Jak to bude po 15.6.? (roaming)

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod TakyPepa 4. 2. 2017 20:29

Současný stav je přibližně takový, že za hovor Praha - Košice zaplatím s kartou českého operátora cca 6 Kč /min., zatímco za hovor v opačném směru, se stejnou kartou, se kterou jsem momentálně v těch Košicích (nebo kdekoliv na Slovensku - jen pro jednoduchost vynechávám další země stejného pásma) budu platit asi 1.63 Kč /min.
Hlava mi to sice nebere, ale je to tak. Chci se proto zeptat: po 15.červnu tato podivnost zmizí a za ten hovor nezaplatím NIC, protože mám neomezený hovorový tarif?
Promiňte, prosím, staršímu člověku možná naivní dotaz. Předem děkuji za fundované odpovědi.
TakyPepa
Junior

Odeslat příspěvekod xlendi 4. 2. 2017 21:22

Ruší se roaming, ne mezinárodní hovory. Tedy za hovor z ČR do zahraničí budete platit platbu do zahraničí. Za hovor z té samé SIMky ze zahraničí do ČR by to mělo být v ceně tarifu.

Ale naši operátoři jsou kulišáci, takže uvidíme. V současnosti třeba viz dva virtuálové - BleskMobil má v roamingu data v ceně 1 MB za 1,60 Kč, tedy za tolik, jako je maximální cena nadiktovaná Evropskou komisí. Kaktus si ovšem cenu 1,60 Kč vykládá jako "příplatek" k domácí ceně 1 Kč za 1 MB, takže v zahraničí stojí 1 MB u Kaktusu 2,60 Kč. A navíc NEJDE spotřebovávat z domácích předplacených balíčků (ani tak, že by se 1 MB odečetl z balíčku a počítala se suma 1,60 Kč). O tom, že nejdou v roamingu spotřebovávat předplacené SMS a minuty a musí se platit plná roamingová cena, se ani nezmiňuji.
iPhone 12, Samsung A50, iPad Mini (2019), Apple Watch 5, MacBook Air M1

Moje úvaha, proč si (ne) koupit iPhone 12:
http://coins4you.cz/ip12/
xlendi
Junior

Odeslat příspěvekod osobne2 5. 2. 2017 02:20

Leda ze si koupis po 15.6. SIM slovenskeho operatora a budes ji pouzivat v CR za stejne ceny jako kdyby jsi byl na Slovensku. Ale to jde uz dnes se SIM O2.sk, ktere v CR uz nejaky ten rok roaming neuplatnuje.
osobne2
Junior

Odeslat příspěvekod xlendi 5. 2. 2017 12:14

Přesně to jsem doporučil kolegovi, který ma na SK přítelkyni. Oběma pořídil pedplacnou fér kartu O2.sk a z ČR jí volá za nějakých 13 centů za hovor! (po první minutě je volání do O2.sk zdarma).

Já mám O2.sk také primárně jako kartu pro roaming (v EU za 2 EUR 50 MB dat, ale hlavně MIMO EU za 2 EUR aspoň 10 MB - loni se mi to v USA opravdu hodilo, když jsem potřeboval zkontrolovat zpoždění letadla). A taky se mi občas stane, že prostě potřebuji víc dat, něž kolik mám zaplaceno (mám 4GB data od Vodafone). A takhle můžu mít v ČR za 50 centů 250 MB dat na den. Původně jsem si kartu koupil kvůli krátkému pobytu na SK, ale pořád ji udržuji při životě. Teď už dobití prodlužuje platnost o půl roku, takže tohle pohodlí navíc mi stojí cca 320 Kč na rok, což není ani koruna denně. Takže proč ne?

Jen pro pořádek - ty ceny nejsou ve skutečné zaplacené výši, k různým kartám dávají na první tři dobití různé bonusy, mě to do konce loňského roku vycházelo tak na reálných 18 Kč za euro. Letos už jsem dobíjel skutečných 6 euro (bez bonusu).
iPhone 12, Samsung A50, iPad Mini (2019), Apple Watch 5, MacBook Air M1

Moje úvaha, proč si (ne) koupit iPhone 12:
http://coins4you.cz/ip12/
xlendi
Junior

Odeslat příspěvekod JanFogas 13. 4. 2017 23:39

Asi to dobře nechápu, ale může mi někdo vysvětlit, co se změní zrušením roamingu? To si jako myslíte, že si pak pořídite polský tarif a budete volat levněji? Možná chvíli ano, ale kdo se bude chtít dovolat vám, tak platí za mezinárodní hovor, jelikož roaming je volání v rámci země, ve které se nacházíte + volání do své domovské země = země, kde jste si koupili SIM. Ale o zrušení mezinárodních hovoru nikde nepadla ani zmínka. Další věc je ta, že bude aplikováno něco jako FUP. Pokud tedy překročíte určitý balík dat či minut, tak už roaming přestává být bezplatný a je pak normálně účtován.
JanFogas
Junior

Odeslat příspěvekod pokudos 14. 4. 2017 09:35

Jan Fogas, trošku to pletete. Roaming je využití služeb svého domovského operátora v cizí zemi. Domovský operátor se (po)stará o vyúčtování služeb, které byly využity v síti zahraničního operátora. Nikde tam není omezení na volání jen do země, kde se daná SIM nachází, a do země domovské.

Evropský nařízený roaming umožňuje volat za zastropované ceny po celém ES. Klidně polská SIM v Itálii může volat za ES ceny do Španělska.

Ano, máte pravdu, rozdíl mezi roamingem a mezinárodním voláním existuje. V ČR jde o velmi drahou službu. Například klasické mezinárodní volání z O2 SIMek z ČR například do Francie stojí asi 40 Kč za minutu, přitom náklady budou v řádu desítek haléřů. :-/
pokudos
Junior

Odeslat příspěvekod djdekl 17. 4. 2017 08:39

S datama to bude jak ? Take budou "zdarma" v roamingu ?
djdekl
Junior

Odeslat příspěvekod dj.kure 17. 4. 2017 09:51

Ano. Jako doma.
dj.kure
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ares952 9. 5. 2017 08:38

Nevíte, jakým způsobem regulace ovlivní firemní tarify?
Naděje je motorem duše
Ares952
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TrustNo1 11. 5. 2017 09:19

Firemních tarifů se změna nijak nedotkne, ledaže by si firma dojednala něco jiného.
TrustNo1
Junior

Odeslat příspěvekod robbert 12. 5. 2017 15:14

Jako že pro firmy bude pořád placený roaming?
Mé příspěvky vyjadřují mé názory. Chcete se mnou nesouhlasit? Můžete, ale to je asi vše, co můžete.

Bože, dej mi sílu, abych změnil, co změnit mohu, dej mi trpělivost, abych snesl to, co změnit nemohu, dej mi moudrost, abych to od sebe rozeznal.
Nekácet!
robbert
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sNOWu 18. 5. 2017 20:45

potom, že jsou Češi vyčůraní :-) :-)
http://mobil.idnes.cz/konec-roamingu-problemy-operator-orange-slovensko-fxg-/mobilni-operatori.aspx?c=A170518_112415_mobilni-operatori_jm#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=mobil&utm_content=main
sNOWu
Junior

Odeslat příspěvekod sevec 20. 5. 2017 06:47

Vodafone, tarif ČD.

Dnes jsem dostal zajímavou SMSku, důsledek rušení roamingu:

Vítejte ve Švýcarsku. Odchozí hovor v rámci EU vás bude stát max. 6,21 Кč/min., příchozí hovor 0,35 Kč/min., odeslání SMS 1,96 Kč a MMS 6,20 Kč. Rádi bychom vás upozornili, že po 11. 6. 2017 vás bude odch. hovor stát 30,52 Kč/min., přích. hovor 17,81 Kč/min., SMS 9,68 Kč, MMS 11,50 Kč, data 252,08 Kč/MB.

(!!!)
sevec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sNOWu 20. 5. 2017 12:05

Švýcarsko není v EU, tudíž na něj nepřipadá regulace cen
sNOWu
Junior

Odeslat příspěvekod Nikeid 20. 5. 2017 12:35

ale jinak cena za data v roce 2017 je super :D
Nikeid
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků