Gumové podložky pod reproduktory

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MacPhenom 14. 5. 2017 11:51

Ahoj, nedávno jsem si pořídil svoje první sloupové reproduktory a řešil na co je postavit aby mi nehrála podlaha. Chtěl jsem něco co skutečně omezí přenos vibrací a né jen bude dobře vypadat a tak jsem se rozhodl pro elastickou tlumící desku Elaston-Eltec o tloušťce 1cm s gramáží 650 kg/m3. Tato deska je složena z mnoha malých kusů mezi kterými jsou mezery a narozdíl od mnoha jiných "HiFi" řešení je pro tlumení skutečně určena. Dva dny po objednání mi přišla deska 2x1m o váze přibližně 13kg, tu jsem nařezal na požadovaný rozměr (šlo to dost z tuha) a výsledek vypadá docela k světu, tak jsem se o něj s vámi chtěl podělit. :-) Vyšlo to asi na 800Kč a trochu toho řezání, co zbylo dám pod pračku. ;-) Co si o takovém řešení myslíte? Dobré a nebo se tu uznávají jen Cerabally? :-))
Přílohy
1 role.jpg
2 struktura.jpg
3 řezy.jpg
4 výsledek.jpg
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 13:05

Kromě toho, že Cerabally absolutně nemůžou nic utlumit (tvrdej kontakt kalený oceli s keramickou koulí = ideální prostředí pro dokonalej přenos mechanickejch vibrací) ti dám jeden tip na úpravu, která tě nebude nic stát, ale předejdeš s ní velkým nervům a vztekání se. Vycházím z faktu, že tahle guma je většinou recyklovaná. Jsou do ní přidávaný změkčovadla a rozpouštědla, aby ty "zrna" získaný drcením původních slisovanejch bloků změkly a správně tlumily. To není vůbec špatná věc, ale způsobuje to jednu nectnost, kterou bys poznal až za nějakej čas - a bohužel by ses pak proklínal až do desátýho kolena, co tě to napadlo tu tlumicí gumu kupovat - ONA TOTIŽ ČERNÍ PODLOŽKU. Prostě ty změkčovadla z drcený gumy dokážou napadat i laky nebo polymerový povrchy předmětů, na kterejch ty podložky ležej - a do toho změkčenýho povrchu pak "difundujou" saze z tý drcený gumy. Zabránit tomu jde relativně snadno - uřízni z tužšího a silnějšího igelitu tvar stejnej s podložkou a dej ho mezi ni a podlahu - stejnej kus igelitu můžeš dát i mezi podložku a reprobednu. Na "stupni zatlumení vibrací" se tím nic nezmění a předejdeš tím poškození povrchový úpravy jak na bedně, tak na podlaze pod ní. Aby to ze sebe vzájemně nesklouzlo můžeš použít pár kusů oboustranný lepicí pásky mezi ten igelit a gumu - ale ty změkčovadla z gumy tu pásku brzo napadnou taky ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petison 14. 5. 2017 15:38

Já jsem taky pro gumu,hroty vypadají sice efektivně,ale guma lépe odizoluje.Platprde má Xavian piccola ;-)
S tím igelitem souhlas,tahle drcená guma bude časem špinit a mazat.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 15:50

Já nechápu, kdo vůbec vymyslel takovou cypovynu, že jakýkoliv tvrdý a pevný podstavce pod reprobednama jsou schopný je odizolovat nebo dokonce "odhmotnit" - a je úplně jedno, jestli to jsou Cerabally nebo nejrůznější typy a tvary hrotů. Všecko co je tvrdý a navíc hrotitý dokáže jen a jen váhu i případnej pohybovej moment vibrací spojenejch s reprodukcí zvuku SOUSTŘEDIT NA SEBE A SKORO DOKONALE PŘENÁŠET NA PODKLAD. Jo - něco jinýho je to, když se takový "váhu soustřeďující podložky" samy dokonale oddělí od podkladu tlumicím materiálem v síle schopný pohltit celou tu energii. To pak mají ty tvrdý nožky účel - ale bez podložení dostatečnou vrstvou izolace jsou jen a jen ke škodě.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Leony5 14. 5. 2017 15:54

:idea: Levné pěkné efektivní :?: :tleskani :tleskani :tleskani
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 14. 5. 2017 16:22

Já dostal ke Q acousticsům 3020 gumové polokulaté podložky místo hrotů.Perfektně to izoluje.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ulrico 14. 5. 2017 16:36

Já zkusil objednat tyto antivibrační podložky.
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod MacPhenom 14. 5. 2017 16:57

No vidíš Ekkare to mě ani nenapadlo. :hm Máš pravdu že ta deska je z recyklovaných pneumatik (což jsem nebral na škodu) takže ti za upozornění děkuju. ;-) Co kdybych to místo igelitu natřel ze všech stran bezbarvým lakem? :hm Šel jsem to zkontrolovat a zatím naštěstí nic. :-) Abych dál odpověděl na dotazy tak jsou to Xavian Piccola jak psal správně Petison. Jak jsem k nim přišel si můžeš přečíst zde: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1709&t=1251048&st=0&sk=t&sd=a&start=105
Pod tu gumu bych si chtěl nechat vyrobit takové ty žulové desky, né že bych čekal že něčemu pomůžou ale pěkně to vypadá. :-)
Přílohy
Piccola 1.jpg
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 17:05

To s tou gumou je zkušenost - prostě jak jsem tu lisovanou rohož viděl, hned mi to vyběhlo, že to maže a černí - ne hned, ale za měsíc už budeš mít na podlaze fleky. A ty budou zažraný do povrchu chemicky (díky těm změkčovacím látkám) a nepůjdou odstranit jinak než bruskou nebo krumpáčem. Jestli tam dáš žulu, OK - ta je poměrně inertní a odolává i chemickýmu vlivu - ALE NEŽ SI JI TAM DÁŠ, HOĎ POD TY GUMY ASPOŇ IGELITOVÝ TAŠKY.... Bude to kurwablbě vypadat, ale zabráníš vzniku těch fleků = nevratnýmu poškození tý plovačky, co je na fotkách... Sice tě partner(ka) za ty igelitky asi prokleje, ale rozhodně to bude menší zlo, než pak cálovat tisíce za opravu plovačky. A aspoň tě to hudrování nad igelitem bude tlačit k čím dřívějšímu pořízení kamennejch podkladů ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Na bezbarvej lak kašli, nechytne na tu gumu - a kdybys to lakem prolil, ztvrdne to a ztratí tlumicí schopnost. To si už spíš nech u truhláře upižlat na půdorysnej rozměr těch Pikolek destičky ze sololitu nebo sololaku, nebo z 5mm nábytkový překližky - a tu překližku můžeš nalakovat. Ale tu gumu nech jak je.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 14. 5. 2017 18:04

Ja mam hroty a kamenne desky pod stojanama a mezi regalovkama a stojanama na test antivibracni podlozku pod pracku ala McPhanom, zatim spokojenost za par korun, predevsim stabilita. K tvym bednam, zkusil bych je dat vice od sebe a bliz k poslechovkou Misty a urcite se ti odvdeci prostorovosti a detaily.
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MacPhenom 14. 5. 2017 18:14

Ekkar:
Tak já tu gumu polepim filcem a bude to. Podobný rozměr se normálně prodává v hobymarketech, stačí ustřihnout ;-). Alespoň s tím pak půjde posouvat, vzhledem k tomu že bedna váží 22kg je to teď na gumě peklo. :-))

JohnyBuchar:
Vzhledem k tomu že skříň zleva potřebuju používat to už o moc bohužel posunout nejde, jsem si vědom že by to bylo vhodnější ale jsem limitován prostorem. Až ho jednou vyměním tak se Piccoly budou moct pořádně nadechnout. :-)
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod majinkej 14. 5. 2017 18:40

Zdravím, já sem vyskoušel snad všechno,ale furt to nebylo ono, tak sem koupil hroty moc sem tomu nevěřil ale spletl sem se je to perfektní http://www.hifionline.cz/hifi-prislusen ... cni-hroty/
majinkej
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 14. 5. 2017 19:01

Ja uz toho pod ruznyma bednama taky vyzkousel hafo. Od skrinek z Jysku ( :-D ) pres ruzne vysoky ruzne tvrdy gumy a filcy az po hroty. Podlozkou bylo nastridacku drevo, 1cm ocelovy plat, kamen. Pod nima vzdy laminatova plovouci podlaha polozena na Hobre.

Se vsema bednama, co jsem kdy doma mel, znela s nejmensim zabarvenim vzdy kombinace hrotu a tvrdyho nerezonujiciho podkladu. Mam to tak i dnes.

Neumim to vysvetlit fyzikalne, ale funguje to akusticky.


A odbocka jinam: pracovne se pohybuju mj. po velkych fabrikach. Lisy, velky frezy, obrabeci stroje atd. tam nikdy nejsou na pruznem uchyceni, ale vzdy bud primo na zpevnene podlaze nebo na nejakych masivnich ocelovych nohach s relativne malinkou dosedaci plochou (hrotech).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2017 20:03

Tak tos neviděl jak jsou uložený lisy na plech u nás - jedná se o hlubokotažný excentrový lisy pracující s kontinuálním pásem a odstřihem po vylisování. Každá mašina vážící nevímkolik tun je umístěná v jámě, kterou při stavbě vystlali vrstvou korkový drti a přes izolační fólii vytvořili lůžko z písku. Pod jámou je podpilotovaná betonová deska, v lůžku na písku leží druhá, která nese kotvicí body mašiny. Už to tam takhle stojí 20 let, zatím si nikdo nestěžoval. Původní řešení jen podpilotovaný nosný desky se neosvědčilo, piloty zapuštěný cca 20m hluboko přenášely vibraci na principu pístů do jílovitý vrstvy a v ní se to šířilo jako spojitou nádobou = kolem fabriky regulérně praskaly baráky ve stěnách. Dotyčnou mašinu (800t lis ŽĎAS) museli demontovat a odvézt, místo ní jsou 3 menší s tou korko-pískovou tlumicí vrstvou ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 14. 5. 2017 20:25

Nemam ani otvory na hroty pod reprosoustavami a vzhledem k posouvani pro poslech musim mit kompromis mezi stabilitou a tlumenim. Budu mit pujcene slavne Ceraball, tak vyzkousim rozdil, ale zminena stabilita na stojanech a cena me od nich uz ted odrazuje.
Kazdopadne hroty a velke kamenne desky pod sloupama u me vzdy hraly prim, vetsinou sloupy s váhou 18-25kg. Pak jsem zacal provozovat "drobecky" typu Quadral Vulkan mk3 (70kg) nebo JBL 5000Ti (58kg) a prestal resit tlumeni, pouze pro dobry pocit pod ne vrznul 15kg kamenne desky bez hrotu (děkuji OBI za hifi náčiní :D).
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků