směny měsíčně, tak zkusit i nějakou další práci. Třeba v Praze jsou firmy, které najímají lidi na různé manuální práce a platí týdně, nebo dokonce i denně. To by mohlo trochu ulevit těm splátkám u Providentu.

Jako je tu možnost i refinancování úvěru, ovšem předpokládám, že budeš mít už negativní záznamy v registrech, takže seriozní společnosti ti nepůjčí a u neseriozní si brát úvěr to by bylo z deště pod okap. Pokud ti tedy nepůjčí někdo z kamarádů / rodiny (nějakých 50 000 Kč nejsou velké peníze), tak fakt nezbývá nic jiného, než se snažit za každou cenu vydělat nějakou tu korunu i kdyby to bylo u bezpečnostní agentury za 50 Kč / hodinu :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 5. 4. 2013 04:00

jurijb píše:Ahoj,
prosím o radu, jak postupovat v následující situaci:
...
Prosím o rady a nápady, jak situaci vyřešit.
Předem dík.
Jura


Moc to nechápu. Vy máte měsíčně platit 2400+1200+800(horní odhad toho, kolik chtějí za ten kontokorent), tedy maximálně 4400 a vy nejste schopen si tuto částku za 30 dní vydělat? Nebo je to tak, že se nechcete vzdát svých ostatních požitků? Jíte jen suchý chleba a pijete jen čistou vodu? To nemáte vůbec nic, co byste sám mohl prodat a nečekal na exekuci? 27 dní v měsíci děláte co? To, že nemáte kamarády a známé, co vám půjčí, bych ještě pochopil, ale opravdu se mezi nimi nenajde nikdo, kdo by vás zaměstnal? Zkuste někoho ze známých oslovit, že pro něj budete den dělat co chce za 3 stovky. Nebo je to tak, že byste za 300 denně nepracoval? Proč vůbec nejste hlášený na úřadu práce? Co jste celý ten rok v podnikání dělal, když jste dostával dotaci a neplatil pojištění (jak se zdá, tak ani jednou, jinak by vám nevznikl takový dluh)? To jste ty peníze prostě prožral a nebo co si mám představit pod tím, že jste se pokusil rozjet firmičku - kdybyste ty peníze neprožral, tak by musely být v nějakém majetku, který jde zpeněžit.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod petr s 5. 4. 2013 07:49

jurijb píše:Navíc mám osobní účet u ČS as s plně využitým kontokorentem -20 000 Kč. Účet už nepoužívám, protože jde o podnikatelský účet, ale bez doplacení kontokorentu jej prý nemůžu zrušit. Nově si teď ale všimli, že na účtě nedodržuji obrat 30 000 Kč / 3 měsíce, takže nesplňuji podmínku pro poskytnutí kontokorentu.

Ono to z toho tak nevyplývá, ale asi ho vyzvali ať ho najednou splatí.
petr s
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jurijb 5. 4. 2013 19:44

Ahoj.

Díky za rady a za názory. Jak vidím, bohužel mám právě tolik možností, kolik jsem doteď sám navymýšlel.

U té VZP je asi nejlíp přesvědčím prostřednictvím penězů. No, něco přijde ve výplatách, něco snad bude z prodeje osobních věcí...

Ty brigády se dneska fakt blbě shání, nejsu z Prahy, ale z JM kraje, a běžně se dá chytit něco tak leda v Brně, přičemž mnohdy ani nemám dopravní spojení. Skoro vždycky jsou to jednorázovky, jedna, dvě směny a konec.

To refinancování zatím ne, to je fakt. Ale kdyby bylo nejhůř...?

Hehe, a do bezpečnostních agentur běžně požadují a berou zásadně invalidy, mimochodem.

Ten kontokorent asi zatím nebudou chtít splatit. Psal jsem do ČS a že se mám obrátit na "svého zástupce" k dohodě o splátkách. Tak že by snad šly splátky? Nevím, příští týden se optám.

Zdraví Jura
jurijb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod petr s 5. 4. 2013 20:23

Zkus se tedy dohodnout na něčem v ČS. Zaplácnout to konsolidací, protože z toho co píšeš máš problém zatím jen u Providentu a třeba tě ještě nikam nezapsali. Ty státní organizace to nikam přeci nehlásí. Úplnou pravdu tam však radši neříkej, lhát snad ani nemusíš. Spíš jim nevyžbletnout všechno. Potřebuješ cca 80.000,- a pokud seženeš práci nebo zajdeš na ÚP tak to pak můžeš zvládnout. Pokud tedy nemáš někde další nesplacené účty a to bych se nedivil.
petr s
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jurijb 7. 4. 2013 21:58

Jo, jo, zapracuju na tom. Zatím díky za názory.
jurijb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mobilman 8. 4. 2013 11:42

V pripade problemu se splacenim je nejdulezitejsi jedna vec: za zadnych okolnosti neprestat platit uplne!
A kdyz nemam na plnou splatku poslu alespon polovicni, ale urcite poslu a pristi mesic opet co nejvice, dulezite je stale platit a platit.
Nepotrebny majetek, elektronika, auto ap. to vsechno se da prodat na internetu v aukci (dostanete lepsi cenu nez v zastavarne). Sluzby typu mobilni pausal, internet, kabelovka - pokud jsem v tisni ihned rusim pokud to lze, popr. snizim na nejnizsi mozny tarif.
A pak jak uz tu padlo - hledam brigady i za par korun, v situaci kdy musim platit nebudu hodnotit zda-li se mi to vyplati a budu se divat nato pohledem kolik penez si musim vydelat abych zaplatil plnou predepsanou splatku a toho se drzim a udelam proto maximum.
Veci ktere jsou v takove situaci zbytecne a prodate si pak muzete poridit znovu, ale dluh ktery neni hrazen dle predepsanych splatek se sankcemi navysuje neustale a to neni zadna legrace, vzdejte se ted docasne vseho co muzete.
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 9. 4. 2013 20:52

Teď už se dá přidávat na stavbách, rozhlížejte se po okolí. A chtějte denní výplatu, vyčůránci jsou všude.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jurijb 19. 4. 2013 09:31

Ahoj. Moc díky za Vaše názory. Tak trochu se mně rýsuje slušnější brigáda, takže z příští výplaty by snad i mohlo být v mých silách doplatit to zpoždění. Netuším ale, jak budu mít a jestli budu mít další směny. Každopádně, ode dneška na mě čekají tři dvanáctky noční a tři už mám za sebou. Nedávno jsem taky prodal něco ze svých věcí. K tomu chodím do Brna do Sanaplasmy, to je taky nějakých 600Kč měsíčně (když odečtu cesty) a rozprodávám zbytky z podnikání. Poslal jsem něco na ČSSZ i na VZP, ale jen polovinu splátek. Zatím je jinak od VZP ticho, doufejme, že to vydrží. Mám trochu pocit, že pokud mně neskončí splátkový kalendář, nemůžou na mě??? Nevím, nevím. Pak jsem psal na infolinku ČS as, no, tam to vypadá, že už by to mohlo jít řešit závazkovým úvěrem, ale jen pokud to poradce "individuálně posoudí" v můj prospěch. Teď hned poradkyni napíšu email, tož, uvidíme.

Internet mám v podstatě nejlevnější, vymoženosti jako kabelovka, paušál na mobil (používám Odorik) a další se nekonají a nekonaly. Žiju docela skromně. Popravdě, pokud by mě šli vykrást exekutoři, vlastně by neměli co brát a dluh by se jen navýšil, hmm.

A taky se budu víc modlit, ač jsem ateista.

Zatím zdar! Jura
jurijb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mobilman 19. 4. 2013 10:19

Urcite vydrz a opravdu posilej kazdemu veriteli alespon neco, nejhorsi je kdyz nemam na celou splatku neposlat nic, opravdu posilej alespon neco i kdyz to bude mene. Pokud mas sjednany nejaky kalendar a vysi pravidelne splatky pak i nizsi splatka je porusenim teto umluvy, zalezi na dalich podminkach. Urcite plat co nejvic to jde. Co treba nejake spolubydleni - u znamych, s nekym napul, ubytovna? Proste docasne se snaz usetrit naprosto navsem, bude to chtit hodne ustupku ale opravdu se z toho snaz dostat co nejrychleji, cim vice se uskromnis a drive vse splatis tim drive pak muzes zacit zit uz lepe, a o to jde asi nejvic - ze vseho se vyhrabat co nejdrive.
Preju hodne stesti a hlavne pevnou vuli, ta je potreba nejvic.
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 19. 4. 2013 21:48

Hm, včera před Kauflandem sebou švihnul kluk, tak první pomoc, záchranka.
Ve zkratce přes den vyučuje a po večerech doplňuje zboží a po šichtě tělo řeklo: "Šlus!" Bacha na to, co vydržíte.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jurijb 27. 5. 2013 16:47

Ahoj, zdravím po měsíci a něco.

Tak takhle vypadá moje situace:

Poslušně hlásím, že hlásím poslušně, že ta brigáda nakonec nebyla tak, jak jsem si představoval, a zase jsem nic moc nevydělal. Ale od 15.05 jsem nastoupil na mizerný stabilní zaměstnání přímo v místě bydliště, takže nepřijde ani halíř nazmar na dojíždění a měli by i poctivě prácu platit.

Poslední mizernou výplatu z brigád jsem se vynasnažil spíš co nejvíc zainvestovat a něco málo z toho zkusím dál na černo prodat (je to vo hubu, ale nemám moc na vybranou). Myslím, že je to tak vcelku rozumnější, sychroval jsem se na nejistou budoucnost. Bohužel, utrpělo na tom splácení (opět), ale jen na tenhle měsíc.

A tak, když mám pokračovat, pokud se mně podaří udržet to místo, co mám (dneska si stačí uprdnout a čék je bez fleka, že jo), mohlo by se zadařit po polovině června doplatit aspoň to OSSZ a VZP. Dneska jsem tam volal a vypadá to, že i přesto, že některý splátky tam nemám zaplacený, jsou tolerantní, dokonce i u VZP počkají, i když mělo být všechno doplacený už v květnu (zbývá už "jen" 4188Kč). Na OSSZ mám doplatit ještě cca 6000Kč a pak si domluvit další splátkáč na zbytek dluhu. Tak se modlím (i sám k sobě), aby ta práce vydržela... Ale je fakt, že jsu tam od nevidím do nevidím (samý přesčasy, typicky 12h práce denně), pěkná dřina, za 60/h, né že by to bylo příjemný, ale co... Andělé strážní jsou snad ještě pořád se mnou.

U Providentu mám zatím domluvený splátky po 100Kč, jakožto minimum, snažím se nevynechávat (i když, dneska jsem vynechal, neb jsem za týden neudělal jediný obchod, výplata v nedohlednu, hmm).

V ČS jsou mrchy. Nejdřív to vypadalo, že teda dostanu automaticky splátkáč a že skončí účet a pod., ale evidentně do toho nejdou a snad ani nepůjdou, někdo asi moc dobře ví, že nejlíp s inkasuje na poplatcích za účet, úrok a sem tam poplatek za upomínku. Nakonec ale jsu rád, že mně to nehoří pod *****í jako ten zbytek...

Prodal jsem skoro všechno, co ještě bylo k používání... Za další, popravdě nestíhám opravovat co mám, protože už to všechno za tu dobu bídy zastarává a odchází. Už se těším, až to všechno bude pryč a pořídím si nový boty (používám kanady, takže ještě pár měsíců snad vydrží), nový předřadník+ zářivku (dneska obojí odešlo), nový přímotop (jen čekám, kdy odejde provizorně nabastlený ventilátor, pracující na 18V místo na 12V, aby to "ufoukal"), nový počítač (leccos už v něm nefunguje nebo funguje napůl), nový akumulátorky (stařičký tužkáče SANYO, co mám, už nemají skoro žádnou kapacitu).

Snažím se věřit, že se to všechno dobře vymrví a nakonec mě žádní exekutoři nepůjdou vykrást (stejně by neměli co) a půjdou radši parazitovat "o dům dál".

Zatím díky za názory, přání hodně štěstí a za podporu.

Zdraví Jura.
jurijb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 27. 5. 2013 18:43

No vidis, neubehly ani dva mesice a jak se ti pekne podarilo ten dluh stahnout. Jen tak dal, protoze je videt, ze kdyz se chce, tak to jde!
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jurijb 27. 5. 2013 19:26

Za dva měsíce ani ne... Já jsem spíš v prvním příspěvku uvedl celkový dluhy, bez odečtení splátek. Dneska jsem spíš napsal, kolik zbývá do konců splátkáčů...

A cožpak, cožpak, já chcu pořád, ale to nic nemění na tom, že mám zpoždění, nic to nemění na tom, že práce je málo, peníze na ulici nejde nasbírat, a že jsem taky měl tak trochu štěstí. Pokud by se nezadařilo, mohl jsem se těšit, jak mě za několik měsíců přijdou podle zákona vykrást parazité (exekutoři, vamahači a další verbež). Nebo si radši hodit mašlu. No, tonoucí se stébla chytá a už jsem se i modlil "andělíčku, můj strážníčku"- to myslím vážně.

Je taky potřeba si uvědomit, že jsem narazil na slušný úředníky! Že jsem čirou náhodou sehnal prácu! Že si náhodou, jako jeden z mála, dokážu jakž takž vydělat i tehdy, kdy nemám ani prácu, ani brigádu (myslím, že patřím k dobrým obchodníkům). Že ještě bylo co prodat. Že mám kolem sebe lidi, co jsou ochotní pomoct (třeba když nebylo ani na dojíždění na brigády). Že na mě zatím netlačí u ČS. Že mně ještě neodešel počítač. Ne, tohle mně nepřipadá jako důsledek nějakýho "když se chce". Ne, v téhle době jsou ty mantinely příliš úzký na to, aby se dalo tvrdit, že když budu chtít... To je můj skromný názor.
jurijb
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků